Platform Başkanı Kemal Arslan, ifade almak gerekçesiyle gözaltında

Dün Vali şerif Yılmaz’ın İlköğretim Haftası etkinlikleri esnasında Meclis kararlarını ve Başkan Ercengiz’i hedef alması üzerine başlayan yoğun tartışmalar, tartışmalara karışan Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’ın sabah saatlerinde Güvenlik Şube’ye ifadesi alınmak üzere çağrılmasıyla değişik bir boyuta evrildi. Kamuoyunda Kemal Arslan’ın Vali Yılmaz’ı şiddetli bir şekilde eleştirmesini müteakiben Emniyet’e çağrılması çok manidar bulundu. Arslan, akşamüzeri olmasına rağmen hala serbest bırakılmadı.

Dün Vali şerif Yılmaz, İlköğretim Haftası etkinlikleri esnasında okullardaki düğünlerden 65 lira temizlik payı alınmasına ilişkin Meclis kararını ve Başkan Ercengiz’i hedef alması üzerine CHP İl Başkanı Barış Ayten ve Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan ’Vali Yılmaz’ı eleştiri çarmıhına germişlerdi. Başkan Ayten, Vali Yılmaz’ın Meclis kararlarına müdahale hakkının olmadığını; Başkan Arslan da Vali Yılmaz’ın, “geçmişindeki FETÖ izlerini silmek için bağırıp çağırdığı ve küfürler ettiği yolundaki söylentileri”in alıp yürüdüğü, “ahbaplarının lokantasından yemek satın almadığı için Aile Sosyal Politikalar Müdürü’ne küfrederek istifa ettirdiği iddiaları”yla çalkalandığını iddia ederek tartışmaya katılmıştı.

Bu tartışmaların gölgesinde bugün sabah saatlerinde Kemal Arslan’ın Emniyet’e ifade için çağrılarak Güvenlik Şube’ye alındığı öğrenildi. Akşamüzerine kadar hala salıverilmeyen ve Güvenlik Şube’de tutulduğu belirtilen Kemal Arslan’ın, Bomba15’deki bir haberin altına yaptığı yorumdan dolayı ifadesine başvurulduğu belirtildi. Ancak Vali Yılmaz’ın şiddetli bir şekilde eleştirilmesini, “Meclis kararlarına bile tahammül edemeyen bir Vali’nin elindeki OHAL yetkilerinin ne denli tehlikeli bir silah olarak kullanılabileceğinin, Burdur halkını haklı olarak endişelendirmekte olduğu” yorumlarını müteakiben böyle bir olayın cereyan etmesi kamuoyunda çok manidar bulundu.

Gelişmeleri, Burdur kamuoyunun ilgi, endişe ve üzüntüyle izlediği belirtilmektedir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir