Rektör Korkmaz GADOM Merkezi Açılış Törenine Katıldı

Kırklareli Üniversitesi koordinatörlüğünde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ortaklığında kurulan “Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (GADOM)”un açılış töreni gerçekleştirildi.

Kayalı Yerleşkesinde 31 Mart 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen açılış törenine Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, MAKÜ Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi Koordinatörü ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, MAKÜ HAYTEK Müdürü Doç. Dr. İsmail KIRBAŞ, il protokolü, üç üniversiteden akademisyenler, ilgili kurum temsilcileri ve özel sektör firma temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende Kırklareli Üniversitesi ile GADOM’un tanıtım filmi gösterildi. Film gösteriminden sonra TÜBİTAK TÜSSİDE Başuzman Araştırmacısı Barış Çarıkcı “Kırklareli Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Ar-Ge Stratejisi ve Yol Haritası” konulu bilgilendirme sunumu yaptı. Bilgilendirme sunumunun akabinde Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bora Aslan; gıda arzı güvenliği, GADOM’un amacı, ortaklık yapısı, organizasyon şeması, dijital alt yapısı, izlenebilirlik sistemi, ortak üniversitelerin iş birliğinde yürütülecek Ar-Ge çalışmaları ile merkezin üniversitelere ve ülkemize sunacağı katkılar konularında bilgiler aktardı.   

Rektör Şengörür; “Gıda Gelecek Günlerde Daha da Önemli Hale Gelecek”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırklareli Üniversitesi Prof. Dr. Bülent Şengörür, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) gibi kuruluşların 10 yıl önce günümüz için bazı gıda ürünlerinde %20–80 arasında artış olacağını ön gördüklerine dair tespitlerinden bahsederek başladığı konuşmasında, “Koordinatör üniversite olarak, hayvancılık alanında ihtisaslaşan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile Ziraat Fakültesi köklü ve güçlü olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ortaklığında “Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi” için yaptığımız başvuru YÖK tarafından kabul edildi. Ekibimizle birlikte bu merkezin altyapı çalışmalarına hız verdik ve GADOM için 550 m2’lik yer ayarlayıp gerekli donanımı tamamlayarak açılış töreni için merkezimizi hazır hale getirdik” dedi.

Rektör Şahin; “Bu Merkezlerde Yapılacak Çalışmalar Bölgeye ve Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayacak”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de konuşmasında ortak merkezler vasıtasıyla üniversitelerin birbirleriyle olan bağlarının güçlendiğini vurgulayarak bu merkezlerde yapılacak çalışmaların bölgeye ve ülke ekonomisi başta olmak üzere bütün sektörlere katkı sağlanmasının amaçlandığını belirtti. Kırklareli ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleriyle birliktelik içerisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de paylaşan Şahin, GADOM’un Trakya ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

Rektör Korkmaz; “Gıda Arzı Güvenliğinin Öne Çıktığı Bu Dönemde Çalışmalarımızı Bu Yönde Yürütüyoruz”

Burdur Mehmet Akif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise yaptığı açılış konuşmasında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma programı kapsamında “Hayvancılık” alanında ihtisaslaşan üniversite olduklarını ifade etti. Gıda arzı güvenliğinin öne çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak büyükbaş, küçükbaş ve hayvanlar olmak üzere hayvancılık sektörünün bütün bileşenleri üzerinde 40 ayrı projede birinci nesil sonuçları alma aşamasında oldukları çalışmalar yürüttüklerini anlattı.   

Rektör Korkmaz, konuşmasının devamında “Hayvansal üretim ve bitkisel üretim olmak üzere gıdanın iki güçlü yönü bulunmaktadır. Bitkisel üretim konusunda Kırklareli Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile bir iş birliği içerisinde olacağız. Bu bize ayrıca heyecan verdi. Çünkü bir anlamda yatay olarak alanınızı genişletme ve iş birliği gücünü ortaya koyma fırsatı oluyor. Bu bir başlangıç. Yola ilk çıkış noktası. Bunun için çok güçlü bir düzeyde irade ortaya koymamız gerekiyor. İnşallah bu çalışmalar yakın gelecekte ülkemizin birçok konuda dışa bağımlılığını azaltacağı ve süreçlerin doğrudan milli yapılarla kontrol edileceği ve yönetileceği süreçleri de tetikleyecektir. Bu sürecin ilk başladığı ana tanıklık etmek ve kayıt düşmek bakımından burada bulunduğumdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin tarafından “Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (GADOM)”nin Ortaklık Protokolü imzalandı.

İmza töreninin ardından Vali Bilgin ve konuk rektörler ile il protokolü tarafından “Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (GADOM)”nin açılışı yapıldı. Gerçekleşen açılıştan sonra GADOM Merkezi, Gıda İhtisaslaşma Pilot Tesisi ve Mühendislik Fakültesi Laboratuvarları gezilerek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler alındı.

Açılış töreninin ardından Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ile rektör yardımcılarını makamında ağırladı.  

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.