Kurban Bayramı sakin geçti

Burdur’da Kurban Bayramı, dün sabah erken saatlerde kılınan bayram namazını müteakiben başlayan Kurban Bayramı olaysız ve sakin geçti. Ulucami’de namazı müteakiben vilayetin düzenlediği programda Vali Arslantaş, Başkan Ercengiz, milletvekilleri Özçelik ve Göker vatandaşlarla bayramlaştı.

Bayramlaşma töreni esnasında Vali Arslantaş, Başkan Ercengiz ve milletvekilleri birer konuşma yaptılar.

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, “Nesimi ‘Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam” demekle âdemoğlunun ruh tahlilini kuyumcu titizliğiyle gerçekleştirmiştir. Yüz yaşını devirebilen sayısının parmakla gösterilecek kadar az olduğunu bilmeyenimiz ve fakat layemut olanın yalnız hak olduğunu unutmayanımız var mı? Hz. İbrahim’in kurban ettiği oğlunun İsmail mi yoksa İshak mı olduğu hususunda semavi dinler arasında ihtilaf mevcut olsa da ihtilafa mahal olmayan yegâne husus Hac Suresi 37. Ayette buyrulduğu üzere rabbimize ulaşanın yalnız takvamız olduğu hakikati ki o takva sahiplerine mahsus hasletler arasında en mühimi Yunus’un ifadesiyle ‘Yaratılanı yaratandan ötürü’ sevebilmek. Sevmeyi bilen hoş görmeyi de bilir. Bayramı bayram yapan da sevip hoş görebilmektir. Kul Himmet ‘Dünya benim deyip zapta geçirsen’ ne fayda diyor. Ben eli bir kalem daha yükseltip tefekkürde bir nebze ifrata kaçarak Jüpiter’in 79 uydusundan birini bize tahsis etseler nafile diyorum. Masiva telaşesi arasında kim olduğumuzu unuttuğumuz sır değil. Bu bayramı özümüzdeki saffete dokunma fırsatı bilelim.” dedi.

Vali Arslantaş konuşmasını şu ifadelerle sürdür:

“Bu bayram ‘Ahir ucu ölümlü dünyada’ bir yetimin başını okşayıp bir ufaklığa harçlık vermenin saadetinden kendimizi mahrum etmeyelim. Bayram günlerinin sevincini akrabalarımızla, dostlarımızla yaşamak, bireyleri aynı düşünce ve değerlerde buluşturur. Sosyal yönü çok güçlü olan kurban ibadetinin; asırlardan beri ihtiyaç sahiplerini kollayan ve gözeten, paylaşımda dengeyi sağlayan bir işlevi bulunmaktadır. Beşerî ilişkilerimize ayrı bir renk, ayrı bir değer katan bayramlarımız; içinde bulunduğumuz sosyal, kültürel ve tarihi yapıya kattığı manevi duygular sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır. Aziz Milletimizin varlığını ebedi kılacak en önemli hususların başında milli ve manevi değerlerimize sımsıkı sarılmak ve layıkıyla yaşamak gelmektedir.  Yalnız sevdiklerimizi değil sevmediklerimizi de içten gelen bir samimiyetle kucaklayalım. İyilik ve neşenin bulaşıcı olduğunu hatırımızdan çıkarmayalım. Dünyayı güzelleştirenler iyi insanlardır ve iyilik bilinçli bir tercihtir.”

Vali Arslantaş konuşmasının devamında, “15 Temmuz gecesinde milletimize ve demokratik anayasal devlet sistemimize yönelik Fethullahçı terör örgütü mensuplarınca yapılan hain darbe girişimiyle millet olarak karşı karşıya kaldık. Milli irade ve bağımsızlığımıza, demokrasimize, birlik ve bütünlüğümüze yönelik hain ve kalleş darbe teşebbüsünü aziz milletimiz engellemiştir. Tarih bir kez daha asil Türk milletinin hürriyet aşkına şahit olmuştur. Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi hep güçlü kılacaktır. Unutmayalım ki, böyle büyük güçlü bir ülkede hür yaşayabiliyorsak bunu onlara borçluyuz.” İfadelerine yer verdi.

Bayramlaşma programına Vali Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık ve kurum müdürleri katıldı.

Bayramlaşma ziyaretlerine öğleden sonra Şehitlik ziyaretiyle devam edildi.

Kuran okunması ve dua sonrası Vali Aslantaş ile protokol üyeleri şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktılar. 

Daha sonra Burdur Devlet Hastanesinde yatan hastalara bayram ziyaretinde bulunuldu. Hastalara geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Arslantaş bayramlarını tebrik etti.

Bayram tedbirleri kapsamında görevli olan İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğüne ziyarette bulunuldu.

Ziyaretlere Vali Ali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Yavuz Çankaya, Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık ve kurum müdürleri katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.