Pelikan dosyası Ağır Ceza’ya kalktı

Yargılananlar arasında avukatların, gazetecilerin de bulunduğu Burdur 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen Pelikan ve Paralel Yapı Deşifre duruşmasında mahkeme görevsizlik kararı verip davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 3-4 yıllık cezalar içeren maddeden yargılanan şüphelilerin özellikle Deşifre sanıklarının Ağır Ceza’da 312-314 ile yargılanacakları belirtiliyor.

15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişiminin arifesinde, Haziran ayında ilimizdeki başta Vali olmak üzere protokol üyeleri, halk önderleri, önemli şahsiyetleri hedef alan, aslı astarı bulunmayan, adice uydurulmuş iftira ve tehditlerle adeta dehşet saçan, bir süre Burdur kamuoyunun diken üstünde kalmasına sebep olan Pelikan ve Paralel Yapı Deşifre duruşması, 4 Temmuz 2018 Çarşamba günü Burdur 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, görevsizlik kararı verdi. Ve dosyayı Ağır Ceza’ya gönderdi.

DK, CÖ, CB’nin yargılandığı Pelikan ve CB, İŞ, ÖB, CÖ, AS’nin yeraldığı Paralel Yapı Deşifre Ağır Ceza’da 312-314’ncü maddelerden yargılanacaklar. Dosyanın, silahlı örgüt ve hükümete karşı suç kapsamına sokulduğu anlaşılmaktadır.

Türk Ceza Yasası

Hükûmete karşı suç

MADDE 312. –

(1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

(2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı isyan

MADDE 313. –

(1) Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı bir isyana tahrik eden kimseye on beş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmi beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı isyanı idare eden kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. İsyana katılan diğer kişilere altı yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Bir ve ikinci fıkrada tanımlanan suçların, Devletin savaş hâlinde olmasının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle işlenmesi hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

(4) Bir ve ikinci fıkrada tanımlanan suçların işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

Silahlı örgüt

MADDE 314. –

(1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan on beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir