MAKÜ Öğrencileri, Bahar Şenliği Kapsamında Kent Ormanında Buluştu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde Eğitim Fakültesi öğrencileri Bahar Şenliği kapsamında Burdur Kent Ormanında önce temizlik yaptı, daha sonrası ise piknik etkinliği düzenlediler.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk ve Bilim Topluluğu faaliyetleri kapsamında 14 farklı atölye çalışmasından oluşan ‘Erken Çocukluk Döneminde Doğa Çalışmaları’’ etkinlikleri düzenlendi. Doğa çalışmaları, Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Anabilim Dalı’nda ‘Erken Çocuklukta Çevre Eğitimi’ dersi kapsamında Dr .Öğr. Üyesi Hacer Tekerci koordinatörlüğünde öğretmen adayları tarafından hazırlanıp uygulandı. Atölyeler kapsamında öğretmen adayları; Salyangozların Yaşamı, Kâşif Çocuklar Ormanda, Ormanda Yönümüzü Bulalım, Susuz Tarım Yapalım, Taş Dedikleri Var Ya, Ormanda Eğlenip Öğrenelim, Doğanın Doku Tasarımları, Müzede Saklanan Gizemli Şeyler, Yağmur Hasatı, Doğa Kaşifleri, Topraksız Tarım Yapılabilir Mi?, Karıncaların Ormandaki Yaşamı, Harita ve Yön Bulma, Kokunun Keşfi isimli temalar ile çocuklarla buluştular. 16-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Mehmet Akif Ersoy Anaokulu ve Adile Önal Anaokulu iş birliğinde yürütülen atölye çalışmalarına uygulayıcı olarak 91 öğretmen adayı, 14 okul öncesi öğretmeni ve toplamda 200 çocuk katılım gösterdi. Doğa çalışmalarının son günü düzenlenen Bahar Şenliği çok sayıda öğretmen adayı, öğretmen ve öğretim elemanı ile kutlandı. Düzenlenen doğa çalışmalarında; erken dönemden itibaren çocuklarda, içinde bulundukları çevre ile bağ kurma, doğayı tanıma ve değer verme konusunda ihtiyaç duydukları, farkındalık, tutum, bilgi ve becerinin kazandırılması amaçlandı. Okul Öncesi Anabilim Dalı’nda öğrenim gören öğretmen adayları ‘Erken Çocuklukta Çevre Eğitimi’ dersi kapsamında aldıkları pedagojik eğitimi uygulamaya dönüştürerek okul dışı ortamlarda öğretmenliği deneyimle fırsatı elde etmiş oldular. Etkinlikte Burdur Kent Ormanında yürüyüş düzenleyen öğrenciler ellerine aldıkları poşetlerle çöpleri topladılar.

Etkinlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. M. Can Çiftçibaşı, Adile Önal Anaokulu Müdürü Cennet Karabuğa, MAKÜ Anaokulu Müdürü Aysel Yalçın ‘Bahar Şenliği’nde öğretmen adayları ile bir araya geldi.

Temiz bir orman görmek istedikleri için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Hacer Tekerci; “Öğrencilerimizle birlikte Burdur Kent Ormanında Bahar Şenliği adı altında temizlik çalışması gerçekleştirdik. Öğrencilerimizle temizlediğimiz kent ormanında piknik yapıp, onlara sınavları öncesi moral olmasını amaçladık. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar; “Okul dışı etkinlikler yoluyla öğretmen adaylarının deneyimlerinin artırılmasının önemine dikkat çekerek, özellikle öğretmen yetiştiren birimlerimizin Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli çalışması öğretmen adaylarının daha nitelikli yetişmesine vesile oluyor. Bu bağlamda öğretmen adaylarımızı okul öncesi öğrencileriyle buluşturarak deneyim kazanmasına vesile olduğu için ve bu iki haftalık programı düzenlemedeki özverisinden dolayı Merkez Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Hacer Tekerci’ye, Anaokulu Müdürlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.