MAKÜ, TBMM Başkanı’nı ağırladı

Eski Ulaştırma Bakanı ve son Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, bazı temaslarda ve incelemelerde bulunmak, temel atma törenlerine katılmak üzere Burdur’a geldi.

Bazı temaslarda ve incelemelerde bulunmak, temel atma törenlerine katılmak üzere Burdur’a gelen Eski Ulaştırma Bakanı ve son Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, ilk ziyaretini Burdur Valiliği’ne yaptı. Protokol kapısında Vali ve protokol tarafından karşılanan Yıldırım’a çiçek takdim edildi.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’ye) geçen Yıldırım, burada Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ personelince karşılandı.

MAKÜ’de Meclis Başkanı Yıldırım’a fahri doktora payesi ile Diş Hekimliği Fakültesi temel atma töreni yapıldı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda yapılan törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Program, MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı yönetiminde hazırlanmış olan müzik dinletisi ile devam etti. Ardından MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan üniversite tanıtım filminin gösterildi.

Program, Prof. Dr. Âdem Korkmaz’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER’in) haberine göre, üniversitenin gelişimi hakkında bilgiler veren Rektör Korkmaz konuşmasını, “üniversitelerin misyonlarını bilginin üretilmesi ve dönüştürülmesi, öğretilmesi ve topluma sunulması şeklinde sıralayabiliriz. Bilgiyi üretiyoruz ama bunu toplumun sorunlarına nasıl dönüştüreceğimize dair sağlıklı sonuçlar elde edemediğimiz ortadadır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de işte bu noktada yaşadığı ekosisteme katkı sağlamak amacıyla bölgesel kalkınma odaklı bir üniversite olarak kendisini tanımlamış ve bu alanda projelerini gerçekleştirmeye odaklanmıştır” diye sürdür. Rektör Korkmaz, konuşmasını son üç yılda büyük bir ivme kazanan MAKÜ’nün bölgesel kalkınma alanında yaptığı katkılar ve yürüttüğü projeler ile ilgili bilgiler aktararak sonlandırdı.

Daha sonra MAKÜ Senatosunca verilen Fahri Doktora Payesi, senato kararının Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KILINÇ tarafından okunmasının ardından Rektör KORKMAZ, Yıldırım’a fahri doktora payesini sunarak binişini giydirdi.

Binişini giyen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, verilen fahri doktora payesi dolayısıyla Rektör Korkmaz’a ve MAKÜ ailesine teşekkür etti. Meclis Başkanı Yıldırım, “kültür ve medeniyetimizin sembol şahsiyetlerimizden biri olan Mehmet Akif Ersoy’un ismini yaşatan bu güzel üniversiteden fahri doktora payesi almanın şahsım için bir onur vesilesi olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, iş hayatını ve akademik ortamı çok iyi bilen hocalarımızdan biridir. Üniversitenin kuruluşunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. 34 bin gencimiz Mehmet Akif’in şiirinde anlatmaya çalıştığı değerler ışığında bu üniversitede öğrenim görüyor. Bildiğiniz gibi Türkiye genelinde üniversitelerimizde yaklaşık 7 buçuk milyon gencimiz eğitim görüyor. Nüfusumuzun yarısından fazlası yaklaşık 25 milyonu öğrenci. Bu 25 milyon, dünyadaki 143 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bizleri dünyada iddialı hale getiren bu genç nüfusumuzdur. Gençlik gelecek, enerji ve ümit demektir. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de bilim, sanat, kültür ve edebiyata yaptığı katkılarla gençlerin en fazla tercih ettiği üniversiteler arasında yerini almıştır. 17 araştırma ve uygulama merkezi olan üniversitenin hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayinin geliştirilmesi alanında pilot üniversite seçilmesi tesadüfi değildir ve çok anlamlıdır. Hayatı ve kişiliği ile gençlerin örnek alması gereken Mehmet Akif Ersoy’un isminin de gençlerimizin tercihinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeden kaynaklanan önemli bir sorumluluğu var” şeklinde konuştu.

Daha sonra Yıldırım’a anmalık takdim edildi.

Ardından MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin temel atma törenine geçildi.

Yaklaşık maliyeti 43 milyon lira olan, 6 kat ve 2 bloktan oluşan, 120 kişiye aynı anda sağlık hizmeti verebilecek diş ünitelerine sahip Diş Hekimliği Fakültesi’nin temel atma töreni TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM başta olmak üzere Vali Hasan ŞILDAK ve Burdur Protokolü tarafından gerçekleştirildi.

Törenler sonrasında MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen yemeğe geçildi. Yemeğin ardından Başkan Yıldırım ve beraberindeki heyet Rektör Korkmaz eşliğinde MAKÜ İstiklal Yerleşkesine geçerek yerleşke hakkında bilgiler aldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir