Müdür Bayram, gene Milletvekili Göker’in hedefinde!

Burdur Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, yeni

Milli Eğitim Müdürlüğü binasındaki makam odasına Atatürk resmi

asmadığı ve Atatürk köşesi oluşturmadığı için Milletvekili

Göker’in soru önergesine konu oldu

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Milli Eğitim Bakanlığı’na Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’ın makam odasında Atatürk portresinin yer almamasının eğitim camiası ve Burdur halkı tarafından tepkiyle karşılandığını belirten CHP’li Vekil Dr. Göker, “bilindiği üzere söz konusu şahıs kadınlara hakaret içeren bir paylaşım ile ülke gündemini işgal etmiş ve tepki çekmişti.  Konu ile ilgili olarak herhangi bir kanun bulunmamakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkartılmış 4 adet Yönetmelik bulunmaktadır. Söz konusu Yönetmeliklerin ortak özelliği kurumlarda, yönetimin bulunduğu binanın girişinde kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulması ve Atatürk resminin bulunmasıdır” dedi.

Genel teamül gereği bütün resmi kurumlarda makam koltuklarının üstünde büyük önder Atatürk’ün portre resminin bulunduğunu dile getiren Göker, “ancak son günlerde Cumhuriyetimizin kurucu değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstlerine yapılan saldırılara ses çıkarmayan yöneticiler, madeni paralarda resim değişikliğine gidilmesi, TBMM’deki muhalefet kulisinden resminin kaldırılmaya çalışılması ve son olarak eğitim müfredatından Atatürk isminin silinmeye çalışılması AKP hükümetinin Atatürk’e bakışını göstermektedir. Atatürk’ün resimleri, heykelleri ve büstleri çeşitli bahanelerle resmi kamu kurumlarından ve AKP yönetimindeki belediyeler tarafından kaldırılmaya ve yok edilmeye çalışılmaktadır. Atatürk ile sorunu olmadığını söyleyen AKP yönetiminin Atatürk’e yapılan bu saldırılara sessiz kalması aslında her şeyi özetlemektedir” diyerek hükümete serzenişte bulundu.

Kökleri dışarıda olan, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı çakma tarihçilerin Atatürk’ü değersizleştirme projesinin de  hiçbir zaman tutmayacağını belirten Göker, “Atatürk’ün hatırasını gönüllerden ve zihinlerden silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” diyerek, Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

  • Makam odasına Atatürk portresi asmayan Mahmut Bayram hakkında idari soruşturma başlatılacak mıdır?
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmeliklere uymayan bir yönetici hakkında nasıl bir işlem yapılması uygundur?
  • Daha önce kadınlara hakaret eden bir paylaşım ile gündeme gelen Mahmut Bayram’ın bu hareketi yine mi görmezden gelinecektir?
  • Yeni müfredatında Atatürk’ü silmeye çalışan Bakanlık, il yöneticilerine Atatürk portreleri ile ilgili bir talimat göndermiş midir?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir