Nükleer araştırma süreçlerinde kullanılan stratejik madde kaliforniumla yakalanan şahıs serbest bırakıldı

Burdur’da nükleer araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılan kalifornium maddesi satmaya çalışan ve ayrıca diğer illere de kargo ile gönderme şüphelisi bir şahıs yakalandı. Ancak gözaltı işlemlerini müteakiben salıverildi.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında suç işleyen, tehlikeli maddeleri izinsiz bulunduran ya da satmaya çalışan şahıslara karşı mücadelesini sürdürüyor.

Bu kapsamda nükleer araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılan, nötron kaynağı olarak, petrol kuyularında nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırma çalışmalarında da kullanılan ve dünyanın en pahalı ikinci element olan, bir mikrogramının 160 dolar olduğu belirtilen kalifornium bulunduran ve ilimizde satan, ayrıca başka illere kargoyla gönderdiği saptanan VK isimli şahıs gözaltına alındı.

Evinde yapılan aramada Bizans dönemine ait kabartmalarla bezeli sütun, kadın görünümlü küçük heykel, tarihi eser aramada kullanılan 2 adet detektör ve aparatları, 3 bin 255 gr katı Kalifornium maddesi ile 7,65 çapında 2 adet tabanca, tabancaya ait 38 adet fişek ele geçirildi.

Ele geçirilen malzemelere el konuldu, gözaltına alınan şahıs ise, işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir