Özer Burdur’da AK Parti Hükümeti’ne yüklendi

Cumhuriyet Halk partisi Grup Başkanvekili Özgür Özer, Burdur’da partisinin il binasında yaptığı basın açıklamasında kuraklıktan Şeker fabrikası özelleştirmesine, 14 Haziran NATO zirvesinde Baydın-Erdoğan görüşmesinden S400’lere kadar çeşitli meselelere değinerek AK Parti Hükümetine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklendi. Başkanvekili Özer, bugüne kadar telefonla ABD başkanını tebrik bile edemediklerini, S400’leri hangara ya da İncirlik Üssüne çektiklerini, kuraklıktan ciddi olarak etkilenen Burdur’un afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Basın toplantısına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Bucak İlçe Başkanı Ahmet Sedat Oktay ve partililer katıldı.

Başkanvekili Özer Burdur belediye Başkanlığının hizmetleri ve icraatları hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasının devamında Şeker Fabrikasının özelleştirme sürecinde ipten döndüğünü, o süreçte CHP’nin önderlik ettiği ve Türkiye çapında faaliyet gösteren özelleştirme karşıtı faaliyetlerin Millet İttifakından önce bir Şeker İttifakına dönüştüğünü, bu etkili ittifakın mücadeleleri ve ihaleyi kazanan firmanın mali şartları yerine getirememesi sonucu Şeker Fabrikasının özelleştirme rüzgârından kurtulduğunu belirtti.

Özer daha sonra 1100 ton süt üretilen Burdur süt hayvancılığının meselelerine değindi. Süt hayvanlarının, süt fiyatlarındaki 1 kg süt/ 1,5 kg yem paritesi sağlanamadığı için oluşan sürdürülemez şartlar nedeniyle kesime gitme aşamasında olduğunu ifade etti. Burdur’da kuraklığın da afet noktasına gelmesi nedeniyle yetkililere çağrıda bulundu: “Burdur afet bölgesi ilan edilmelidir.”

Burdur Gölü’nün kuruması ve ölmesi meselesine de değinen Özer, Göl’ün, Göl’ü besleyen derelerin ve akarsuların setlerle, barajlarla, bentlerle kapatılması nedeniyle kuruduğunu, geçmişteki bir seçim çalışmasında Burdur’da miting düzenleyen Erdoğan’ın Menderes’in bir kolundan Göl’e su getirecekleri vaadinde bulunduğunu, ama o zamandan bu yanan bu vaatlerini yerine getirmediklerini, Göl’ün çekilmeye ve kurumaya devam ettiğini, bunları Meclis’te dile getirdiklerini, ilin milletvekilinin de çıkıp Göl’ün buharlaşmadan kuruduğunu ileri sürüdüğünü belirtti.

Salda Gölü Millet Bahçesi’ne de değinen Özer, ilk başlangıçtaki konseptlerinden çevrecilerin ve halkın mücadeleler sonucu vazgeçtiklerini, Göl’ü betona boğmaktan vazgeçtiklerini, şimdi ahşap malzeme kullandıklarını, Göl’ün kenar kıyı çizgisinden 500 metre uzaklaştıklarını sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

Burdur gündeminin ardından Türkiye gündemine geçen Özer, ilk olarak 14 Haziran NATO zirvesine değindi. Uzun bir zamanın ardından ilk defa NATO zirvesinin yüzyüze yapılacağını, eskiden ABD başkanıyla görüşmenin saatler içinde yapılabildiğini, ama şimdi bunların yönetiminde, seçildikten sonra aylarca tebrik telefonlarına çıkmayan Baydın’la ilk defa Erdoğan’ın da yüzyüze görüşmede bulunacağını ifade ederek şu görüşleri ileri sürdü:

“Kim bu Baydın?

Bir kere bu Baydın seçimler öncesi Cumhur İttifakının hepsinin ağzına doladığı, bunlar Türkiye’de muhalefetle çalışacaklarmış diye karşılarında pozisyon aldıkları, laf ettikleri, küfrettikleri Baydın bu Baydın. MHP lideri kürsülere çıkınca Baydın’a laf etmeye devam ediyor. Ama onun hem Meclis’teki Cumhurbaşkanı hem de gelecekteki Cumhurbaşkanı –şimdiden ilan etti- ağzını açmıyor. Bu Baydın, kuzey Suriye’de PYD’ye silah yardımı yapan, onun hamiliğini üstlenen Baydın’dır bu Baydın. Şimdi S400’ler hangardan çıkartılamıyor. Baydın’a İncirlik’te gözünüzün önünde dursun oraya konuşlandıralım durumuna geldiler. Baydın işte o Baydın.”

Cemil Çiçek’in “çanta çanta paralara kayıtsız kalınamaz” dediğini, onun görüşlerinin kendileriyle ters olsa da Cemil Çiçek’i önemsediklerini, bir suç örgütü liderinin ifşaatlarına binaen bunu söylediğini, ülkeyi bunun  kemirmeğe başladığını, AK Parti grubunun foku fokur kaynadığını, ayda 10 bin dolar aylık alan bir siyasetçi iddiası olduğunu, bunu sakladıklarını ifade eden Özer, Çiçek’in bu uyarısının dikkate alınması gerektiği çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanının ülkede açlığın olmadığını, varsa siz doyuverin dediğini, bir Cumhurbaşkanının böyle konuşamayacağını, ülkede açlığın da, işsizliğin de olduğunun altını çizen Özer, CHP’li belediyelerin bu konudaki hizmetlerine taş koyduklarını vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir