Mahkeme, Pelikan dosyası iddianamesini kabul etti

Burdur’da “Pelikan dosyası” iddianamesini mahkeme kabul etti.

Geçtiğimiz yıl bu vakitler ilimizde Fuat Avni’nin Burdur versiyonu olarak ün yapan, başta Vali Şerif Yılmaz ve birçok kamu görevlisi, STK temsilcisi ve siyasi parti başkanını hedef alan, hakaret, küçük düşürücü ve ahlaksız ithamlar, kamuoyunda itibar sarsıcı iftiralar şeklinde sürekli ve yaygın e-posta iletileriyle Burdur kamuoyunu diken üstünde ve tedirgin duruma sokan sahte sosyal medya hesapları ve e-maillerle yapılan paylaşımlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameyi mahkeme kabul etti.

İDDİALAR DOĞRU BİLE OLSA İTİBAR SUİKASTÇILIĞI DA SUÇTUR

Hürriyet gazetesinde yayınlanan Mesut Madan’ın haberine göre, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan yaptığı açıklamada, sosyal medyada fake (sahte) hesaplarla kamu yöneticilerini ve siyasetçilerin şerefleriyle oynayan “itibar suikastları” denilen olayların üzerine gittiklerini, toplumda hiç kimsenin “yargısız infaz” yapamayacağını belirterek, “velev ki doğru iddialar bulunsa bile, devlet varken hiç kimse itibar suikastlarıyla sonuca gidemez. Buna devlet müsaade etmemeli. Biz de bu anlayışla müsaade etmedik” dedi.

KAMU GÖREVLİLERİNİN TOPLUMDAKİ İTİBARINI

SARSACAK HABERLER VE İFTİRALARI SORUŞTURMAK DA BAŞSAVCILIĞIN GÖREVİDİR

Başsavcı Sadi Doğan açıklamasına şöyle devam etti:

“Ortada bir suç isnadı varsa bunu soruşturup kamuoyuna anlatacak makam cumhuriyet başsavcılığı makamıdır. Birileri çıkıp yalan ya da yanlış eklemeler yaparak kamu görevlileri ya da siyasetçilerle ilgili toplumdaki onlara duyulan güveni zedeleyecek şekilde haberler yapar, iftiralar atarsa bunu temizlemek de başsavcılığımızın görevi.”

FAKE HESAPLARA DAYANARAK

HABER YAPAN HABERCİLER İÇİN DE İDDİANAME HAZIRLANDI

Fake hesaplara dayanarak haber yapan habercilerle ilgili soruşturmaların da tamamlandığını, yakın bir zamanda kamuoyu ile bu iddianameyi de paylaşacaklarını vurgulayan Başsavcı Sadi Doğan, “Devlet yargısız infazlara müsaade etmemelidir. Hiçbir vatandaşımız da yargısız infazlara inanarak kamu görevlileri ya da siyasetçilerine güvensizlik duymamalıdır. Bu anlayışla bu soruşturmaları tamamladık. İddianame açıklandığı zaman kamuoyu neler olup bittiğini görecek” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir