Kuruyan Burdur Göl’ünün çığlığı Göl Festivali başlıyor

Burdur Belediyesi’nce kuruyan Burdur Gölü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen ve kamuoyunda kuruyan Burdur Gölü’nün çığlığı diye algılanan Göl Festivali çeşitli etkinliklerle başlıyor. Bu yıl da müziğin, sporun, sevginin, samimiyetin ve birlikteliğin merkezinin Burdur olacağı etkinlikler manzumesi 21-24 Eylül 2018 tarihlerinde 3 gün sürecek.

20-21-22 Eylül 2018 tarihlerinde toplam 3 gün sürecek olan ve müziğin, sporun, sevginin, samimiyetin ve birlikteliğin odak noktası haline gelecek olan Burdur’un Göl Festivali başlıyor. Her şeyin en güzeline layık olan Burdur’a birçok şeyin ilkini yapmakla dikkatleri üzerinde toplayan Başkan Ercengiz, “büyüyen öğrenci nüfusu ile Burdur artık bir öğrenci dostu, öğrenci kenti olacak. Zaten bizim hedefimiz de bu. Burdur’a gelen öğrencilerimize festival kapsamında üç tane güzel konser yapmayı planladık. Aslında festivalin niteliğini de büyütmek istiyoruz” dedi.

Müzikli konser etkinliklerinden çıkarıp farklı müsabakaların, -geçmişte örneğin Jetsky ve flyboard yarışmalarının -yapıldığı bir programa döndürmeye çalıştıklarını belirttiği Göl Festivali’nde bu yıl biraz daha farklı bir etkinliğe imza atacaklarını belirten Başkan Ercengiz, “Göl ile ilgili bizim çalışmalarımızın yeterince ses getirdiğine inanıyoruz. Biz aslında burada birçok şeyin ilkini başlattık. Biz Burdur’a gelen arkadaşlarımızın çağdaş, modern aydın bir kente geldiklerini, kız çocuğumuza, erkek evladımızın yan yana konser izleyebildiğini, anne ve babaların çocuklarının ellerinden tutup gelerek o alanda keyifli vakit geçirdiğini gösterebilmek. Tabi geldikleri yerde doğal tarihi, kentsel güzellikleri tanıması için iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. İnşallah Burdur’a gelen çocuklarımızın ilk intibasın pozitif başlatarak ilimize pozitif bakarak, pozitif enerji vererek birlikte güzel şeyler yapacağız. Bizim niyetimiz kentimizin doğru bir şekilde vizyonunu ortaya koymak, sorunlarını sanatsal etkinliklerle pekiştirmek ve sesi duyurmak, bir taraftan da hayat akıp giderken hayata yabancı kalmamak, hayatın içinde olmak. Amacımız bu. Kortej yürüyüşü ile başlayacağız. Ardından da sanatçılarımız 3 gün boyunca konser verecekler. Gökhan Türkmen, Grup27 ve Tuğba Yurt konser verecek ve Burdur Gölü’nün çığlığını duyuracaklar” diye konuştu.

Yarın (Perşembe) günü saat 20,00’de Köprübaşı Mevkisinden çıkarak Gazi ve Atatürk Caddesi boyunca Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na ilerleyecek olan kortej yürüyüşü sonunda Burdur halkı Grup Yirmi7 ile coşacak.

Burdur’da da bir göl olduğunu, bu gölün kurumaya yüz tuttuğunu, şimdiye kadar su hacminin üçte birini kaybettiğini, can çekiştiğini, bu konuya dikkat çekmek, yetkililerin Göl’ün çığlığını duymalarını sağlamak, Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması ve en üst düzeyden yerel yönetime varıncaya kadar, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yaparak, Göl’ün miras değil emanet olduğu bilinciyle, bizden sonraki nesillere aktarılabilmesini sağlamak amacıyla birkaç yıldır düzenlenen geleneksel Göl Festivali’nin sonraki etkinlikleri ise 21 Eylül’de Tuğba Yurt ve 22 Eylül’de Gökhan Türkmen’in konserleri olacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir