OdaTV’de siyasi bölünme

Soner Yalçın’ın imtiyaz sahibi olduğu Odatv’de uzun süredir devam eden siyasi tartışmalar ayrılık getirdi. Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu Odatv’den ayrıldı.

Odatv’yi yöneten iki isim Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın son yıllarda benimsediği siyasi çizgi internet sitesi içinde tartışma konusu oluyordu. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre Terkoğlu ve Pehlivan’ın siyasi tutumu haber sitesi içinde “çoluk çocuk solculuğu” diyerek eleştiriliyordu.

Peki, tartışma konuları neydi?

Terkoğlu ve Pehlivan ne yapacak?

AKAR, SOYLU ve HDP

Aydınlık’taki habere göre, siyasi tartışmanın esasını, Türkiye’nin 2014’ten sonra başlattığı vatan savaşı süreci oluşturuyor. Terkoğlu ve Pehlivan, ABD ile Türkiye arasında yaşanan bu savaşa omuz veren değil dirsek atan çizgiyi benimsediler. Olumsuzluğa vurgu yapmayı, başarılara değil eksikliklere odaklanmayı haberlerin ana ekseni haline getirdiler. Bu tutum özellikle Süleyman Soylu ve Hulusi Akar ile ilgili haberlerde kendini gösterdi.

Terkoğlu ayrıca Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşe yazılarında da bu eksende yazılar yazdı. Öyle ki 22 Şubat 2021 tarihli “baskına uğrayan örgütün aradığı bakan” yazısı ile bin 75 yıl ceza yemiş Adnan Oktar ile terörle mücadelenin başındaki isimlerden Süleyman Soylu’yu ilişkilendirmeye çalıştı.

Odatv, Türkiye’nin vatan savaşına karar verdiği günden bu yana Hulusi Akar’ı ve Süleyman Soylu’yu özel olarak hedef aldı. Arşivler Akar’ı hedef alan, orduya güvensizlik yaratan, önemli harekâtlar sırasında fitne çıkaran haberlerle doldu.

İşte onlardan bazıları…

Vatan savaşının karşısında konumlanma en sonunda Terkoğlu ve Pehlivan’ı HDP dostluğuna kadar götürdü. Barış Terkoğlu Cumhuriyet Gazetesi’nde 28 Ocak 2021 tarihinde “Demirtaş’ın altında kaldığı masa” başlığı ile PKK’nın siyasi ayağı olan HDP’nin eş başkanının mektubunu yayınladı. Aynı çizginin Odatv’nin haberlerine de yansıması tartışmaları da beraberinde getirdi.

ŞİMDİ NE YAPACAKLAR?

Yaşanan siyasi ayrılıklar sonrası haber sitesi içinde yeniden görevlendirmelerin yapılacağı konuşuluyor. Medyaradar’da yer alan habere göre Odatv’nin yeni Genel Yayın Yönetmeni’ Serdar Cebe olacak. Serdar Cebe uzun yıllar NTV, Kanal 6, CNN Türk, 24 TV ve Kanal D’de editörlükten haber sunuculuğuna dek çeşitli görevlerde bulundu. Cebe son olarak, Amerika’nın Sesi (VOA) kanalında muhabir-sunucu olarak görev yapıyordu.

Barış Terkoğlu Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam edecek.

Barış Pehlivan’ın da aynı gazetede işe başlayacağı belirtiliyor.

ODATV HABERCİLİĞİ LİTARETÜRE GİRDİ

Daha fazla para kazanabilmek için daha fazla tıklanma hedefi Odatv’yi gerçeklerden kopuk, hakikati çarpıtan başlıklara yöneltti. Bu anlamda dijital medyanın en geri örneği haline geldiler. “Haberi olduğundan farklı gösteren başlık” denildiğinde ilk akla Odatv gelmeye başladı. Bu durum artık “Odatv haberciliği” şeklinde tarif ediliyor. Haberciliğin etik ve ahlaki kurallarını hiçe saymayı bir başarı olarak sundular.

İşte “Odatv haberciliğine” iki örnek…

Odatv Jandarma Genel Komutanlığı’nın bahçesinden Atatürk portresi ve Türk bayrağının kaldırıldığını iddia etti.

Herkesi şaşkına uğratan bu çarpıtmaya Jandarma “Çalışma var, Atatürk büstü yerine konulacak” yanıtını verdi.

Tıklayınız

Bir örnek de Uygur haberlerinden…

Türkiye-Çin arasındaki dostluğu dinamitlemekle görevli Seyit Tümtürk’ün “Uygurlara zulüm” yalanları aynen siteye konuldu.

Hem de hiç araştırılmadan…

Tıklayınız
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir