“Paramız pul oldu”

CHP Burdur İl Başkanı Akbulut: “Dolar 9 lirayı aştı. Paramız pul oluyor, değersizleşiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genç ve dinamik Burdur İl Başkanı Mali Müşavir İzzet Akbulut, bütün dünyada yeni bir kriz dalgasının ayak tapırtılarının durduğu ve gelişmiş ülkelerde bile faizlerin artırıldığı şartlarda faiz indirimine gidilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzey Suriye’ye operasyon sinyali vermesiyle ateşlenen dövizdeki son artışları KıvılcımHaber’e değerlendirdi. Başkan Akbulut, “Paramız pul oluyor, değersizleşiyor. İğneden ipliğe her şeye zam geliyor” dedi.

Türkiye ekonomisi, 2018 yılından beri kriz sinyalleri verip duruyor.

Döviz girişi azalıyor. Dış borçlanma maliyetleri yükseliyor. Ara malı ithalatına bağımlı ekonomimizin kalp atışları, yanlış ekonomik uygulamalarla gittikçe hızlanıyor. Risk sinyalleri veriyor. Benzer ülkeler ve gelişmiş ülkeler faiz artırım düşüncesindeyken biz yaklaşan seçimlere yönelik bir yatırım olarak faiz indirimine gidiyoruz.

Küresel enerji krizi kapıyı çalmaya başladı.

Kömür, doğalgaz, petrol, gıda fiyatları küresel ölçekte yükseliyor.

Ülkemizde de yükselen fiyatlar durdurulamıyor.

MB’nın siyasi baskı sonucu faizde 300 puan indirimine gitmesi dövizi hareketlendirdi.

Geçenlerde Suriye’nin kuzeyine operasyon sinyaliyle birlikte atağa kalktı.

Dün gece MB yöneticilerinin aniden görevden alınması çıldırttı. Dolar 9,20 liraya dayandı.

“PARAMIZ PUL OLDU”

Halkın burnundan soluduğu böylesi şartlarda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı Mali Müşavir İzzet Akbulut, ekibiyle birlikte esnaf ziyaretlerinde bulunarak “paramız pul oldu” dedi.

Bu söylemle neyi kastettiğini kendisine sorduk.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut KıvılcımHaber’e döviz fiyatlarının yükselmesini değerlendirdi.

KIVILCIMHABER-Sayın Başkan, son günlerde ardarda gelen faiz indirimi, kuzey Suriye’ye operasyon sinyali ve dün gecede MB’nın 3 yöneticisinin görevden alınması sonucu ateşi yükselen dövizin 9,17 liraya kadar çıkması karşısında esnaf ziyaretlerinde “paramız pul oldu” söylemiyle dolaştınız. Bunu açar mısınız?

İZZET AKBULUT-Türk parası son zamanlarda gerçekten de değer kaybetmektedir.

Sadece son 5 yıla bakacak olursak, Dolar kuru 3 liradan 9 liraya, 24 Haziran 2018 seçimlerinden bu yana da 4,5 liradan 9 liraya çıktı. Son olarak MB yöneticilerinin görevden alınmasıyla Dolar güne 9,20 lirayla başladı. Böylece paramız pul oldu. Niye böyle söylüyoruz? Döviz kurunun 1 krş artmasıyla ülkemizin dış borcunda 4,5 milyar lira artışa neden oluyor. Dövizdeki her artış ekonomimizde dışa bağımlı iğneden ipliğe mal ithalatı nedeniyle vatandaşlarımızı zamlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Son bir yılda elektriğe 3 kez, doğal gaza 8 kez zam geldi. Bugün bir depo mazota vatandaşlar 470 lira para ödüyor. Bu ortamda çiftçinin nasıl üretebileceğini varıp sizler düşünün. Üretimden uzaklaştığımız sürece de ihracatla döviz girdi sokamadığımız malumunuzdur.

Yine Tek Adam Rejimine girdiğimizden beri hukuk sistemimizin bozulması, tek adam rejimi nedeniyle dış piyasada güvenilirliğimizin artması, sıcak sermayeyi çekemeyişimiz, bütün bunları harmanladığımız zaman döviz kurlarının arttığını görüyoruz. Sonuçta bunlar da zamlarla karşımıza geliyor.

KIVILCIMHABER-Peki, çare nedir?

İZZET AKBULUT-Bir kere hemen hukuka dayalı, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerekir.

İkinci olarak üretime, üreticiye önem vermektir.

Yurt içinde üretilebilen ürünlerin ithalatının yasaklanmasıdır.

Üretimi artırdıktan sonra ihracatın artırılmasıdır.

İhracatın artışıyla birlikte döviz girişinin artırılması gerekir. Ne kadar döviz girdisi sağlanırsa döviz fiyatları o kadar düşer. Döviz kuru ne kadar düşürülürse hayat pahalılığı da o kadar azalacaktır.

Siz iktidara geldiğinizde bu tedbirleri uygulayabilecek misiniz?

İktidara geldiğimizde öncelikle hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim sistemini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bunun güçlendirilmiş parlamenter sistemle olabileceğini düşünüyoruz. Üreticilerin kalkındırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ekilmeyen toprağın kalmamasını istiyoruz. Bugün Konya’dan büyük bir arazi parçası üretimden uzaklaşmış durumda bulunmaktadır.

KIVILCIMHABER-Nasıl iktidara geleceksiniz?

İZZET AKBULUT-Şu anda iktidara emin adımlarla yürüdüğümüzü düşüyorum. Artık tıkanan bir sistem var. Artık gitmeyen bir tek adam rejimi var. Bugün iktidara oy veren vatandaşların her geçen gün azaldığını gözlemliyoruz.

KIVILCIMHABER-Hayır, demek istediğim şu: Biliyorsunuz iktidar yüzde 50+1 oranıyla oluyor. Ama oy oranınız yüzde 25 civarında. Bunun formülünü nasıl bulacaksınız?

İZZET AKBULUT-Toplumun tüm kesimlerine hitap edebilecek, toplum tüm kesimlerini kucaklayabilecek, hiç kimseyi ötekileştirmeyecek bir Cumhurbaşkanı adayını Türkiye ile buluşturarak yüzde 50++1’i yakalayacağız. Millet İttifakı ile iktidar olacağımızı düşünüyorum. Millet İttifakı bileşenleriyle parlamentodaki çoğunluğu alacağımızı da düşünüyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir