Milletvekili Göker’den, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eleştiri

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında et fiyatlarındaki artışı ele alarak değerlendirdiği konuşmasında, ülkemizdeki et fiyatlarının yüksek olmasını, “genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükseliş”e bağladığını belirterek, bu değerlendirmenin “akla hayale sığmayacak bir açıklama” olduğunu, Batı ülkelerindeki et tüketiminin bizim vatandaşımızın et tüketimini 5-6’ya katladığını belirtti.

ERDOĞAN: “ET FİYATLARI, GENEL REFAH SEVİYESİNİN

ARTMASI SEBEBİYLE TALEPTE OLAN ARTIŞ”TAN DOLAYI YÜKSELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin Salı günkü grup toplantısında konuştu.

Et fiyatlarındaki artışı ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizde et fiyatlarının yüksek olmasının sebebini, “genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükseliş”e bağladı.

AKLA MANTIĞA SIĞMAYACAK AÇIKLAMA

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker yaptığı yazılı açıklamayla Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasının “akla mantığa sığmadığı”nı ileri sürdü.

“FİYATLARI DÜŞÜRMEK İÇİN İTHALATA GİDERİZ”

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının devamında, “biz bu fiyatları bir defa şöyle rantabl seviyeye düşürmek için gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithale gider ve piyasayı biz balans ederiz” diyerek “adeta tuz-biber ekmiş olduğu”nu vurguladı.

Göker açıklamasının devamında şu görüşleri savundu:

PARTİSİNİN UYGULADIĞI ET POLİTİKALARINDAN BİHABER

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nedense, partisinin uyguladığı et politikalarından haberi yokmuş gibi davranmaktadır. AK Parti iktidarı et ithalatına 2009 yılında başlamış ve o günden bu güne toplamda 6,5 milyon adet küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ithal etmiş ve bu ithalata 7 milyar dolar para ödenmiştir. Peki, et fiyatları ucuzlamış mıdır? Hayır…

ET İTHALATINA HARCANAN 7 MİLYAR

DOLARI KENDİ ÜRETİCİMİZE VERSEYDİNİZ FARKLI OLURDU

“Oysa ithalata harcanan bu 7 milyar doları bizim üreticilerimize verseydiniz durum çok daha farklı olmaz mıydı?

“Et fiyatlarını refah seviyesinin yükselmesine bağlayan Sayın Cumhurbaşkanına konuyla alakalı bazı rakamları hatırlatmak istiyorum.

BATI ÜLKELERİNDEKİŞİ BAŞINA ET TÜKETİMİ TÜRKİYE’DEN TAM 6 KAT FAZLA

“Türkiye’de yıllık kişi başı et tüketimi 25 kg iken, Bulgaristan’da 53 kg, Yunanistan’da 75 kg, İsrail’de 96 kg’dır. AB ortalaması 77 kg ve ABD ortalaması ise 125 kg’dır. Yani sıradan bir ABD vatandaşı 1 yılda bizim bir vatandaşımızın tükettiği etin tam 6 katını tüketmektedir.”

1 LİTRE SÜTLE 1 KİLO YEM ALINAMIYOR

Öte yandan süt üreticilerinin de zorda olduğunun altını çizen Göker sözlerine, “50 kilogramlık bir çuval yemin 80-85 liraya kadar yükseldiği bir ortamda üretim yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. 1 litre süt ile 1 kilo yem bile alamayan ve hala ısrarla üretim yapmaya devam eden süt üreticilerimize sabırlar diliyorum” diye son verdi.

 

BURDUR Ulusal Eğitim Topluluğu
Facebook Grubu · 2.050 üye
Gruba Katıl
Ulusal Eğitim topluluğu (UET), ülkenin yeni Ortaçağ sürecine sürüklenmesi dolayısıyla Cumhuriyet eğitiminin yıkıldığı şartlarda laik, demokratik, mill…
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir