Resesyon kavururken, esnaf memnuniyeti mazoşizme işarettir

İlimizin ana arterlerinde Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO’nun ) esnaf anketinin ilginç sonuçları ortaya çıktı

BUTSO’nun ilimizde esnafın düşünce, duygu ve somut durumunun saptanması amacıyla anqa arterlerdedeki 205 esnafla 28/29 Mayıs 2015 tarihlerinde yüz yüze gerçekleştirdiği ve Ana Caddelerde Ticaret Anketi 2015 adını verdiği anket çalışması sonuçları dün akşam BUTSO lokantasında yemekli toplantıda kamuoyuna açıklandı. Ankete göre esnafın yüzde 63’ünün kazancından memnuniyetini belirttiği ortaya çıktı. Küresel ve ülke ekonomisindeki bezdirici ve kavurucu resesyona (durgunluk içinde genel fiyatlar seviyesinde yükselme durumuna) rağmen kazancından memnuniyetin Burdur esnafına özgü bir durum olduğu ve mazoşizme işaret ettiği ileri sürüldü. Toplantıda Burdur’un ekonomik ve ticari yapısını özetleyerek başladığı bir konuşma yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “biz Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak, çalışmalarımızı genelde, tarım ve hayvancılık, doğaltaş mermercilik madencilik, üçüncüsü eğitim ve dördüncü olarak da gelişmekte olan turizm sektörü şeklinde ele almaktayız. Tarım ve hayvancılıkta ciddi anlamda yol aldık ve kooperatifleşme yönü başta olmak üzere, Türkiye çapında bir yer edindik” dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO’nun) ilimizde esnafın düşünce, duygu ve somut durumunun saptanması amacıyla Gazi, Adliye, Kışla ve Oluklaraltı Caddelerindeki 205 esnafla 28/29 Mayıs 2015 tarihlerinde yüz yüze gerçekleştirdiği ve Ana Caddelerde Ticaret Anketi 2015 adını verdiği anket çalışması sonuçları dün akşam BUTSO lokantasında yemekli toplantıda kamuoyuna açıklandı. Anketle  esnafın yüzde 63’ünün kazancından memnuniyetini belirttiği ortaya çıktı. Küresel ve ülke ekonomisindeki bezdirici ve kavurucu resesyona (durgunluk içinde genel fiyatlar seviyesinde yükselme durumuna) rağmen kazancından memnuniyetin Burdur esnafına özgü bir durum olduğu ve mazoşizme işaret ettiği ileri sürüldü. Toplantıda Burdur’un ekonomik ve ticari yapısını özetleyerek başladığı bir konuşma yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “biz Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak, çalışmalarımızı genelde, tarım ve hayvancılık, doğaltaş mermercilik madencilik, üçüncüsü eğitim ve dördüncü olarak da gelişmekte olan turizm sektörü şeklinde ele almaktayız. Tarım ve hayvancılıkta ciddi anlamda yol aldık ve kooperatifleşme yönü başta olmak üzere, Türkiye çapında bir yer edindik” dedi.

Toplantıya Burdur Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Esnaf Odası Başkanı Recep Kalkan, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, SMMMO Başkanı Cihat Çavuşoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Durmuş Ceylan, BURTÜKODER ve BSTP Başkanı Kemal Arslan, oda üyeleri ve basın katıldı.

İşte Başkan Keyik’in konuşması!

İkinci sektörümüz olan mermercilikte ve ağırlıklı olarak blok satışında 2010 yılından itibaren, başta ihracata katkı anlamında olmak üzere büyük mesafe aldık. Ancak sadece Çin’in blok talebine dayandığı için çok sağlıklı bir yapıya sahip değil. Mermer ve Madencilik sektörümüzün yatırım maliyetleri çok yüksek. Ülkemize büyük katkıları var. Ancak, çevre faktörünü henüz tam bir dengeye oturtabilmiş değiliz. Bunun çözümünün artıkların geniş çaplı ve süratle değerlendirilmesi şeklinde olabileceğini düşünerek, çalışmalar yürütüyoruz.

Eğitim sektörü olarak bu yıl Üniversitemizin 23 bin öğrenci sayılarına geleceğini düşünüyoruz. Bu artan öğrenci-öğretim üyesi sayılarını da ticari kazanca çevirme çabaları içindeyiz. Eğlenme, dinlenme, alışveriş mekanları hazırlamamız gerekiyor. Esnafımızdan şikayetler, esnafımızın da halktan şikayetlerini duyuyoruz. Bu ilişkinin daha düzgün bir memnuniyet çizgisine getirilmesi gerekiyor. İşte bu anket çalışmamız da ağırlıklı olarak bu hedefe yönelik yapılmıştır. Bu akşam da sizlerle bu anket raporunu değerlendirmek istedik.

Burdur’da henüz gelişmemiş, ancak büyük potansiyelleri olan Turizm Sektörümüz var. Bu sektör, turizm şirketlerinin paket programlarına mahkum görülmekte. Antalyalıların da şikayet ettiği bu yapıyı, bizler Burdur’un alternatif turizm potansiyellerine çekme adına kırmak zorundayız.

DEMOKRATİK KATILIMCI YAPIMIZI GELİŞTİRMELİYİZ

Burdur’un ana arterleri üzerinde yaptığımız anketimize toplam 153 kişi katılırken, 53 kişi de katılmadı; tıpkı bu salona davet ettiğimiz halde gelmedikleri gibi… Tabii ki, bu durumu üzülerek ifade ediyorum. Bu ifademiz şikayet anlamında değil, durumu tespit içindir. Bakınız; 145 üyemizi davet ettiğimiz halde, Burdur esnafı ve ticaretimizin geliştirilmesi anlamında önemli bir çabanın sergilendiği şu toplantımıza, gördüğünüz gibi yaklaşık 50 kışı katılmış durumda. Katılanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Belki en kritik nokta burası ki; katılımcı demokratik yapımızı geliştirmeliyiz ve eksiklerimizi konuşarak giderebilelim.

HAKSIZ ELEŞTİRİDEN KAÇINMALIYIZ

Hem hiçbir çağrıya cevap vermeyecek, toplantılara katılmayacaksın, seminer ve konferanslara gelmeyeceksin; sonra da, “Başkan aidat almaktan başka ne yapıyorsun?” diyerek, anlamsız ve haksız bir eleştiri yapacaksın. Kusura bakılmasın amma, bu haklı bir eleştiri değildir. Çalışmalarımıza katılanların tabii ki her türlü eleştiriye hakları vardır.

ESNAF İŞİNDEN MEMNUN

Ankette esnafımız, “İşinizden ve kazancınızdan memnun musunuz?” sorusuna %63 kişi memnuniyet belirtirken, % 37’si hayır demiştir. Katılım daha yüksek olsaydı, işte bu memnuniyet ve memnuniyetsizlik sebeplerini ortaya çıkarıp, yapacağımız yol haritasını belirleyebilirdik.”

 

Toplantı, karşılıklı görüş belirtmeler şeklinde sürdürüldü. Burdur Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, bütün konuşmaları not alarak bir değerlendirme yaptı. Katılımcılar ve Gülcü, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapmış olduğu bu çalışmanın çok değerli olduğunu ve teşekkür ettiklerini belirttiler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.