Pes dedirten müdür tayini

AK Partililer, panik halinde devlet kadrolarını parselliyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut bugün partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin yaklaşması, siyasi iktidarın gözle görülür şekilde erimesi ve gerilemesinden telaşa ve paniğe kapılan AK Partililerin yangından mal kaçırırcasına devlet kadrolarını yakınlarına peşkeş çekme furyasına dikkat çekerek, birkaç gündür sosyal medya hesabından “geri çekin, değilse kamuoyuna ben açıklarım” diye uyarılarda bulunduğu Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne müdürlük sınavını kazanamadığı halde asaleten tayini yapılan il başkanı yakınının kim olduğunu açıkladı. Akbulut, “Buraya ataması yapılan, her fırsatta etikten bahseden, her fırsatta ranttan bahseden AKP İl Başkanı Volkan Mengi’nin eşidir. Bunu kabul etmiyorum, bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” dedi.

Seçimlere bir yıl kaldı.

Seçim yaklaştıkça toplumda tartışmalar da büyüyor.

Ak Parti’de telaş gözle görülür şekilde artıyor.

Ekonomik kriz aşılamıyor…

Toplumda herkes hayat pahalılığından bunalmış durumda.

Halk kitlelerindeki tepkiler artıyor.

AK Parti’ye oy verenler de sıkıntılı…

Hükümet özellikle “hiçbiri ülke sorunlarını çözemez” diyen yüzde 35’i bulmuş “kararsız”laşan seçmenden tedirgin.

Çünkü eskiden iktidar partisinden ayrılan “tarafsızlar”, seçim arifesinde 3-5 çılgın projeyle tekrar yuvaya çekilebiliyordu. Ama şimdi “tarafsızlar” değil, “hiçbiri ülke sorunlarını çözemez” diyen yüzde 35’i bulmuş “kararsız”lar var.

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

Ekonomik veriler de iyi değil. 

İhracat iyi olsa da ithalat kısılamıyor; cari açık büyüyor.

Nisan ayı iç borç miktarı 1 trilyon 483 milyar lirayı buldu.

Ödeyeceği faiz ise 1 trilyon 743 milyar lira oldu. İç borç faizi anaparayı geçmiş durumda… Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanıyor.

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ (CDS) KIRMIZI ÇİZGİNİ ÇOK SÜTÜNDE: 700

Hazine ve Maliye Bakanlığı yayınladığı bir veriye göre, 4 yıl önce 970 milyar lira olan borç stoku Nisan 2022’de 3 trilyon 125 milyar liraya yükseldi. Borcun yüzde 65,6’sı döviz cinsi borçlar. Bu oran dört yıl önce yüzde 42,2’ydi… Türkiye’nin risk primi (CDS) -kırımızı çizginin çok üstünde- 700’ü aştı.

TÜRK İŞ RAPOR VERİLERİ ALARM ZİLLERİNİ ÇALIYOR

Türk İş’in Mayıs ayı araştırma raporuna göre, “Açlık sınırı’ ilk kez 6 bin lirayı aştı. Yoksulluk sınırı 20 bine dayandı. Asgari ücretin çok çok üstünde. Mutfak enflasyonu: Aylık yüzde 13, yıllık yüzde 107. Fiyat artışlarının önü alınamıyor. Yaz aylarında beklenen ucuzluk olmayacak. TL’de değer kaybı sürüyor. Merkez Bankası verileri ilginç. Tedavüldeki banknotların kupür dağılımı… 5 TL’den sonra en çok 200 ve 100 TL banknotlar… Hem de açık ara önde.”

“PES DOĞRUSU” DEDİRTEN PEŞKEŞ GİBİ MÜDÜR TAYİNİ

Araştırma sonuçlarının alarm verdiği şartlarda ilimizde liyakatsiz bir tayin “pes doğrusu!” dedirtti.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İzzet Akbulut günlerdir sosyal medya hesabından kamuoyunun vicdanını kanatan bu peşkeş çekme gibi müdür tayinini “geri çekin, aksi takdirde kamuoyuna açıklarım” uyarısı yapıyordu.

Uyarısının dikkate alınmadığını gören Akbulut, bugün partisinin il binasında yaptığı basın toplantısında devlet dairelerini arpalık zannederek eşini dostunu tayin eden AK partilileri kamuoyuna açıkladı.

Basın toplantısına İl Başkanı İzzet Akbulut, Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve partililer katıldı.

İzzet Akbulut’un açıklamasının satır başları…

*Herkesin tek gündemi hayat pahalılığı…

*Nereye el atsak herkes gelen zamlardan bunalmış durumda…

*Doların 17 lirayı geçmesi, mazotun hemen hemen her gün yeni bir zamla karşılaşması halkı zora sokmaktadır.

*İlimizde bir müdür ataması gerçekleşti.*Müdürlük sınavını kazanamadığı halde bir siyasi parti il başkanının yakını olması gerekçesiyle ataması yapıldığını belirtmiştik. Ve dedik ki bu atamayı geri çekin, yoksa biz bunu kamuoyuna açıklarız.

*Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet birimleri…

*Hepsinin altında isimleri ve fotoğrafları var. Ama İl Müdürlüğü boş bırakılmış. Buraya asaleten bir görevlendirme yapmışlar. Ama buraya ismini yazmaya ve fotoğrafını koymaya utanmışlar. Ama ne yazık ki bu atamayı yapmaya utanmamışlar. Buraya ataması yapılan her fırsatta etikten bahseden, her fırsatta ranttan bahseden AK AKP İl Başkanı Volkan Mengi’nin eşidir.

*Bunu kabul etmiyorum, bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.