MAKÜ’lü bilim insanları hayvan hastalıklarına Pomat üretti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucu hayvan hastalıkları tedavisinde kullanılacak pomat üretildi. Üretilen pomat ile hayvanlardaki meme siğilleri kısa sürede tedavi edilerek süt kayıpları önlenecek.

HAYVAN HASTALIKLARINA YERLİ VE MİLLİ POMAT

MAKÜ KİMER’den alınan bilgiye göre, yürüttüğü projeler ile hayvancılık alanında önemli ilklere imza atan MAKÜ, hayvancılık alanında önemli bir başarı daha elde etti. MAKÜ’lü bilim insanları tarafından yürütülen proje ile hayvanlardaki meme siğillerinin tedavisinde kullanılmak üzere yerli ve milli pomat üretimi çalışmaları sonuçlandırıldı.

SÜT KAYIPLARINA SEBEP OLAN MEME SİĞİLLERİNE POMAT

Tedavi öncesi ve sonrası keçilerde durum

MAKÜ’lü bilim insanları 3 yıllık çalışmanın ardından meme siğilleri tedavisinde kullanılacak merhem geliştirdi. Buluşu gerçekleştirilen merhem sığır, keçi ve koyun gibi hayvanların yanı sıra kedi ve köpeklerin tedavisinde de kullanılabilecek.

YERLİ POMATLA AŞI TEDAVİSİNE GEREK YOK!

Türkiye’de ilk kez üretilen yerli pomat ile aşı tedavisine gerek kalmadan hızlı ve etkili sonuç almak mümkün. Hayvanlardaki bulaşıcı siğillerin önlenmesinde etkili olan pomat ile sığırlardaki tedavi süresi bir aya düşerken, keçi ve oğlaklarda da bir hafta içerisinde olumlu sonuçlar alınıyor.

SIĞIRLARDA BİR AYDA, KEÇİLERDE BİR HAFTADA SONUÇ

Sertifikası alındı; seri üretime geçilecek.

Hayvanlardaki meme siğilleri hem süt kayıplarına hem de hayvanın satışına olumsuz etki ediyor. Pomat tedavisi ile bir yandan memenin hızla iyileşmesi sağlanırken diğer taraftan hayvanın ekonomik kaybı engellenmiş oluyor. İçerisinde 3 farklı formülasyon bulunan pomat, mukoza, hassas deri ve sert derilerdeki hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek.

POMAT, SERİ ÜRETİMLE BİRLİKTE, İHRAÇ MADDESİ OLACAK

Patent başvurusu tamamlanan pomat, proje yürütücüsü MAKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kale adına tescillendi. Ürünün seri üretimi sonrası ihraç edilmesi de gündeme gelecek.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir