Isparta Belediyesi dinci yapılara boyun eğdi; zor durumda kaldı

Isparta Belediyesi, Uluslararası Isparta Gül Festivali için Melek Mosso, Derya Uluğ ve Funda Arar’ın sahne alacağı konserler vermeye karar aldı. Mosso, 3 Haziran’da Meydan AVM’de sahne alacaktı. Ancak Saadet Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği bir basın açıklamasıyla Isparta Belediyesi’nin “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” konserler düzenlendiğini iddia ederek iptal edilmesini talep etti.

Birçok kentte bazı dinci yapılar, “ahlak, gelenek, örf” gerekçeleriyle planlanan konserlerin iptal edilmesi için harekete geçtiği bilgileri basına yansıdı. Valiliklerin bu girişimlere dur diyeceğine talepleri olumlu karşıladığı ifade edildi. Bu durumun son örneği Isparta’da yaşandı. Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği bir basın açıklamasıyla, Isparta Belediyesi’nin “Halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” konserler düzenlendiği iddia etti. Açıklamada, Melek Mosso konserinin iptal edilmesi talep edilirken, “Ahlaksızlığı özendiren hiçbir şarkıcı halkımız nezdinde sanatçı olarak kabul edilmeyecektir” denildi.

MOSSO KONSERİ İPTAL Mİ DEĞİL Mİ?

Bunun üzerine Başkan Başdeğirmenci Twitter hesabında, ilkinde 3 sanatçının bulunduğu afişi, bu kez Mosso’yu çıkararak yeniden yayınladı. Bunun, Melek Mosso konserinin iptali anlamına mı geldiği tartışma konusu oldu.

İŞLER İYİCE KARIŞTI

Mosso konserinin iptali basına yansıyınca diğer sanatçılar Funda Arar ve Derya Uluğ da “Mosso yoksa biz de yokuz diyerek” konserlerine gelmeyeceklerini ilan ettikleri basına yansıdı. Bu iddia Milliyet’ten Ali Eyüpoğlu’ndan gelmiş, iddia Isparta’da yayın bir internet gazetesinde de yer bulmuştu. Ancak Arar ve Uluğ basın danışmanlarından yalanlama geldi.

ISPARTA BELEDİYESİ PANİK HALİNDE

Konuyu Isparta Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne sorduk. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yaşar Sağdıç’a telefonla ulaştık. Ancak Müdür Sağdıç açıklama yapmaktan çekindi. Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün’ün telefonunu vererek ona sormamızı belirtti. Telefonla ulaştığımız Gözgün, bilmece gibi konuştu. Ulusal Kanal’da iptal edilmediği ile ilgili bir haber çıktığını belirterek “iptal mi devam mı” diye sordum. Açık bir cevap vermekten kaçındı. Ne “iptal” dedi ne de “devam edilecek” dedi. Başkan Başdeğirmenci’nin açıklama yaptığını, bunun haricinde yayın yapılmaması gerektiği ile ilgili bir de etik (!) değerlendirme de bulundu. Koskoca dünya çapında yayın yapan, ülkemizin en etkili kanallarından biri olan Ulusal Kanal’ın asparagas ve yalan haber yapmayacağını, belediyeden açıklama aldıklarını yazdıklarını söyledim. Kös dinledi.

ISPARTA BELEDİYESİ’NİN DİNCİ YAPILARA BOYUN EĞMESİNİ BAŞKAN ERCENGİZ FIRSATA DÖNDÜRDÜ


Mosso Konseri hakkındaki bu muamma sürerken Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den gelen bir çıkış gündeme bomba gibi düştü. Başkan Ercengiz sosyal medya hesabından, “Sanatçının düşüncelerini ifade etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Sesini ve sanatını beğendiğim Melek Mosso‘yu Burdur’umuza davet ediyorum.

En kısa zamanda sizi bölge halkımızla buluşturmam için inanılmaz bir talep alıyorum. Demokrat bir kentte gençlerle buluşmaya ne dersiniz?” ifadelerine yer verdi.

Başkan Ercengiz’e ulaştık ve Mosso ile görüşüp görüşmediklerini sorduk. Başkan Ercengiz Mosso ile görüştüklerini, Burdur’a davet ettiklerini belirtti. Zaman ve mekanını “off the rekord/ kayıt dışı” olarak belirttiği için yazamayacağım yakın bir zamanda ve il merkezinde konser verdireceklerini belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.