MAKÜ Mezunu 2. Kez Başpehlivan oldu

MAKÜ Mezunu Yusuf Can Zeybek, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Üst Üste İkinci Kez Başpehlivan Oldu; Bir Hamle Daha Başarılı Olursa Altın Kemer’in Ebedi Sahibi Olacak

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) mezunu Yusuf Can Zeybek, 663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste ikinci kez başpehlivanlık unvanını kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Bu başarısı, güreş camiasında ve üniversite çevresinde büyük sevinç yarattı

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri nefes kesti

Başpehlivanlığı ikinci kez Yusuf Can Zeybek kazandı!

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı, final güreşinde rakibi Mustafa Taş’ı yenen Yusuf Can Zeybek oldu. Başpehlivanlığı üst üste ikinci kez kazanan Yusuf Can Zeybek, bu sonuçla altın kemerin ebedi sahibi olma yolunda seriyi sürdürdü. Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olanlara geçici olarak takılan, art arda 3 kez bu başarıyı elde edenlerin ise ebedi sahibi olduğu, organizasyonun alametifarikası, 22 ayar altından olan ve yaklaşık 1.400 gr. ağırlığındaki “altın kemer”, bu yıl da Edirne Belediyesinin kasasında kalacak.

Çayırın genç pehlivanlarından 30 yaşındaki Antalyalı “Yorulmaz Pehlivan” diye bilinen MAKÜ mezunu Yusuf Can Zeybek, 2021 yılından bu yana başpehlivan olarak güreşiyor. Fizik ve kondisyonuyla kısa sürede dikkati çeken Yusuf Can Zeybek, kısa zamanda güreş otoriterlerinin favori isimleri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreşlerini analiz edip ona göre oyun kurmasıyla bilinen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl seriyi sürdürdü.

Normal sürede risk almak istemeyen ve stratejiyi “puan alanın kazanacağı” puanlama bölümüne taşımak üzere temposuz güreşen başpehlivanların güreşinde galibin çıkmaması üzerine geçilen puanlama bölümünde daha önce bir ihtar almış olan Mustafa Taş’a bir ihtar daha verildi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar-662. ve 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, karşılaşmanın 52’inci dakikasında Mustafa Taş’ı kasnak ve paçasından yakalayan ve rakibini sürerek dengesini bozan ve çangalla müsabakayı kazanan Yusuf Can Zeybek’i tebrik ederek, “663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste ikinci kez başpehlivanlığı kazanan mezunumuz Yusuf Can Zeybek’i kutluyorum. Üniversitemizi bir kez daha gururlandırdığı için teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.” dedi.

Yusuf Can Zeybek’in bu önemli zaferi hem kendisi hem de MAKÜ için büyük bir onur kaynağı oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.