MAKÜ’lü bilim insanları icatlarına patent almaya hazırlanıyorlar

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim üyelerinin patentle ilgili çalışmaları hız kazandı. MAKÜ tarafından yürütülen Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Hayvancılık odaklı projelerde elde edilen çalışmaların sonucunda patentlenebilir ürünler ortaya çıkmaya başladı.

MAKÜ öğretim üyeleri tarafından geliştirilen ürünler için marka, patent ve coğrafi işaret çalışmalarının konuşulduğu Sınai Mülkiyet Değerlendirme Komisyonu Toplantısı Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz başkanlığında yapıldı.

Toplantıda 6 patent başvurusu, 4 marka tescili ve 1 coğrafi işaret başvurusu değerlendirildi. MAKÜ Çiftliği adı altında Burdur’a özgü peynir çeşitlerinin marka tescili ve akademisyenlerin buluşlarının başvuru süreçlerinin de konuşulduğu toplantıda Burdur’a özgü Burdur Kökez Yoğurdunun Coğrafi İşaret Tesciline ilişkin konular da ele alındı.

İcat sahibi MAKÜ’lü bilim insanları tarafından toplantıda icatlara ilişkin sunumlar yapıldı.

Başvurular değerlendirildikten sonra uygun bulunan buluşlar Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi adı altında koruma altına alınacak. Buluşların sanayicinin kullanımına sunularak topluma faydalı ürünler kazandırılması hedefleniyor.

MAKÜ’lü akademisyenler MAKÜ TTO sayfasındaki Buluş Başvuru Sistemi linkinden başvurularını yapabilecekler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.