Memur maaşının yarısını gıdaya harcıyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Şubat ayına ait asgari geçim endeksi raporuna göre, ortalama bir memur ailesinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Şubat 2022 maaşından geriye yalnızca 1800 lira kalıyor.

Yılın başındaki asgari ücrete yapılan yüzde 50 ve memur maaşlarına yapılan yüzde 30’luk maaş zamları yılın ilk çeyreğinde eridi.

Siyasi iktidar bir eliyle koyduğunu öbür eliyle birkaç ay içinde geri aldı.

Enflasyon ve durdurulamayan hayat pahalılığı karşısında halk kitleleri şaşkınlık içinde…

Türkiye Kamu-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK’ten) alınan Şubat 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 5 bin 878 lira olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 12 bin 671 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 773 lirayla yüzde 6,5 oranında arttığını gösterdi.

AÇLIK SINIRI 4 BİN 479 LİRA

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 248 lira yükseldi ve 4 bin 682 lira olarak hesaplandı. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise şubat ayında 4 bin 479 lira olarak tahmin edildi. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2022 verilerine göre günlük 104 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 3 bin 127 lira oldu. Şubat 2022 itibari ile ortalama 6 bin 285 lira ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 49,76’sını oluşturdu. TÜİK verilerinde 1351 lira olarak belirlenen kira gideri ise Şubat 2022 ortalama maaşının yüzde 21,6’sına denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 71,36’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Şubat 2022 maaşından geriye yalnızca 1800 lira kaldı.

‘ENFLASYON FARKI MAAŞLARA YANSITILMALI’

Şubat ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ek zam ve refah payı taleplerini yineleyerek “Bu durum mutlak surette telafi edilmelidir. Enflasyonun ciddi artış yaşadığı bu dönemde mağduriyeti gidermek için yılın altıncı ayını beklemeden her ay ortaya çıkan enflasyon farkının maaşlara yansıtılması ve aylık olarak mahsuplaşılması yönündeki talebimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.