Prof. Ceyhan, aşı karşıtlarına tarihten örneklerle çıkıştı

Kendini miting gibi toplumsal tepki seviyesinde temsil edecek kadar cüretli hisseden ve toplumda oldukça yoğun olarak varlığını sürdüren aşı karşıtlığına karşı HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tarihten örneklerle seslendi. Prof. Dr. Ceyhan, “Zorunlu aşı uygulamasını duyunca arı sokmuş gibi bağıranlar için: Osmanlı İmparatorluğu’nda 1908 (1326’daki) salgında kullanılan aşı sertifikası” dedi.

HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Yeniden Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan gibi, aşının insanları ”3 kulaklı, 5 gözlü yaratığa” dönüştürebileceğini iddia eden zırcahiller için sarfettiği “aşı insanı maymun yapmıyor ama 2-3 bin kişi maymunlar cehennemi filmi ortamında yaşamak istiyor anlaşılan. Ama sayınız yetmez, bilginiz yetmez. Bence artık yalan yaymaktan yoruldunuz siz de. Aklın ve bilimin gösterdiği yola girin artık” dediği aşı karşıtlarına bu kez de karşı tarihten örnekler verdi.

1908 SALGININDA ZORUNLU AŞI UYGULANDI

Sosyal medya hesabından 1908 salgınındaki zorunlu aşı sertifikasını paylaşan Ceyhan, “Zorunlu aşı uygulamasını duyunca arı sokmuş gibi bağıranlar için: Osmanlı İmparatorluğu’nda 1908 (1326’daki) salgında kullanılan aşı sertifikası. Mısır, Girit gibi imparatorluk topraklarında da zorunlu aşılama uygulanıyor. Kimse buna karşı toplantılar düzenleyemiyor” dedi.

AŞI KONUSUNDA YALANLARLA KİTLELERİ KIŞKIRTMAK, VİCDAN VE HUKUK SORUNU

Paylaşımının devamında ise “Bu hakkı da size cumhuriyet sağlıyor. Ben aşılanmayacağım, çocuğumu aşılatmayacağım deme hakkı gibi. Hele yalanlarla kitleleri kışkırtmak! Bu ne hakkı derseniz, o hak değil, anlayana bir vicdan ve hukuk sorunu” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.