Pelikan Dosyası duruşmaları (…) bir “trajedi”dir

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan, 1,5 yıl önce birkaç ay Burdur kamuoyunu allak bullak eden Pelikan fenomeninin duruşmasını izleyen Platform Başkanı Kemal Arslan yayınladığı yazılı bir açıklamayla, avukatından gazetecisine kadar çok çeşitli kesimlerin sanık olarak yargılandığı Pelikan Dosyası duruşmalarının “sivil toplum önderlerinin dikkatlice izlemeleri gereken bir trajedi” olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan 1,5 yıl önce ABD/ FETÖ darbesinin arifesinde, ülkeyi kasıp kavuran FuatAvni paylaşımlarının Burdur sürümü olarak birkaç ay Burdur kamuoyunu allak bullak eden Pelikan fenomeninin duruşmasını izleyen Platform Başkanı Kemal Arslan yayınladığı yazılı bir açıklamayla, avukatından gazetecisine kadar çok çeşitli kesimlerin sanık olarak yargılandığı Pelikan Dosyası duruşmalarının “sivil toplum önderlerinin dikkatlice izlemeleri gereken bir trajedi” olduğunu vurguladı.

Ne olmuştu?

Vali Yılmaz’ın 17 Haziran 2016 tarihinde göreve başlamasını izleyen haftalarda 17-25 Aralık olayının ateşleri içinde kıvranan Türkiye’de FETÖ’cü yöntemlerin en acımasızı, en utanmazı, en zalimi olan FuatAvni fenomeninin en pespaye sürümü olan Pelikan paylaşımları Burdur kamuoyuna bomba gibi düşmüştü. Vali Yılmaz’ın özel çabaları sonucu 4 nüshada yakayı ele veren Pelikan kahramanları, insanların özel hayatlarını didik didik etmiş, iftira ve tehditlerle Vali Yılmaz’dan Başkan Ercengiz’e kadar ilimizin protokolüne bir süre cehennem hayatı yaşatmıştı.

Başsavcılığın konuyla ilgili basın açıklamasında belirttiği gibi işlenen suç yenilir yutulur cinsten değildir.

İşte o açıklama!

İlki 20.06.2016 tarihinde yayınlanan sonuncusu 11.07.2016 tarihinde yayınlanan ve adına “Burdur Pelikan 1-2-3-4” verilen içerisinde birçok iddiaların bulunduğu sosyal medya ortamında dağıtılan belgelere ilişkin olarak Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın, Vali Yardımcılarının, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek’in, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, haklarında ahlaksızlık isnadı bulunan birçok mağdurenin ve mağdurun, diğer birçok iddianın muhatabı mağdurların, oda başkanlarının ve diğer siyasi görevleri bulunan kişilerin ayrı ayrı mağduriyetlerini belirten şikâyetleri nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada;

Daha önce delil durumu nedeniyle serbest bırakılanlardan bir kişi daha yeni elde edilen deliller kapsamında diğer şüphelilere atılı olan suçları birlikte işlediği gerekçesiyle 29.07.2016 tarihinde tutuklanmıştır. Hakkındaki suçlamalar;

  1. a) Birden çok kişiye birden çok kez hakaret,
  2. b) Birden çok kişiye birden çok kez şantaj,
  3. c) Birden çok suç uydurma,
  4. d) Birden çok kişi hakkında birden çok kez kayda alınan konuşmaları ve belgeleri yayınlamak,
  5. e) Birden çok kişiye birden çok kez iftira,
  6. f) Birden çok kişiye birden çok kez tehdit,
  7. g) Birden çok kişinin özel hayatının gizliliğinin ihlal etmek, şeklindedir.

Bu şüpheliler haricinde eylemi gerçekleştirme ihtimali olan kişi veya kişilerin bulunma ihtimaline göre bunların tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma halen devam etmektedir.

Yine paralel yapı deşifre isimli Twitter hesabı ile ilgili soruşturmamızı da şüphelilerin tespiti yönünde ciddi delillere ulaşılmıştır. Soruşturmalar sonucunda verilecek karar ayrıca kamuoyuyla paylaşılacaktır.

BASIN AÇIKLAMASI1

BASIN AÇIKLAMASI2

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir