MSB: “Nefretle ve şiddetle kınıyoruz”

Son günlerde sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında gündeme gelen, 13 Maert 2020m günü Milli Savunma Üniversitesi’nde Gazi’nin Kara Harp Okulu’na girişinin 121’nci yıldönümü törenlerinde, her zamanki gibi Atatürk’ün okul numarası okunurken sıra 1283 rakamına geldiğinde bütün Harbiyelilerin ayağa kalkarak “içimizde” diye hep bir ağızdan haykırmaları esnasında bazı Harbiyelilerin ayağa kalmadığı iddialarına Milli Savunma Bakanlığı’ndan çok sert tepki geldi. Açıklamada, ordu mensuplarının “moral ve motivasyonunu bozmayı, milletimizin bağrından çıkan ordumuz mensuplarının arasına nifak tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür söylemleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz” denildi. 

Geçen günlerde Milli Savunma Üniversitesi’nde Mustafa Kemal’in Kara Harp Okulu’na girişinin 121’nci yıldönümü kutlandı.

Törende her yılki gibi Atatürk’ün okul numarası okunarak yoklama yapıldı.

Bu sırada tüm Harbiyeliler ayağa kalkarak “içimizde” diye bağırdı.

Fakat genellikle FETÖ’cü ve PKK’lı odakların yaptığı bu tür provokasyonlara araştırmadan sazan gibi atlayan iyi niyetli sosyal medya ve bazı medya organları, yoklama sırasında ayağa kalkmayan Harbiyeliler olduğunu iddia etti.

Bu iddialar üzerine Milli Savunma Bakanlığından sert bir açıklama geldi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde de yayınlanan ve “söz konusu törenle ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan bir takım gerçek dışı iddialar nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur” denilen açıklamada, “uygulama daha önceki törenlerle aynı şekilde yapılmış yine sadece öğrenciler ayağa kalkarak geleneksel yoklamaya katılmıştır. Salondaki diğer davetli ve görevliler ise doğal olarak bu sene de geleneksel yoklama sırasında ayağa kalkmamıştır” denildi.

“En büyük Harbiyeli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girişinin 121’inci yıl dönümü 13 Mart 2020 tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu’nda düzenlenen etkinlikle kutlanmıştır” denilen ve 1984, 2013,2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait törenlerden görsellerin paylaşıldığı açıklamada, “uygulama daha önceki törenlerle aynı şekilde yapılmış yine sadece öğrenciler ayağa kalkarak geleneksel yoklamaya katılmıştır. Salondaki diğer davetli ve görevliler ise doğal olarak bu sene de geleneksel yoklama sırasında ayağa kalkmamıştır. Bu uygulamanın daha önce de aynı şekilde hayata geçirildiği geçmiş törenlere ait fotoğraflarda da rahatlıkla görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi:

“Bu konuda, izandan yoksun, art niyetli, tarih ve kültür birikiminden uzak yorum ve yazılar bir kısım medya organında yer bulmuştur. Bahse yazı ve yorumlarda oturduğu ifade edilenler, zaten oturmak zorunda olan okuldaki albay ve teğmen rütbesindeki öğretmen personelimizdir.”

Açıklamaya, “gerek yurt içi gerekse yurt dışında asil milletinin güvenliği ve huzuru için görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr mensuplarının moral ve motivasyonunu bozmayı, milletimizin bağrından çıkan ordumuz mensuplarının arasına nifak tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür söylemleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz” denilerek son verildi. 

Açıklamaya gitmek için resmin üzerine tıklayınız
[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir