Online eğitim esnafın kazancını kesti

TESK Genel Başkanı Palandöken, üniversitelerde uzaktan eğitimin esnafın kazancını ‘bıçak gibi’ kestiğini belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle şehirlerdeki esnafın büyük ekonomik kayıp yaşadığını belirtti. Esnafın kaybının aylık 6,6 milyar lira olduğuna dikkat çeken Palandöken, esnafa özel paket hazırlanmasını talep etti.

Esnaf topluluğu olarak salgına yönelik tedbirlerin halk sağlığı açısından alındığını bildiklerini ve sonuna kadar destekledikleri vurgulayan Palandöken, “öncelikle yalnızca esnafa özel paket hazırlanmalı. Esnafın ayakta kalması, faturalarında indirim yapılması, kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi, sigorta, trafik primlerinde indirime gidilmesi, tüm esnafa nakit desteği, ticari akaryakıt gibi destekler verilmeli ki esnaf geleceğe ümitle baksın” ifadelerini kullandı.

Mart ayından itibaren ertelenen vergi ve SGK primleri, Haziran’dan sonraki dönemlerde tahakkuk eden vergi ve primler, ödenemeyen işyeri kiraları, elektrik, su, doğalgaz gibi borçlar için mutlaka bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu dile getiren Palandöken, “bu yapılandırma 60 ay vadeli ve sadece anapara ödemesi ile sınırlı olmalı. Gecikme zamları ve cezalar, bir defaya mahsus olmak üzere affedilmeli. Öğrencilerin olmaması nedeniyle işleri yüzde 50’nin üzerinde bıçak gibi kesilen esnafımıza nakdi yardım yapılmalı” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir