MAKÜ’de Geleceğin Diş Hekimleri Önlüklerini Giydi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen Önlük Giyme Töreni, 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Gününde gerçekleştirildi.

2021-2022 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerine kapılarını açan Diş Hekimliği Fakültesi’nce Lavanta Tepesi Otel’de düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Alp Sağlam, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ali Murat Alpaslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Törende ilk konuşmayı Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Alp Sağlam yaptı. Sağlam yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Muallimler Meclisi’nde ‘Dişçi Mektebi’ kurulması için müzakerelerin başladığı tarih olan 22 Kasım 1908 tarihinden beri düzenli olarak kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günümüzün 113. yılı kutlu olsun.

Türkiye’mizde diş tedavilerinde uygulanan yöntemler ve kullanılan teknolojik cihazlar, Avrupa ve dünyada ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Diş ve göz alanında sağlık turizminde dünyada 5. sırada yer almaktayız. Bu, mutluluk verici bir olaydır. Ancak halkımızın, ağız ve diş bakımı konusunda sınıfta kaldığını, buradan üzülerek bildirmek durumundayım.

Toplumumuzun yüzde 74’ünde diş çürüğü ve yüzde 70’inde dişeti problemlerinin mevcut olması kabul edilemez bir sorundur. Zira, evlerin yüzde 60’ında diş fırçası ve diş macunu maalesef hiç bulunmamaktadır. 3 ayda bir yenilenmesi gereken diş fırçası, ülkemizde ortalama 4 yılda bir yenilenmektedir. Yıllık diş macunu tüketimi İsrail’de 570 gram iken, ülkemizde sadece 85 gramdır. İdeal diş fırçalama süresi 2 dakika iken, ülkemizde diş fırçalama ortalama 30 saniye gibi kısa bir süre içinde bitirilmektedir. Toplumumuzda ağız ve diş sağlığının düzelmesi için

Diş Hekimliği Fakültelerine görev ve sorumlulukların düştüğünün bilincindeyiz. Halkımızı öncelikle doğru ve etkin diş fırçalama ve ağız bakımı konusunda bilinçli hale getirmemiz, ağız bakımını da tıpkı el ve vücut temizliği gibi bir yaşam felsefesi olarak görmelerini sağlamamız ve kliniklerimiz faaliyete geçer geçmez, hızlı ve planlı bir şekilde diş ve dişeti problemlerini ortadan kaldırmamız gerekmektedir.

İçinde bulunduğumuz Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ndan başlamak üzere, çeşitli sosyal medya mecraları aracılığıyla halkımızı bu konuda bilinçlendirmeye başladık. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak, bilimi halkımız ile buluşturmakla kalmayacak, uygulanmasını da sağlayarak, toplum sağlığını üst seviyelere getirmek için elimizden geleni yapacağız. ‘Sağlık Ağızdan Başlar’ sloganını herkese yayacağız.

Temizliğin, saflığın, fedakârlığın, çalışkanlığın ve hekimliğin simgesi olan giyeceğiniz bu beyaz önlükler gibi, saçlarınız da aklaşana kadar mesleğinizi sağlıkla, mutlulukla ve başarıyla yapmanızı temenni ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Daha sonra konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz konuşmasında şu görüşleri ileri sürdü.

“Biz Diş Hekimliği Fakültemizin açılışını çok bekledik. Diş Hekimliği Fakültemiz sağlık alanında üniversitemizin önemli bir birimi. 2022 yılında da hastanemizin hizmete alınması noktasında önemli aşama kaydettik. İnşallah biraz daha hızlanacağız. Böylelikle Burdur’a ve üniversitemize yakışan, sağılık altyapısı çok güçlü bir üniversite haline geleceğiz. Ben bu vesile ile bugün bütün mensupların Dünya Diş

Hekimliği Gününü kutluyorum. Bu vesile ile programımızdaki beyaz önlüklerin giyilmesi de bizim için kıvanç verici bir durum. Beyazı saflığın, dürüstlüğün, temizliğin simgesi ve geleceğe bakan bir renk olarak ifade edebilirim. Hepinize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah mezuniyetinizi de kutlamak nasip olur. Hepinizin ülkemizin sağlık alanında güçlü birer bireyi olduğu günleri de hep beraber görmek nasip olur.”

Konuşmaların ardından önlük giyme törenine geçildi. Küresel salgın nedeniyle isimleri okunan öğrenciler tek tek kendi önlüklerini kendileri giydiler.

Önlüklerini giyen öğrenciler Dr. Öğr. Üyesi Elif Nihan Küçükyıldız’ın eşliğinde Diş Hekimliği Fakültesi öğrenci andını okudular. Düzenlenen törende müzik eşliğinde öğrenciler doyasıya eğlendiler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.