Kovid19 tedbirlerinden normale dönüş için ölçüt

Yaşlılara 3 saat izin geliyor

Kovid19’la mücadelede umudu artıran rakamlarla birlikte normalleşme çalışmaları hızlandırıldı. Bu kapsamda normalleşme, 5 gün boyunca vaka görülmeyen illerden başlayacak.

SON 5 GÜN

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, normale dönüş uygulamasında öncelik son 5 gün içinde vaka bildirmeyen illere verilecek. Bu iller, salgınla mücadelede benzer sonuçlar gösteren komşularıyla yeniden ilişki içinde olabilecek.

Kapalı mekânlardaki temel kurallar, maske zorunluluğu olacak yerler, açılacak işyerleri ve bu işyerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi ilan edilecek.

Sokağa çıkma yasağında gevşeme… Yaşlılara 3 saat izin geliyor

65 yaş ve üstüne, sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları, 3 saatliğine dışarı çıkma izni geleceği basına yansıdı. 65 yaş ve üstü, maske takarak ve fiziki mesafe kuralına uyarak yürüyüş yapabilecek. Karar, 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 7.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Hükümetin koronavirüs salgınıyla ilgili bazı kararları gözden geçirdiği belirtildi. AKP MYK’da ve bakanlıklarda yapılan toplantılarda, koronavirüs mücadelesine ilişkin değerlendirmeler yapıldığı ifade edildi. 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı verilmesi ilk kararlardan olduğu için, bu grubu kısmen rahatlatmak ve sürekli evde kalmanın yarattığı psikolojik sıkıntıları azaltmak için yöntem geliştirildiği bildirildi.

HAZİRANIN İKİNCİ YARISI

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ramazan sonrasında Türkiye’nin biraz nefes alacağını, ancak daha fazla rahatlamanın haziran ortasından sonra görüleceğini dile getirerek, temkinli değerlendirmeler yaptı. Bakan Koca, Atatürk Havalimanı’nın yanına yapılan hastanenin stratejik açıdan önemini anlatırken, “Buraya yine uçaklar inebilecek. Havalimanında hastane olması bizin açımızdan iyi olacak. Sağlık turizmini geliştirmeyi düşünüyoruz. İleride bu amaçla kullanılabilir” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir