Krom madeninde iş cinayeti

Tefenni’de bir krom madeninde gaz zehirlenmesine maruz kalan iki madenci hayatını kaybetti.

Ülkede ve ilimizde 301 Soma madenci şehidi gibi, iş kazası denilen, aslında gerekli tedbirlerin ve güvenliğin sağlanmamasına bağlı cinayetlere kurban giden işçiler on binleri buluyor. Bu kapsamda Tefenni yaylasında Camızdağı mevkisinde faaliyet gösteren bir krom madeninde gazdan zehirlenen mühendis Burhaneddin Korkmaz (40) ile işçi Kudret Gökçe (31) hayatını kaybetti.

Karamanlı Haber İnternet Gazetesi haberine göre, işçi Kudret Gökçe’nin, yeniden faaliyete geçeceği öğrenilen çalışmayan madene girdiği, bir süre sonra Gökçe’ye ulaşamayan ailesinin maden şirketini araması üzerine, Gökçe’nin arabasını madenin önünde görerek madene giren mühendis Korkmaz’dan da haber alınamamasının şirketi telaşa düşürdüğü belirtildi. Bunun üzerine bu sefer yeniden bir işçi, Ahmet Akboğa madene gönderildi. Ancak Akboğa da gazdan etkilendi ve 20 metrelik tünelden aşağı düşerek yaralandı. Diğer çalışanlar durumu yetkili mercilere bildirdi. Bunun üzerine olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, AFAD ve UMKE ekipleri sevkedildi.

Yaralı Akboğa, Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edilirken, Burdur Belediyesi itfaiye ekipleri, Korkmaz ve Gökçe’yi kurtarmak için madene girdi. Yapılan çalışma sonucunda, Korkmaz ve Gökçe’nin cansız bedenleri madenden çıkarıldı.

Cenazeler, Tefenni Entegre İlçe Hastanesi morguna götürülürken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir