Mustafa Pamukoğlu yazdı: Kâğıt sorununa hâlâ el atan yok

Aylardır özellikle yazılı basının temeli olan kâğıt krizine dikkat çekiyoruz. Birçok kişi ve kurum bu konuyu ele aldı ve kamuoyuna uyarılar ve çözümleri ilan etti. Ama bizi yönetenlerden ses ve seda yok. Taksimetre çalışıyor ve her geçen gün kriz daha da derinleşiyor. Cumhurbaşkanı’nın bir talimatı veya bir kararı ile çözülecek sorun kartopu gibi büyümeye devam ediyor. Çözüm bulunamadığı takdirde birçok gazetenin yayınlarına ara vermesi kaçınılmaz bir sonuç olacak.

Bu nedenle biz çözümlerimizi tekrar ederek vurgulamak istiyoruz.

BASIN VE İLAN KURUMU’NDAN BEKLENENLER

1-BİK ilan tarifelerinde mutlaka zam yapılması. Bu konuda BİK’in kasım ayı içinde yapacağı Genel Kurul Toplantısında bu yönde bir karar alınacağını umuyoruz. Ancak alınacak zam kararından sonra Sayın Cumhurbaşkanın da ivedilikle bunu yasal hale getirecek kararı almasını bekliyoruz.

2-İlan tarifesinin satış adedi yanında dijital yayınlar ve başka kriterlere göre de belirlenmesi.

3-Yayına ara veren veya verecek gazetelerin ekonomik kriz döneminde bulundukları durumu. “mücbir sebep” sayıp ilan gelirlerinin kesilmemesinin sağlanması ve ceza uygulanmaması.

4-BİK kredi sisteminin etkinleştirilmesi ve kredi olanaklarının artırılması.

HÜKÜMETTEN BEKLENENLER

1-Bir KİT’in kâğıt ithalatı yaparak iç piyasaya piyasa fiyatlarının altında kâğıt satarak kâğıt stokçuluğunun önlenmesi ve fiyatların anormal artışının durdurulması.

2-Satılmayan gazetelerden doğan büyük hurdaların devlet tarafından değerlendirilmesi ve böylece “hurda zenginlerinin” ortaya çıkmasının ve hurdacılık sektörü diye bir sektörün gizli tefecilik yapmasının önlenmesi zorunlu hale gelmiştir.

3-Vergi müfettişlerinin kâğıt tüccarlarının depolarını denetleyerek stok tespiti yapmaları.

4-İthalatta KDV oranının belli bir süre için sıfıra indirilmesi.

5-Kâğıt ithal ettiğimiz ülkelerle bu konuda çözümler üreterek kâğıt ithalat miktarının artırılmasının ve özellikle şu anda çok iyi ilişkilerimiz olan Rusya’da atıl kapasitede çalışan fabrikalarının üretimlerinin artırılmasının sağlanması.

6-Vergi yapılandırma taksitlerini ihlal edecek basın işletmelerine “mücbir sebep” gerekçesi ile ek süreler verilmesi.

7-İcra ve İflas Kanunu’ndan değişikliğe gidilerek basın işletmelerinin alacaklılar zorlamasına karşı bazı hukuki koruma önlemlerinin almasının sağlanması.

BANKALARDAN BEKLENENLER

Bankalar ve diğer finans kurumlarından şunlar talep ediliyor:

1-Basın diye kredi vermekten ve finansal kiralama yapmaktan çekinmeyin. Basın işletmelerine de “nefes kredisi” verin.

2-Lease back olanaklarını basın işletmelerine de sağlayın.

3-Borçların yapılandırılmasında esnek davranın.

4-Kâğıt ithal edecek basın işletmelerine BİK gelirlerinin temlik verilmesi karşılığında akreditif kredisi verin. Basın işletmeleri de direk ithalat yapabilsin.

REKLAM VE İLAN VERENLERDEN BEKLENTİLER

Reklam veren sanayiciler, işadamları, bankalar, inşaatçılar, kamu kurum ve kuruluşları medyaya verdiğiniz reklam ve ilanlarda adaletli olmayı düşünün. Medya sizin de özgürlük ve bekanız için önemli bir güçtür. Özellikle patronsuz ve bağımsız basına destek olun.

Yayıncılık alanında yapılan projelere sponsor olun.

Öte yandan kamu kurum ve kuruluşlarının da reklam ve ilan dağıtımında hakça bir anlayış sergilemelerini basın işletmeleri bekliyor.

STK’LARDAN BEKLENENLER

TOBB, ticaret ve sanayi odaları, barolar, gazeteciler sendikası, cemiyetler bu sorunun çözümü için gerekli destek ve katkıyı vermesi sorunların çözümünde önemli bir anahtar olacaktır.

OKURLARDAN BEKLENTİLER

Gazetelerin yaşaması için satış ve satış geliri en önemli husustur. Bu nedenle gazete okurlarının okudukları gazeteleri sürekli almaları, okutmaları, başkalarının da okumasını sağlamaları ve mali durumlarına göre 1 yerine 2 tane almaları bu ekonomik krizin aşılmasında önemli katkı sağlayacaktır.

Gençler; sizler her şeyi artık internetten takip ediyorsunuz. Ama ülkenin yazılı basın işletmelerine de ihtiyacı var. Simit parasına eşit gazetenizi alın, okuyun ve okutun.

BASIN İŞLETMELERİNİN YAPACAKLARI

1-Gereksiz harcamalardan kaçının.

2-Yapabildiğiniz ölçüde tasarruf yapın.

3-Baskı adetlerinizi azaltın. Gereksiz ve çöpe giden kâğıda para vermeyin. Kâğıtçılara çalışmayın.

4-Nakit akış ve yayın politikalarınızı sürekli gözden geçirin.

Umarız bu çözüm seçenekleri ve önerilerimiz ilgili kişi, kurum ve çevrelerde dikkate alınır ve önemsenir. Aksi halde sadece yağ yapan medya kalır ki; bu da hiç kimsenin yararına olmaz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir