MAKÜ’de uzaktan eğitimin esasları belirlendi

Yazılı bir açıklamayla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgını münasebetiyle ara verilen eğitim-öğretim sürecinin aksamaması kapsamında aldığı karar gereği derslerin uzaktan eğitim sistemiyle yürütülmesinin esaslarının kararlaştırıldığı bilgisini veren MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 30 Mart’tan itibaren MAKÜ Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden Ön lisans, Lisans ve Lisansüstü düzeyinde derslerin başlayacağını ifade etti.

Rektör Korkmaz konu hakkında şu bilgileri verdi:

Dersler akademik birimlerce ilan edilen program çerçevesinde senkron (eş zamanlı) olarak yapılacak ve sisteme kayıt edilecektir. Öğrenciler ilan edilen programda belirtilen ders saatinde bulundukları yerden sisteme girerek, derse canlı olarak katılabileceklerdir.

Koronavirüs gerçekleri

İnternet olanakları, teknik yetersizlikler vb. nedenlerle senkron derslere katılamayan öğrenciler ise daha sonraki bir zamanda ilgili derslere asenkron olarak katılım sağlayarak kayıtlı dersi izleyebilecekler ve derse devam etmiş sayılacaklardır.  

Öğrencilerimizin uzaktan eğitim sistemi üzerinden derslere nasıl katılacağı ile ilgili bir bilgilendirme ve tanıtım sunumu yakın zamanda kendileri ile paylaşılacaktır.

Laboratuvar, işyeri uygulaması, staj gibi uygulamalı olarak yapılma zorunluluğu olan dersler belirlenen ileriki bir tarihte yoğunlaştırılmış olarak yapılacaktır.

Derslerin vize ve final sınavları, üniversitemizin belirleyeceği yöntemle ileri bir tarihte yapılacak olup, gelişmelere göre konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Koronavirüs gerçekleri

Tüm öğrencilerimizin; üniversitemizde bazı derslerin 4 yıldır zaten uzaktan eğitim sistemi üzerinden verildiğini, sadece sistemin teknik kapasitesinin geliştirilmesi ile derslerin sağlıklı bir şekilde rahatlıkla yürütülebileceğini ve bu noktada tüm imkanların seferber edildiğini bilmelerini isterim.

Ayrıca sürece ilişkin yeni gelişme ve düzenlemeler ile ilgili her türlü bilgilendirme üniversitemiz web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak olup, bu süreçte sükûnetle hareket edilmesini ve üniversitemizce paylaşılmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesini rica ederim.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir