Saat saat, dakika dakika deprem bölgesi

Gün içinde saat başı gelişmeler

Afet bölgesi kentlerine saldığı muhabirlerle bire bir canlı haber yapan Ulusal Kanal, gün içinde dakika dakika, saat saat çalışmaların izlenebildiği bir TV haberciliğine imza attı. “Devlet nerede”cilerin bozgunculuğunun somut bir şekilde ortaya konduğu, devletin, kahraman Mehmetçik başta olmak üzere tüm kurumlarıyla sahada olduğu açık bir şekilde anlaşılan bu sıra haberleri KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicileri için derledik. Saat başı yeni haberler buradan güncellenecektir.

Saat 04,18’de Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çok sayıda ilden hissedilen deprem 30 saniye sürdüğü belirtildi.

05,42’de AFAD Koordinasyon Merkezi’nde toplanan Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Soylu ve Spor Bakanı Kasapoğlu toplanarak çalışmaları kontrol etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmiş olsun dileklerini belirterek başladığı ilk mesajında kontrol sağlandığını belirtti.

06,19’da Kızılay kan bağışı çağrısında bulundu.

06,42’de Malatya’da arama kurtarma çalışmasına başlandı.

06,57’de Bakan Soylu açılma yaptı. Soylu, depremden Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’nın etkilendiğini, birçok noktasından arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildiğini belirtti.

07,01’de MSB’den depremin ardından TSK İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD talepleri kapsamında nakliye uçaklarının göreve hazır olduğu, taleplerin karşılanması için koordinasyona başlandığı, Bakan Hulusi Akar’ın beraberindeki Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile bölgeye gittiği belirtildi.

07,04’de AFAD, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin “4. seviye” olarak ilan edildiği bildirildi.

07,37’de deprem bölgesindeki camiler kapılarını afetzedelere açtı.

O7,45’de AFAD, saat 6,30 itibariyle 7 ilde 76 kişinin öldüğünü, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

07,58’de Gaziantep Valisi, 657 ihbar aldıklarını, hepsinin değerlendirildiğini, 531 göçüğün bulunduğu bilgisi verdi.

08,04’de Diyarbakır’da Bağlar İlçesinde Serin2 Apartmanı çöktü; kurtarma çalışmalarında yaralılar enkazdan çıkarıldı.

08,20’de Cumhurbaşkanı deprem bölgesindeki 10 ilin valisiyle görüşerek bilgi aldı.

08,20’de AFAD açıklamasında AFAD’ın tüm ekiplerinin bölgeye ulaştığı belirtildi.

08,32’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, deprem bölgesinde kesintisiz haberleşme için teyakkuza geçti

Yapılan açıklamada “tüm GSM operatörleri kapasite artırarak kapanan telefon hatlarını açacak ve internet hizmeti sağlayacaktır.” Denildi. Ayrıca bölgede bulunan tüm vatandaşlara ücretsiz konuşma ve internet yüklendi. Borcundan dolayı kapalı olan tüm mobil, internet ve sabit hatlar görüşmeye açıldı.

08,56’de günü ağarmasıyla depremin hasarı tüm haşmetiyle ortaya çıktı. Kahramanmaraş’ta çok sayıda bina yıkıldı.

09,00’da Azerbaycan’dan yola çıkan 370 kişilik kurtarma ekibi AFAD’a katkı koymak üzere deprem bölgesine ulaştı.

09,38’de Diyarbakır Yenişehir’de göçük altından bir kız çocuğu çıkarıldı.

09,39’da Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Doğu Perinçek, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Perinçek mesajında, Depremde kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyoruz. Vatan Partisi bölgede vatandaşlarımızın hizmetindedir. Karamsarlık düşmanımızdır, Türk milleti olarak her zorluğun üstesinden gelecek güce sahibiz” ifadelerini kullandı.

09,41’de Ekipler, Gaziantep Gazi Muhtar Bulvarı’nda yıkılan 4 katlı binanın enkazından 2 kişiyi, Kilis’te Yavuz Sultan Mahallesi Yeni Ocak Sokak’ta yıkılan 3 katlı binadan 6, Malatya’da Zafer Mahallesi’nde yıkılan apartmandan ise 1 kişi kurtarıldı. Yaralılar, kentteki hastanelere kaldırıldı.

09,56’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay geniş bir açıklama yaptı.

10,11’de Vatan Partisi Genel sekreteri Özgür Bursalı üyelerin göreve çağırdı. Açıklamada Bursalı, “Zorlukları aşacak güçteyiz! Vatan Partisi bütün örgütleriyle görev başındadır.” ifadelerini kullandı.

10,22’de AB’den Türkiye’ye yardım açıklaması yapıldı. Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma ekiplerinin şu anda yolda olduğu belirtildi.

10,29’da KKTC’den Türkiye’ye yardım- İlk etapta 30 kişilik ekip ve 8 özel donanımlı araç gönderileceği belirtildi.

10,35’te Adana’nın Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi’nde yıkılan binanın enkazından bir çocuk yaralı olarak çıkarıldı.

10,44’de Kandilli açıklaması geldi. Açıklamada çoklu kırılma depremi yaşandığını, 60 saniye içinde 5-6 parçanın kırılmasıyla meydana geldiğini, kırılmaların hepsinin 6 büyüklüğünde olduğunu, son 20-25 yılın depremlerinden bir tanesi olduğunu, 17 Ağustos’tan farklı olmayan bir deprem olduğunu, artçılarının bu ay içinde sıklıkla devam edeceğini, ancak artçı depremlerin bir yıl boyunca devam edebilmekte olduğunu, bu nedenle vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği belirtildi.

11,00’de Rusya, Türkiye’ye 2 adet İl-76 uçağı ve 100 kişilik kurtarma ekibiyle yardıma hazır olduğu bildirildi.

11,04’de Cumhurbaşkanı deprem çalışmalarını koordine etmek amacıyla AFAD Başkanlığı’na hareket etti.

11,23’te Bakan Dönmez açıklama yaptı. Depremde Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim hattında hasar oluştu. BOTAŞ, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’a gaz akışını kesti. Güvenlik amacıyla Ceyhan petrol rafinerisine petrol akışı durduruldu. Enerji nakil hatlarında da TEİAŞ’a ait yaklaşık 30 trafo merkezinde hasar aldı.

11,38’de Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, tüm ulusal spor organizasyonlarının durdurulduğunu, tüm birimlerin AFAD eşgüdümünde yardıma hazır olduğunu belirtti.

11,44’de Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis’te ise 1 hafta eğitim öğretime ara verildi.

11,48’de, Malatya Valiliği’nden şebeke suyunun içilmemesi uyarısı geldi.

11,51’de Bakan Koca yaptığı açıklamada, yeterli sayıda ekiplerinin afet bölgesinde olduğunu, hava ve kara ambulanslarının bölgede hizmette bulunduğunu, koordinasyonu Hatay’dan yürüttüğünü belirtti.

11,52’de Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye personeli deprem bölgesine hareket etti.

11,53’te YÖK, 10 ilde eğitime ikinci bir duyuruya kadar ara verdi.

12,04’te Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada yurtlarda herhangi bir yıkımın olmadığını belirtti.

12,09’da Siber Devriyeler İşbaşında- Dezenformasyon içerikli deprem paylaşımlarına soruşturma başlatıldı

Depremle ilgili halk arasında korku veya panik yaratacak şekilde gerçeğe aykırı paylaşımlara ilişkin soruşturma başlatıldı. 13 hesap saptandı.

12,11’de Pazarcık’ta enkaz altındaki 2 çocuk yaralı olarak kurtarıldı

12,13’de TSK deprem bölgesine hava yardım koridoru kurdu

TSK’ya bağlı A400m nakliye uçakları dahil çok sayıda nakliye uçağı bölgeye arama-kurtarma ekiplerini ve araçlarını sevk etmeye başladı. Ambulans uçaklar da kurulan “hava yardım koridoru”nda görev alıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile deprem bölgesine hareketinden önce 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığındaki çalışmaları inceledi.

12,14’te bankalardan deprem kararı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremden etkilenen banka müşterilerine yönelik tavsiye niteliğinde prensip kararları aldı. Buna göre, talep etmesi halinde, depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçları bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek.

12,54’te AFAD deprem büyüklüğünü güncelledi. Pazarcık merkezli depremin büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti.

13,04’te Cumhurbaşkanı açıklama yaptı.

“Son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük deprem ile sarsıldık. Şu ana kadar 912 vatandaşımızı kaybettik. 5 bin 385 vatandaşımızda yaralı. Gün 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür.” Dedi.

13,24’te Kahramanmaraş’ta Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

13,37’de AB üyesi 10 ülke arama kurtarma ekibi gönderiyor.

13,37’de Kazakistan’dan yardım gönderileceği bildirildi.

14,41’de Kızılay Başkanı sanayicilere çağrı yaptı.

Kınık, “Üreticiler ve sanayiciler hazırlık yapsın” dedi.

“Battaniye ve ısıtıcı ihtiyacımız var, kışlık mont, ayakkabı bere atkı kullanılmamış olması önemli.  Gıda ticareti yapan fabrika zincirler depolarından sevkiyatları hazır tutsunlar onlardan talep edeceğiz. Büyük bir yardımlaşma ve seferberlikle üstesinden geleceğiz. 72 saat yolların açık olması gerekiyor. Şu anda arama kurtarma çalışmalarına odaklandık.” İfadelerine yer verdi.

14,49’da AFAD, “Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır.” Açıklaması yaptı.

15,04’te, Meclis Genel Kurul çalışmaları bu hafta ertelendi.

15,06’da AFAD’ın açıklamasına göre, yaşamını yitirenlerin sayısı 1014 oldu.

15,22’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Adana Havalimanı’nın kapandığı iddiaları yalanlandı.

15,27’de AFAD depremzedelere yardım için SMS ve banka bilgilerini paylaştı.

Açıklamada, depremden etkilenen illerde yürütülen çalışmalara destekte bulunmak isteyenlerin “DEPREM” yazıp 1866’ya SMS göndererek 20 lira bağışta yapabileceği kaydedildi.

Bağış hesaplarına, AFAD’ın, internet sitesinden de ulaşılabilecek.

15,36’da İHA’lar depremzedeler için havalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait İHA’lar, deprem bölgesindeki hasar ve zayiatın tespiti ile arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için deprem bölgesinde çalışmalarına devam ediyor.

pic.twitter.com/zzkAge6Plt

16,02’de Mehmetçik depremzedelere yemek dağıtımı yaptı

16,35’te Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 7,7’lik depremin etkilediği Diyarbakır’da açıklama yaptı. Devletin bütün birimlerinin büyük bir koordinasyonla çalışma yürüttüğünü vurguladı.

16,44’te İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’dan deprem bölgesine gitmek üzere 16 uçak, 2 bin 647 personel ve 311 iş makinesinin yola çıktığını açıkladı.

18,53’te Sağlık Bakanlığı’na bağlı 300 uzman personel, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan kalkan iki ayrı uçakla bölgeye sevk edildi.

17,17’de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bugünden itibaren tüm Türkiye’de tüm okullarımızı 13 Şubat’a kadar bir hafta tatil ediyoruz” dedi.

17,22’de Kızılay acil çağrı yapıldı. Kan bağışının, uzun süre saklanamayan miadlı bir ürün olduğundan günlere yayılmasını istedi.

17,36’da Kırgızistan, 63 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

17,51’de Rusya Başkanı Putin, Cumhurbaşkanını arayarak arama kurtarma ve afetle mücadele alanında yapacakları desteğe ilişkin bilgi verdi.

18,16’da Yanlış bilgi paylaşanlara soruşturma açıldı.

18,20’de İskenderun Limanında devrilen konteynerlerde yangın çıktı.

18,33’de Fuat Oktay AFAD’da bilgilendirme yaptı. Depremde bugün için 1.541 ölü, 9.733 yaralı olduğunu bildirdi.

18,38’de Deprem fırsatçılarına soruşturma başlatıldı.

18,56’da Bakan Akar, deprem bölgesine komandolar dâhil 3 bin 500 personel katıldığını, nakliye uçakları dâhil 17 uçakla İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Gaziantep ve Adana’ya sürekli yardım uçuşları yapıldığını belirtti.

19,12’de Malatya Valiliği, depremden etkilenen Sultansuyu Barajının kademeli olarak boşaltılacağını duyurdu.

19,18’de EPDK’dan deprem bölgesinde bayilere akaryakıt ikmali ve vatandaşlara yönelik akaryakıt temini konusunda hiçbir kısıtlama ve hiçbir mevzuat engelinin olmadığını belirtti.

19,44’de THY’den deprem bölgesine ulaşmak isteyen vatandaşlar için Adana, Elazığ ve Diyarbakır uçuş operasyonlarının kesintisiz devam ettiğini duyurdu.

20,40’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı.

20,43’de Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaralı kurtarılan vatandaşların, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ambulans uçaklarla Ankara ve İstanbul’a getirilerek tedavi altına alındığını bildirdi.

21,07’de AFAD, can kaybı 1.651’eyükseldi.

21,10’da Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Türkiye’de meydana gelen depremlerle ilgili yardıma hazır olduklarını açıkladı.

21,16’da Milli Savunma Bakanlığı, depremden etkilenen vatandaşların, kışlalarda misafir edildiğini açıkladı.

21,10’da İstanbul Valisi Yerlikaya, 23 uçak ve 3 bin 746 personel ile bölge müdürlükleri, büyükşehir ve ilçe belediyelerince gönderilen 413 iş makinesinin deprem bölgesine sevk edildiğini bildirdi.

21,44’de Gaziantep Valiliği, oluşan araç trafiği ve buna bağlı olarak yardım araçlarının geçişlerinde yavaşlama olması nedeniyle Nurdağı-Gaziantep yolunun, ikinci bir emre kadar sadece acil araç geçişlerine açık olacağını bildirdi.

21,56’da TFF, futbol camiasına, depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldığını açıkladı.

22,35’de Ersin Tatar, KKTC’de bir haftalık ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

22,49’da Baykar, deprem bölgesine gıda, kıyafet, elektronik cihaz ile insani yardım malzemesi sevk ettiklerini duyurdu.

23,46’da Adıyaman’da enkazdan çıkarılan 4 yaralı daha ambulans uçakla Ankara’ya getirilerek Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

00,13’de Donanma Hatay için harekete geçti- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG İskenderun gemisinin bu gece İskenderun Limanı’na yanaşacağını, depremde yaralanan vatandaşları Mersin’deki hastanelere sevk edeceğini bildirdi.

00,25’de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), deprem sonrasında sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlarda bulunduğu tespit edilen hesap sayısının 63’e çıktığını bildirdi.

00,29’da İletişim Başkanlığı yaptığı açıklamada, “Devletimiz bütün imkan ve olanakları ile depremden etkilenen bölgelerde arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürmektedir. Hatay ilimizde yürütülen çalışmalar da büyük bir titizlikle sürdürülmekte olup vatandaşlarımızın asılsız iddialara itibar etmemeleri rica olunur.” denildi.

00,42’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2 bin 379 kişinin hayatını kaybettiğini, 14 bin 483 kişinin yaralandığını bildirdi.

01,08’de Milli Savunma Bakanlığı (MSB’den) yapılan açıklamada, Hatay’da Ulaştırma Uzman Çavuş Hakan Al, Piyade Er Mert Can Sümbül ve Piyade Er Eren Taşkın’ın şehit oldukları belirtildi.

01,22’de Soma’dan 90 madencinin bulunduğu yardım ekibi, Türk Hava Yollarına (THY) ait uçakla İzmir’den Osmaniye’ye hareket etti.

01,26’da Türk Hava Yolları(THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’a insani yardım taşıyan uçakların İstanbul’a dönüş uçuşlarının yolculara açıldığını; ücretin ise 13 Şubat’a kadar vergiler dâhil 100 lira olarak sabitlendiğini açıkladı.

01,33’de KKTC’den insani yardım taşıyan 2 gemi yol çıktı- Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Gazimağusa Başkonsolosluğu ve 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı desteği ile Gönyeli, Girne ve Çatalköy belediyelerince hazırlanan yardım malzemeleri belediye başkanlarının nezaretinde Girne Limanı’na getirilerek gemiye yüklendi. Yardım malzemelerini taşıyan gemi, Girne’den Mersin’in Taşucu Limanı’na doğru yola çıktı.

01,41’de 7840 kişi sağ kurtarıldı- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından enkazlardan 7 bin 840 kişinin sağ çıkarıldığını açıkladı.

02,17’de 21 saat sonra enkazdan bir çocuk kurtarıldı- Adıyaman’da yıkılan binanın enkazından 21 saat sonra 1 çocuk kurtarıldı.

02,28’de Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinde vatandaşların hizmetinde olan bakanlığa ait tesisleri paylaştı. 

02,47’de İskenderun Limanı’ndan askeri gemiyle vatandaşların bölgeden tahliyesine başlandı.

03,14’de Somalı madenciler arama kurtarma ve yardım malzemeleriyle birlikte uçakla deprem bölgesine hareket etti.

03,37’de Rusya’dan sahra hastanesi yardımı- Türkiye’nin birçok ilinde can ve mal kaybına neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Rusya’dan Türkiye’ye destek ekipleri gönderilmeye devam ediyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı gündüz saatlerinde gönderilen arama kurtarma ekiplerine ek olarak akşam saatlerinde yeni ekiplerin yola çıktığını açıkladı.

04,00’da Hatay’da yaralananlar TCG İskenderun gemisine alınmaya devam ediyor

04,17’de Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Afet Acil Durum Kriz Masası oluşturuldu. Kriz masasının kullanımında 17 uçak, 2 Akıncı TİHA, çok sayıda seyyar mutfak ve banyonun yanı sıra depremzedelere azami yaşam koşullarını sağlamak için birçok imkân bulunuyor.

04,39’da Orta Doğu ülkelerinden Türkiye’ye destek için hava köprüsü- Orta Doğu’dan 12’si Arap ülkesi, olmak üzere toplam 14 ülke, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilerinin hafifletilmesi için Türkiye’ye arama, kurtarma ve insani yardım ekipleri göndereceklerini duyurdu.

04,43’de AFAD Başkanı Yunus Sezer: “Can kaybı 2921’e yükseldi. 15 bin 834 yaralımız söz konusu.”-

05,14’de Binlerce yardım gönüllüsü İstanbul Havalimanı’na akın etti- İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 00.30 itibariyle İstanbul’dan 41 uçakla 6 bin 718 personel ve AFAD gönüllüsünün bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Aynı dakikalarda İstanbul Havalimanı’nda bekleyen binlerce yardım gönüllüsü ise başta Adana, Hatay, Kahramanmaraş olmak üzere Malatya, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır’a gitmek için birbiriyle yarıştı. Gönüllüler, uzun kuyruklar oluşturdu. Zaman zaman yaşanan izdihama havalimanında görevli ekipler müdahale etti. Öncelik sırası profesyonel ekiplerle sağlık personeline verildi.

05,44’de Çin’den uzman arama kurtarma ekibi yola çıktı- Çinli kurtarma ekibi, bir arama kurtarma köpeği ve arama kurtarma ekipmanıyla yola çıktı. Çin’in Zeciang eyaletinden yola çıkan ekibin Çarşamba sabahı Türkiye’de olması bekleniyor. Uzman ekip 8 kişiden oluşuyor.

06,37’de İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, deprem bölgesine 73 uçak ile 12 bin 752 personelin sevk edildiğini bildirdi.

07,02’de İskenderun Limanı’nda depremde devrilen konteynerlerde yangın devam ediyor

07,07’de 26 saat sonra gelen mutluluk: 2 küçük çocuk enkazdan sağ olarak kurtarıldı

Hatay merkezde arama çalışmaları yapan ekipler, bir binadan sesler geldiğini tespit etti. Bunun üzerine belirlenen binada çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, 2 çocuğu sağ olarak bulundukları yerden çıkardı. Büyük bir sevinç yaşanırken, çocuklar ambulansla tedavi yapılmak üzere hastaneye kaldırıldı.

07,40’da Hatay’ın İskenderun ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan 3 binanın enkazından 1’i çocuk 4 kişi yaralı olarak çıkarıldı.

08,02’de Meksika, Türkiye’ye 145 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi

08,20’de 24 yaşındaki Rümeysa Yalçınkaya enkazdan çıkarıldı

Kahramanmaraş’ta 24 yaşındaki Rümeysa Yalçınkaya, 7 katlı Anadolu Apartmanı’nın enkazından depremden 27 saat sonra sağ çıkarıldı.

08,37’de Azerbaycan arama kurtarma ekipleri Hatay’a gönderildi

08,49’da AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, deprem bölgelerine 360 araç ve 3 bin 361 iş makinesi sevk edildi, personel ve araç sevkiyatı gece boyunca devam etti. Psikososyal destek için bölgeye 4 mobil hizmet merkezi, 1322 personel ve 100 araç yönlendirildi.

09,04’de Gaziantep’te 28 saat sonra anne ve 3 çocuğu enkaz altından kurtarıldı- Fatih Sultan Mahallesi’ndeki 6 katlı Furkan Apartmanı’nın çökmesi sonucu enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Ortam dinlemesinin ardından enkazın altından yaklaşık 28 saat sonra Döne Özkılıç ile çocukları Abdulkadir, Beyza ve Elif Özkılıç enkazdan kurtarıldı. Aile, bölgedeki sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

09,16’da Azerbaycan sahra hastanesi gönderiyor- Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı üzerine insani yardım malzemeleri taşıyan 2 uçağın yakın zamanda Türkiye’ye hareket edeceği bildirildi. Açıklamada, uçaklardan birinde tam teçhizatlı sahra hastanesinin bulunduğu belirtildi. Deprem bölgelerinden birinde kurulacak hastanede Azerbaycanlı doktorlar görev yapacak. Diğer uçakta ise çadır, battaniye ve ısıtıcı gibi malzemeler yer alıyor.

09,57’de Türkmenistan’dan Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere kurtarma ekibi ve insani yardım taşıyan uçak Türkmenistan’dan yola çıktı.

09,58’de Amasya’da Merzifon Yeni Anadolu Madencilik İşletmesi’nde çalışan 50 madenci Amasya’ya yardıma koştu.

10,12’de Sosyal medya provokatörlerine darbe- Kahramanmaraş/Pazarcık merkezli yaşanan depreme ilişkin sosyal medya platformlarında, vatandaşlarımız üzerinde korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 90 hesap yöneticisinin tespiti yapılarak ilgili birimlere gönderilmiş, Cumhuriyet Başsavcılıklarınca alınan talimat gereği 4 şahıs gözaltına alınmıştır. Diğer hesap yöneticileri ile ilgili iş ve işlemler devam etmektedir.

10,14’de İsrail, Türkiye’ye Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle temel insani yardım malzemeleri, teknik ekip ve arama kurtarma timlerini taşıyan iki uçak gönderdi.

10,15’de Kahramanmaraş’ta yıkılan bir binanın enkazından 25 saat sonra 1 kişi daha yaralı olarak çıkarıldı.

10,47’de Hatay’ın Odabaşı Mahallesi’nde, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerde yıkılan binanın enkazından 30 yaşındaki Hülya Yılmaz ve 6 aylık bebeği Ayşe Vera Yılmaz, 29 saat sonra sağ çıkarıldı.

10,55’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, depremden etkilenen bölgelere sevk edilen vagonlarda 3 bin 400 vatandaş konakladı. Adana, Mersin, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Elazığ ve Malatya’da vatandaşlar geceyi vagonlarda geçirdi.

11,00’de Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da 48 saat itibarıyla görevli araçların dışındaki tüm araçların şehre girişi yasaklandı.

11,03’de Güney Kore, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde arama kurtarma çalışmalarına insani yardım ve destek ekibi göndereceğini duyururken, Hindistan’ın gönderdiği ilk uçak Adana’ya ulaştı.

11,08’de AFAD 24 bin 443 personel görevlendirildiğini açıkladı

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, deprem bölgelerine 360 araç ve 3 bin 361 iş makinesi sevk edildi, personel ve araç sevkiyatı gece boyunca devam etti. Psikososyal destek için bölgeye 4 mobil hizmet merkezi, 1322 personel ve 100 araç yönlendirildi.

Deprem bölgelerine 300 bin battaniye, 41 bin 504 aile yaşam çadırı, 101 bin 738 yastık çarşaf, 4 bin 602 mutfak seti, 3 bin 761 ısıtıcı, ısınmak için 4 bin 452 tüp başlığı, 557 konteyner, 747 112 m2 çadır gönderildi.

11,09’da İNGİLTERE’DEKİ TÜRKLERDEN 1 GÜNDE 10 TON YARDIM

Türkiye’de meydana gelen depremin ardından organize olan İngiltere’deki Türk dernekleri, bir günde 10 ton yardım malzemesi toplayarak Türkiye’ye gönderdi.

11,10’da ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda, Kahramanmaraş merkezli 10 ili ve Suriye’yi etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye insani yardım göndereceğini duyurdu.

11,12’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AFAD Gaziantep Koordinasyon Merkezinde açıklama yaptı. Kurum, açıklamasında vatandaşların Osmaniye-Gaziantep karayoluna çıkılmaması konusunda uyardı.

11,13’de Depremde yaralanan bazı vatandaşların tedavileri İstanbul’da sürüyor

Enkazda yaralanan 53 depremzede, ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere sevk edildi.

11,15’de 2. Kolordu Komutanlığı personeli deprem bölgesine hareket etti

11,19’da Avrupa Birliği (AB) Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Avrupa’dan Türkiye’ye arama kurtarma ve sağlık ekipleri gönderen ülke sayısını 19 olarak güncelledi. Ekiplerde; Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk’tan toplam 1150 kişi ve 70 köpek yer alıyor.

11,33’de Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle milli yas ilan edilmesinin ardından ülke genelinde 13 Şubat’a kadar yapılması planlanan e-sınavlar ertelendi.

11,41’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sosyal medya üzerinden afeti yönetmeye kalkarsak faydadan çok zarar görürüz. Silahlı Kuvvetler’imizin personeli fiilen sahada” dedi.

11,58’de MSB’den birliktelik mesajı

 Millî Savunma Bakanlığı 10 ili etkileyen depremlerle ilgili birliktelik mesajı paylaştı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Birlikte Güçlüyüz. Mehmetçiklerimiz, vatandaşlarımız ve devletimizin kurum kuruluşlarıyla omuz omuza Kahramanmaraş’taki arama-kurtarma çalışmalarına aralıksız destek sağlıyor. ” ifadeleri kullanıldı.

12,00’de 30 saat sonra 5 kişi sağ kurtarıldı

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde yıkılan binaların enkazlarından yaklaşık 30 saat sonra 5 kişi sağ çıkarıldı.

12,06’da Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen TAG Otoyolu’nun ulaşıma açıldığını ve güzergâhta trafiğe engel herhangi bir sorun bulunmadığını bildirdi.

12,11’de TGC Sancaktar ve TGC Bayraktar gemileriyle deprem bölgesine iş makineleri gönderildiği bildirildi.

12,19’da TSK, depremlerin ardından bölgede personel ve yardım malzemesi nakline katkı sağlamak için hava şartlarının uygun olduğu bölgelere, aralarında “uçan kale” olarak da nitelendirilen CH-47 Chinook tipi helikopterlerin de olduğu genel maksat helikopterleri sevk ediyor.

12,25’de Kahramanmaraş’ta Menderes Mahallesi’ndeki bir binanın enkazından 30 saat sonra 15 aylık bebek çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

12,29’da Ticaret Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş artış yapıldığı iddialarına yönelik ülke genelinde denetimlere başladı.

12,44’de Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında Türkiye Jokey Kulübü (TJK), bölgede bulunan hipodromları depremzedelerin kullanımına açtı.

13,05’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait uçaklar Akut ekiplerinin ulaşımını sağladı

TSK “uçan kaleleri” deprem bölgesine sevk ediyor. Batıdaki birliklerden havalanan CH-47 Chinook tipi helikopterler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelere personel ve malzeme nakledecek.

13,42’de İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Türkiye’de deprem bölgesinde bir İtalyan vatandaşına ulaşamadıklarını bildirdi.

13,52’de Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ait üç uçak, Rus kurtarıcıları deprem bölgesine ulaştırdı.

14,01’de 10 ilde OHAL ilan edildi- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız” dedi.

14,20’de Hindistan ve Fransa’dan arama kurtarma ekipleri ile insani yardım malzemelerini taşıyan uçaklar, Adana’ya ulaştı.

14,36’da İspanya hükümeti, Kahramanmaraş merkezli depremlerin mağdurlarına yardım için bölgede sahra hastanesi kuracağını, sağlık personeli, lojistik ve koordinasyon çalışmaları için 70 kişilik profesyonel ekibin gönderileceğini açıkladı.

14,44’de Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), deprem felaketi nedeniyle bu hafta oynanacak tüm müsabakaların ertelendiğini duyurdu.

14,56’da Kazakistan’ın Türkiye’deki depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarında yer alacak ekibini taşıyan uçak Gaziantep Havalimanı’na indi.

15,05’de Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek, Kahramanmaraş merkezli deprem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Perinçek, “Acımız büyük ama biz Türk milletiyiz acıyı kuvvete çevirmesini biliriz ve kuvvete çevireceğiz” ifadelerini kullandı.

15,09’da Hatay’daki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak olan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) personeli de Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait uçak ile bölgeye ulaştırıldı.

15,17’de Kahramanmaraş’ta anne ve kızı beraber kurtarıldı- Kanarya apartmanından sevindirici haber- Anne ve kızı sağ çıkarıldı

15,18’de Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Kahramanmaraş merkezli toplam 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonuna destek amacıyla ikinci bir ekip göndereceklerini açıkladı.

15,19’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Çin’den iki sivil kurtarma ekibinin

Yola çıktığını açıkladı.

15,30’da 19’u AB üyesi ülke ile Karadağ ve Arnavutluk dâhil olmak üzere 21 Avrupa ülkesinden toplam 1200 arama kurtarma görevlisinin Türkiye’ye gönderildiği veya gönderileceği belirtildi. Bu ekiplere 79 arama kurtarma köpeğinin eşlik edeceği aktarıldı.

15,45’de Jandarma Genel Komutanlığından 16 bin 421, Emniyet Genel Müdürlüğünden 6 bin 148, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise 391 olmak üzere toplam 22 bin 960 personel arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

15,53’de Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığından yapılan açıklamada, Açıklamada, ekiplerin enkaz altında kalan 3 kişiyi kurtardığı, 10 kişinin ise cansız bedenine ulaştığı bildirildi. Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında 400’den fazla Azerbaycanlı personel yer alıyor.

16,01’de Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan bir binanın enkazında mahsur kalan genç özel harekât polislerinin çalışmasıyla sağ çıkartıldı.

16,03’de Kuveyt’ten arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bir ekip yola çıktı.

16,08’de Adıyaman’da anne ve kızı depremden yaklaşık 34 saat sonra enkaz altından kurtarıldı.

16,15’de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremlerden etkilenen 10 ilde Bakanlığa bağlı yurtlar, pansiyonlar, öğretmenevleri ve uygulama otellerinde yaklaşık 251 bin kişiye barınma hizmeti sunduklarını ayrıca günlük 372 bin kişilik yemek kapasitesiyle vatandaşlara hizmet verdiklerini bildirdi.

16,52’de Cumhurbaşkanlığı uçakları deprem ekiplerine tahsis edildi

17,14’de Mehmetçik deprem bölgesinde asayişi sağlıyor- Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sosyal medya hesabı üzerinden deprem bölgesindeki Mehmetçiğin ihtiyaç duyulan noktalarda asayişi sağlama görevi gerçekleştirdiğini duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı, tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlayan Mehmetçik aynı zamanda arama-kurtarma ekiplerinin daha iyi çalışabilmeleri için ihtiyaç duyulan noktalarda asayişi sağlama görevi de gerçekleştiriyor.”

17,32’de İran’dan gelen arama kurtarma ekipleri Gaziantep’e ulaştı.

17,48’de Süleyman Soylu son durumu değerlendirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından son durumu değerlendirdi ve yağma iddialarıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

18,05’de Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere 850 ton insani yardım ve 12 bin 839 arama-kurtarma ekibinin ulaştırıldığını duyurdu.

18,15’de THY, deprem bölgesindeki illerden uçuşları ücretsiz yaptı

Türk Hava Yolları, (THY) depremden etkilenen illerden yapılacak yurt içi direkt uçuşların 13 Şubat Pazartesi gününe kadar ücretsiz yapılmasına karar verdi.

18,27’de Hatay’ın İskenderun ilçesinde yıkılan bir binanın enkazından anne ve oğlu yaralı kurtarıldı.

Annenin isminin Feride, oğlunun adının Doruk olduğu öğrenildi. Bilinçleri açık olan iki kişi, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

19,34’de Antalya İtfaiye ekipleri 1 yaşındaki bebeği enkazdan kurtardı

18,45’de Emniyet Genel Müdürlüğü, depremlere ilgili kışkırtıcı paylaşım yapanlara karşı harekete geçti. 7 kişi gözaltına alınırken 1 kişi de tutuklandı.

19,00’da Ulusal Kanal’da depreme ilişkin özel değerlendirmede bulunan AFAD Gönüllüsü Mücahit Danışman “Sivil araçlar yola çıkmasın, AFAD gönüllülerinin ulaşımına engel oluyorlar.” dedi.

19,01’de Van’ın Çatak ilçesinde görev yapan 163 güvenlik korucusu, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Malatya’ya uğurlandı.

19,09’da 37. saatte 6 yaşındaki Enes enkazdan kurtarıldı

Hatay’da göçük altında kalan bir kız bebek, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibi tarafından kurtarıldı. Bebeği kucaklayıp enkazdan çıkaran itfaiye personeli, “Tamam kuzum, gidelim” diyerek ambulansa götürdü.

19,42’de Hatay’da göçük altında kalan bir kız bebek, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibi tarafından kurtarıldı. Bebeği kucaklayıp enkazdan çıkaran itfaiye personeli, “Tamam kuzum, gidelim” diyerek ambulansa götürdü.

19,54’de MSB’den İskenderun Limanı açıklaması

Hatay İskenderun Limanı’nda depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın kontrol altına alındı. Açıklama Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Açıklamada “Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerimize ait uçak ile havadan müdahale edildi.” ifadeleri kullanıldı.

19,55’de AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 4 bin 544 kişinin hayatını kaybettiğini, 26 bin 721 kişinin yaralandığını, yıkılan bina sayısının 5 bin 775 olduğunu bildirdi.

20,01’de Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İskenderun Limanı’ndaki yangının havadan müdahaleyle söndürüldüğünü bildirdi.

20,04’de Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, 5’inci Kolordu İstihkâm Alayı’nın Doğal Afetler Arama Kurtarma Timi, anne ile 3 çocuğunu enkazdan sağ çıkardı.

20,36’da Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem bölgesinde bulunan mükellefler için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edildiğini bildirdi.

20,57’de NATO’nun 30 üye ülkesi ve davetli ülkeler olarak İsveç ile Finlandiya’nın da katkılarıyla Türkiye’ye, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle acil durum müdahale personeli ve gerekli malzemelerle destek sağladığı bildirildi.

21,16’da Ulusal Kanal Muhabiri Seda Akyüz Ankara’da depremzedelere yardım için yapılan çalışmaları ekranlara getirdi. Çalışmalardan sorumlu Erdal Akdeniz vatandaşların yardım etmek için yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

22,12’de Iğdır ve Kars’tan 195 güvenlik korucusu ile 12 astsubay deprem bölgesine sevk edildi.

22,28’de Bir güzel haber de Elbistan’dan

23,01’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “76 ülkeden ve 14 uluslararası kuruluştan yardım teklifi geldiğini belirterek, “Bu yardımların da gerek yurt dışından gerek Türkiye’ye geldikten sonra koordine edilmesi önemli.” dedi.

23,52’de Esenler Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi (ESKAT), Adıyaman’da göçük altında kalan 65 yaşındaki Salih Kuşpınar adındaki kişiyi, depremden 42 saat sonra kurtardı.

00,11’de Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay: “Can kaybı sayısı 5 bin 894”

01,08’de Hatay’da 44 saat sonra gelen sevinç: “Anne ve iki yaşındaki kızı kurtarıldı”

02,50’de Hatay’da ikisi çocuk 4 kişi depremden 46 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı

03,06’da Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocaklarından deprem bölgesine görevlendirilen madenciler, Kahramanmaraş’ta bir kişiyi enkazdan çıkardı.

05,05’de Hatay’da yıkılan bir apartmanın enkazından 2 kadın 48 saat sonra kurtarıldı.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay Kışlasaray Mahallesi İnönü Caddesi’nde yıkılan Vilyam Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları devam etti.

Arama kurtarma ekipleri ve askeri personel tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda ulaşılan Mona Gazel (52) ve Necla Melek (74) enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Gazel ve Melek sağlık kontrollerinin ardından hastaneye kaldırıldı. Ekiplerin enkazdaki kurtarma çalışmaları sürüyor.

05,40’da Kahramanmaraş’taki depremde enkaz altında kalan 61 yaşındaki Salman Aydemir, kepçesi ile arama kurtarma çalışmalarına katılan oğlu Osman Aydemir’in katkısıyla depremden 47 saat sonra sağ kurtarıldı.

07,10’da Venezuella’nın arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdiği arama kurtarma ekibi başkent Karakas’a 37 km uzaklıktaki Maiquetia kentindeki havaalanından yola çıktı.

07,12’de Polonya’dan gelen arama kurtarma ekibi Adıyaman’da enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışıyor.

08,54’de Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi seferber oldu

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), doktor ve öğrencilerden oluşan 45 kişilik ekibi, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere deprem bölgesine gönderdi. AFAD gönüllüsü acil tıp hizmeti veren 3 araştırma görevlisi, 34 tıp fakültesi 6. sınıf öğrencisi (intörn) ve 8 ilk ve acil yardım programı öğrencisinden oluşan 45 kişilik ekip, tıp fakültesi önünde toplandı.

09,33’de Şanlıurfa’da 1 yaşındaki çocuk, yıkılan binanın enkazından 53 saat sonra yaralı çıkartıldı.

09,46’da Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı, Bakanlığa bağlı 227 personelin Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan Adana’ya hareket ettiğini duyurdu. Azerbaycan, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye 420 personel göndermişti.

10,23’de Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası arama ve kurtarma çalışmalarına katılacak bir grup madenci, askeri helikopterle Antakya’ya geldi.

10,41’de Çin’den gelen 90 kişilik ekip Adana’ya ulaştı

Çin, bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılacak 90 kişilik bir ekibi Türkiye’ye gönderdi. 

11,06’da 48 saat sonra kurtarılan 2 aylık bebek enkazdan elini emerek çıktı

Elbistan’da, depremden 48 saat sonra enkazdan çıkarılan 2 aylık bebek, kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldı.

11,08’de Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği bölgelerde ikameti bulunanlar, raporlu ilaçlar ve tıbbi malzemeleri bir defaya mahsus reçetesiz temin edebilecek.

11,14’de Umman’dan Türkiye ve Suriye’ye hava yardım koridoru

Umman, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere destek için Türkiye ve Suriye’ye hava yardım koridoru oluşturduğunu duyurdu.

11,08’de Doğu Anadolu depremzedeler için seferber oldu

Erzurum, Kars ve Erzincan’da valilikler koordinasyonunda toplanan yardım malzemeleri, 133 tırla depremlerden etkilenen illere gönderildi.

11,40’da Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine hareket etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş’a gitti.

11,41’de Bakan Kurum deprem çalışmaları hakkında bilgi verdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, “Gaziantep’ten Bahçe’ye kadar otoyolumuz açıktır” ifadelerini kullandı.

11,31’de Kırgızistan Meclisi’nde saygı duruşunda bulunuldu

Kırgızistan Meclisi’nde, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

12,36’da İskenderun Limanı’ndaki yangın kontrol altına alındı

İskenderun Limanı’nda üç gündür süren yangına denizden, havadan ve karadan müdahalelerle kontrol altına alındı. Açıklamayı Denizcilik Genel Müdürlüğü yaptı.

12,37’de İskenderun’da deniz yükselmesi sonucu vatandaşlar tahliye edildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Hatay’ın İskenderun ilçesinde deniz seviyesi yükseldi. Sahil kesimindeki yollar, meydan ve iş yerleri, sular altında kaldı. Bulvardaki binalar ve iş yerleri, risk nedeniyle boşaltıldı.

12,48’de Masal bebek 56 saat sonra enkaz altından sağ çıkarıldı

Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin arama kurtarma çalışmaları kesintisiz sürüyor. Kahramanmaraş’ta 1 buçuk yaşındaki Masal bebek, 56 saat sonra enkaz altından çıkarıldı.

13,03’de İsrail deprem bölgesinde sahra hastanesi kuruyor

 İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye’ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

13,37’de  Berat elinde muhabbet kuşuyla enkazdan kurtarıldı

Kahramanmaraş’ta 13 yaşındaki çocuk, depremden 55 saat sonra, Esençan Apartmanı’nın enkazından elinde tuttuğu muhabbet kuşuyla sağ çıkarıldı. Berat’ın annesi de yapılan çalışmalar sonrası enkaz altından sağ olarak kurtarıldı.

13,38’de THY 30 bin kişinin daha tahliye edileceğini duyurdu

Türk Hava Yolları (THY) bugün deprem bölgesinden yapılacak seferlerle 30 bin kişinin tahliyesini planladıklarını bildirdi.

16,22’de Aliyev Bakü Büyükelçiliği’ndeki taziye defterini imzaladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletmek üzere Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Aliyev, burada açılan taziye defterini imzaladı.

17,47’de Borsa İstanbul 5 gün kapatıldı

Borsa İstanbul, Pay Piyasası ile VİOP bünyesindeki pay ve pay endeksi türev pazarlarının 5 iş günü kapatılmasına ve bugünkü işlemlerin iptaline karar verdi.

18,18’de “Hatay’ımızda 21 bin 200 personel görev ifa ediyor”

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu an itibarıyla Hatay’ımızda 21 bin 200 personel görev ifa ediyor.” dedi.

18,22’de Bir çocuk daha kurtarıldı

Kahramanmaraş’ta 61 saat sonra enkazın altından 7 yaşında bir kız çocuğu kurtarıldı.

18,31’de ABD’li arama kurtarma ekibi İncirlik’e ulaştı

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) operasyonlarını destekleyen iki Kentsel Arama ve Kurtarma (USAR) ekibi, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından yürütülen yardım çalışmalarına destek olmak amacıyla Adana’ya geldi.

19,10’da Adıyaman’daki otel enkazında KKTC’li öğrencilere ulaşılmaya çalışılıyor

Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Adıyaman’da çöken bir otelin enkazında, aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) gelen sporcuların da olduğu kişilere ulaşılmaya çalışılıyor.

19,12’de 12 yaşındaki çocuk enkazdan “futbol sohbeti” eşliğinde çıkarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’da, enkazdan kurtarılmaya çalışılan çocuğun babası ve ekiplerle futbol sohbeti kameraya yansıdı.

19,36’da 61 saat sonra enkazdan yaralı kurtarıldı

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde, 84 yaşındaki Fatma Sultan Çetinkaya, depremden 61 saat sonra enkazdan yaralı çıkarıldı.

19,47’de Bakan Kurum, İslahiye’de

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, önceliklerinin enkaz altındaki vatandaşlara ulaşmak olduğunu belirterek, yıkılan binalarda işçilik ve proje hatası, ihmal, kusur bulunup bulunmadığının da tutanak altına alındığını söyledi.

19,48’de Adıyaman’da biri bebek iki kardeş enkazdan sağ kurtarıldı

Adıyaman’da 58 biri bebek iki kardeş enkazdan sağ kurtarıldı. İki kardeş ambulansla hastaneye kaldırıldı.

20,08’de AFAD’dan kritik paylaşım

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve barınma ihtiyacı nedeniyle il dışına gitmek isteyenler için oluşturulan tahliye noktalarını duyurdu.

20,48’de “Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlere ilişkin, “Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek” dedi.

21,06’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından çok sayıda binanın zarar gördüğü Hatay’ın Güzelburç Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

21,17’de İstanbul’dan Konya’ya gönüllüleri taşımak için ek YHT seferi konuldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’dan deprem bölgesine gidecek 1500 gönüllü için Konya’ya 3 ek yüksek hızlı tren (YHT) seferi yapılacağı duyuruldu.

21,39’da Putin’den Türkiye talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’de deprem sonrasında arama kurtarma çalışması yapan Rus ekiplerinin sayısının arttırılmasını istediği bildirildi.

22,00’de ABD uçak gemisini Türkiye’ye gönderdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü, ABD’nin Türkiye’ye uçak gemisi gönderdiğini açıkladı. Sözcü Ryder, Türkiye’deki depremle ilgili bir soruyu yanıtlarken ” Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi olası ek destek talebi için Türkiye’ye doğru hareket ediyor” ifadesini kullandı.

22,08’de Gaziantep’te enkaz altında kalan kadın depremden 65 saat sonra kurtarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkili olduğu Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, 36 yaşındaki Mesude Kaplan, enkazdan 65 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

22,18’de Cezayir ekibi, Adıyaman’da depremden 61 saat sonra 5 yaşındaki kızı kurtardı

22,21’de Burdur’daki Çinli iş insanlarından deprem bölgesine yardım

Burdur’da mermer işi yapan Çinli iş insanları, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için kendi aralarında yardım topladı. Çinli iş insanları 1 milyon lira bağış yapacaklar.

22, 21‘de Burdur’daki Çinli iş insanlarından deprem bölgesine yardım

Burdur’da mermer işi yapan Çinli iş insanları, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için kendi aralarında yardım topladı. Çinli iş insanları 1 milyon lira bağış yapacaklar.

Burdur Çinli Mermerciler Birliği Temsilcisi Guoxiong Chen, yaptığı açıklamada, 16 yıldır Burdur’da çalıştığını söyledi.

Depremi duyduklarında oldukça üzüldüğünü belirten Chen, arkadaşlarıyla destek olmak için seferber olduklarını kaydetti.

Valilikle görüşerek destek konusunda bilgi aldıklarını anlatan Chen şu ifadeleri kullandı:

“İlk gün çalışma yaptım ve malzemeleri topladım. Bugün de Burdur’dan bir tır malzeme gönderdik. Hala bağış topluyoruz. Birkaç gün sonra da 1 milyon lira bağış yapacağız. Bu yardımları sektörden Çinli arkadaşlarımla yapıyoruz. Çok üzülüyoruz, Çin’deki bütün arkadaşlarımız da üzülüyor. Hem de her gün ‘durum nasıl’ diye soruyorlar. Hepimize geçmiş olsun.”

Chen, ilerleyen günlerde de birlik olarak yardım yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Çinli Liping Xıe de uzun süredir Türkiye’de yaşadıklarını belirterek, deprem nedeniyle mağdur olan insanların üzüntüsünü paylaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin büyük bir deprem yaşadığını ifade eden Xıe, “Elimizden ne gelirse yaparız. Bu olay çok hüzünlü. Türkiye’yi seviyoruz, geçmiş olsun Türkiye.” dedi.

23,00’de 8 yaşındaki Nisa 64 saat sonra kurtarıldı

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Giresun’dan bölgeye giden ekipler öncülüğünde, Adıyaman’da enkaz altında kalan 8 yaşındaki çocuk kurtarıldı.

23,10’da Macar ekip 1,5 yaşındaki bebeği enkazdan kurtardı

 Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Macar ekip, 1,5 yaşındaki bebeği enkazdan kurtardı.

23,50’de Yaralı depremzedeler askeri uçakla İstanbul’a getirildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan bazı vatandaşları taşıyan askeri uçak Atatürk Havalimanı’na indi.

00,12’de TCG Bayraktar gemisi İskenderun’a ulaştı

TCG Bayraktar askeri gemisiyle afet bölgelerine sevk edilmesi için Hatay’ın İskenderun ilçesine iş makinesi, giyim, gıda ürünleri ve sağlık ekipmanları getirildi.

00,18’de 7 aylık bebek depremden 66 saat sonra enkazdan kurtarıldı

Hakkari’den Hatay’a giden Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), depremden 66 saat sonra 7 aylık bebeği enkazdan sağ çıkardı.

00,42’de DSÖ’den Türkiye ve Suriye’ye destek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ile Suriye’ye destek olmaya devam ettiklerini belirterek, “Hava koşulları ve devam eden artçı sarsıntılarla birlikte hayat kurtarmak için zamana karşı yarışıyoruz.” dedi.

01,35’de İsrail’den Türkiye’ye 230 kişilik yeni ekip

 İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye’ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

02,01’de El Salvador’dan Türkiye’ye 100’ü aşkın arama kurtarma personeli gönderildi

 Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından bir ülke daha Türkiye’ye yardım için harekete geçti. Orta Amerika ülkesi El Salvador, Türkiye’ye 100’den fazla arama kurtarma personeli ile kurtarma köpeği gönderdi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yaptığı açıklamada, kurtarma operasyonlarına destek olmak ve insani yardımda bulunmak üzere 100’ü aşkın arama kurtarma, itfaiye ve sivil savunma personelinden oluşan bir grup ile eğitimli kurtarma köpeklerinin uçakla Türkiye’ye doğru yola çıktıklarını duyurdu. Her fırsatta Türkiye ile dostluğunu vurgulayan Bukele, Türkiye’ye yapılan yardıma ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabı üzerinden Türkçe olarak “Yoldayız” ifadesi ile paylaştı.

02,05’de ADIYAMAN – Enkaz altında kalan anne ve 2 kızı 65 saat sonra kurtarıldı

Sakarya Caddesi Demir Apartmanı’nı tarayan ekipler, enkazdan ses geldiğinin belirlenmesi üzerine harekete geçti. Ekipler, makineler yardımıyla ulaştığı Ayşe Atçeken ve kızları Emine ile Feyza’yı depremden yaklaşık 65 saat sonra kurtarmayı başardı.

02,13’de Afet bölgesindeki sokak lambalarına elektrik verilmeye başlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, deprem bölgesindeki 10 il ve ilçelerin büyük kısmının merkezlerindeki cadde ve sokak lambalarına elektrik verilmeye başlandığını duyurdu.

02,13’de Putin’den Türkiye’deki Rus arama kurtarma ekiplerinin arttırılması talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’de deprem sonrasında arama kurtarma çalışması yapan Rus ekiplerinin sayısının arttırılmasını istediği bildirildi.

04,01’de Yabancı kurtarma ekipleri, TSK’nın “uçan kaleleri” ile deprem bölgesine taşındı

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin “uçan kale” olarak da nitelendirilen aralarında CH-47 Chinookların da bulunduğu genel maksat helikopterleriyle Kahramanmaraş’a yabancı arama kurtarma ekipleri taşındı.

04,36’da Kahramanmaraş’ta enkaz altında kalan kişi depremden 72 saat sonra kurtarıldı

 Kahramanmaraş’ta depremden 72 saat sonra bir apartmanın enkazından İsmail Altınoluk (72), sağ çıkarıldı. Depremlerin ardından Şazibey Mahallesi’nde yıkılan Ebrar Sitesi’nde arama kurtarma çalışmaları devam etti.

Sitedeki bir binanın enkazında Altınoluk’a ulaşan aralarında bölgeye Bursa’dan giden Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekiplerinin de bulunduğu görevliler, onu sağ olarak çıkardı. Altınoluk, sağlık kontrollerinin ardından hastaneye sevk edildi.

Ekiplerin enkazdaki arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

04,40’da Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 72 saat geçti

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat günü 04.17’de meydana gelen, merkez üssü Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası arama kurtarma ekiplerince enkazlarda başlatılan çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

05,05’de İspanya’dan gelen 46 kişilik arama kurtarma ekibi İstanbul’dan Adıyaman’a gitti

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere İspanya’dan İstanbul’a gelen ekip, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait askeri kargo uçağıyla Adıyaman’a gönderildi.

05,12’de Tahliye talebinde bulunan depremzedeler TSK’nın kargo uçaklarıyla İstanbul’a getirildi

 Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 83 depremzedeyi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait askeri kargo uçakları, Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

Depremin ardından Kahramanmaraş’tan ayrılmak isteyen 43 depremzede ile Adana’dan tahliye talebinde bulunan 40 depremzede TSK’ya ait askeri uçaklarla İstanbul’a getirildi.

Aralarında çocukların da bulunduğu depremzedeler, kendilerini taşıyan uçakların limana iniş yapmasının ardından buradaki askeri personel tarafından karşılandı.

Burada araçlara bindirilen depremzedeler, desteklerinden dolayı kendilerine yardımcı olan askerlere teşekkür etti.

06,05’de THY deprem bölgesinden bugün 170 tahliye seferi yapacak

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, deprem bölgesinden bugün de 170 tahliye seferi yapılacağını duyurdu.

Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 8 Şubat’ta başlayan tahliye seferlerinin bu sabah toplam 173 sefer ile tamamlanacağını belirtti.

06,43’de 3. saatte gelen mucize: Bir aile enkazdan kurtarıldı

 Kahramanmaraş’ta depremden 73 saat sonra biri çocuk 3 kişilik aile, enkazdan sağ çıkarıldı.

07,45’de 12 bin 873 kişinin hayatını kaybetti 62 bin 937 kurtarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin 12 bin 873, kurtarılanların 62 bin 937 kişi oldu. Bölgede arama kurtarma çalışmalarına ise 110 bin 571 kişi katılıyor.

08,03’de Gaziantep’te 3 kişi 76 saat sonra kurtuldu

Gaziantep’te depremden 76 saat sonra 3 kişi, enkazdan sağ çıkarıldı.

Merkez Batıkent Mahallesi’ndeki Ayşe-Polat Sitesi’ndeki binanın enkazından ses alınması üzerine bölgedeki çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Ekiplerin uzun süren çalışmasının ardından henüz ismi öğrenilemeyen 3 kişiye sağ olarak ulaşıldı. Enkazdan yaralı çıkarılan aile alkışlar ve tekbir eşliğinde karşılandı.

Depremden 76 saat sonra sıkıştığı yerden yaralı çıkarılan kişiler ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

10,00’da 77 saat sonra bir mucize daha: 36 yaşındaki Yılmaz Çetin kurtarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’da enkazdaki bir kişi, 77 saat sonra sağ çıkarıldı.

10,08’de Adana’da enkaz altındaki kadın 75 saat sonra kurtarıldı

7.7 ve 7.6 büyüklügünde iki deprem – Resim : 2

Adana’da depremde çöken bir binanın enkazı altında kalan kadın, depremden 75 saat sonra çıkarıldı.

AFAD ve UMKE ekiplerinin çalışma yürüttüğü Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’ndaki 12 katlı Zeray Apartmanı’nın enkazında inleme sesi duyuldu.

Bu noktaya yoğunlaşan ekipler, yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından kadını bulunduğu yerden kurtardı.

İsmi öğrenilemeyen ancak 48 yaşında olduğu belirtilen yaralı kadın, tedavi edilmek üzere sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

11,52’de Hatay’da 2 yaşındaki çocuk enkaz altından sağ kurtarıldı

Türkiye, yaşanan deprem sonrası gözlerini güzel haberler almak için afet bölgesine çevirdi. O haberlerden biri Hatay’dan geldi. Enkaz altında kalan 2 yaşındaki Mert Tatar, depremden 79 saat sonra kurtarıldı.

13,32’de 81 saat sonra umutları yeşertti: 8 yaşındaki Beşir Yıldız kurtarıldı

Diyarbakır’da depremde yıkılan binanın enkazından, arama kurtarma çalışmaları sonucu yaklaşık 81 saat sonra 8 yaşındaki bir çocuk yaralı çıkarıldı.

14,02’de Depremzede Fatma Karadeniz 80 saat sonra enkazdan sağ kurtarıldı

Hatay’ın Ekinci Mahallesi’nde, Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan bir binanın enkazından 42 yaşındaki Fatma Karadeniz, 80 saat sonra sağ çıkarıldı.

14,42’de Depremin 80. saatinde mucizenin adı “Mahir ve Hilal” kardeşler oldu

Hatay’da enkaz altında kalan 12 yaşındaki Mahir ve 8 yaşındaki Hilal kardeşler, Antalya’dan giden itfaiye ekiplerince depremden 80 saat sonra çıkarıldı.

15,00’de Rusya’da Türkiye’deki depremzedeler için toplanan yardımlar yola çıktı

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Rusya’da toplanan yardımların ilk kısmı gönderildi.

Rusya’da Türkiye’deki depremzedeler için çadır, ısıtıcı, battaniye, kışlık giysi, uyku tulumu, termos ve taşınabilir şarj aletleri gibi çok sayıda yardım toplandı.

Ağırlığı 5 tona ulaşan yardımlar, Türk Hava Yollarına ait uçakla Moskova’dan yola çıktı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği ve Rusya’daki Türk Konsolosluklarının aracılığıyla depremzedeler için yardım toplanmaya devam ediliyor.

16,17’de Başkurdistan Cumhuriyeti, arama kurtarma çalışmaları için Türkiye’ye ekip gönderdi

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nden 25 kişilik gönüllü ekip, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye gitti.

Başkurdistan Cumhuriyeti’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de depremden etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına destek vermesi için gönüllü bir ekip gönderildi.

25 kişi ve “Torin” isimli özel eğitimli köpekten oluşan arama kurtarma ekibi, depremden etkilenen bölgelerdeki çalışmalara katılacak.

Başkurdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Radiy Habirov, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı depremin sonuçları karşısında duyarsız kalmadıklarını ve Başkurt gönüllü ekibinin arama kurtarma operasyonuna yakında başlayacağını ifade etti.

16,32’de İki kardeş depremden 83 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Antakya ilçesinde Mehmet ve Azize İnce kardeşler, depremden 83 saat sonra bir binanın enkazından sağ kurtarıldı.

17,18’de Okullar 20 Şubat’a kadar tatil edildi

Milli Eğitim Bakanı Özer yaptığı açıklamada “Yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle eğitim öğretime verdiğimiz arayı tüm Türkiye’de 20 Şubat’a kadar uzatma kararı aldık.” dedi

17,24’de Azerbaycan’dan deprem bölgesine yardımlar sürüyor

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş merkezli depremlerde mağdur olan vatandaşlar için topladığı insani yardım malzemelerini taşıyan 8 tır, Bakü’den Türkiye’ye hareket etti.

Azerbaycan’da Türkiye’deki depremzedelere destek olmak için sivil toplum kuruluşlarınca (STK) başlatılan yardım kampanyaları sürüyor.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu “Kardeş Kömeği (Yardımı)” platformunun organizasyonunda toplanan giysi, battaniye, kuru gıda ve hijyen malzemelerinin yüklendiği 8 tırı Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı uğurladı.

Bağcı, burada yaptığı konuşmada Türkiye’ye destek olan Azerbaycan halkına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de dün büyükelçiliğe gelerek taziyelerini sunduğunu hatırlatan Bağcı, “İlk dakikadan itibaren Azerbaycan Türkiye’deki kardeşlerimize ulaşmak için, yardım göndermek için seferber olmuştur.” dedi.

Bağcı, Azerbaycan’dan yardımların süreceğini belirterek bugün her birinde 30’ar kişinin barınabildiği 100 çadırın Türkiye’ye gönderileceğini bildirdi.

17,45’de 84’üncü saatinde 21 yaşındaki genç enkazdan çıkarıldı

Hatay’da enkaz altında kalan 21 yaşındaki Fuat Çamber, Antalya’dan giden itfaiye ekiplerince depremden 84 saat sonra çıkarıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremin ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.

Hatay General Şükrü Kanatlı Mahallesi’nde çalışma yapan ekipler, Türkmenbaşı Caddesi Burçak Apartmanı enkazında 21 yaşındaki Fuat Çamber’e ulaştı. Depremin 84’üncü saatinde enkazdan çıkarılan Çamber, sedyeye alındıktan sonra hastaneye kaldırıldı.

Antalya Büyükşehir İtfaiyecilerinin Hatay General Şükrü Kanatlı Mahallesi’nde bugün kurtardığı kişi sayısı altıya ulaştı.

18,54’de Enkazdan çıkarılan kız böyle gülümsedi

 Kahramanmaraş‘ta 80 saat sonra sıkıştığı enkazdan sağ çıkarılan Şehriban Naz Güldoğan’ın arama kurtarma ekiplerince ambulansa taşındığı esnada etrafına gülümsediği anlar kameraya yansıdı.

18,22’de Bir çocuk daha kurtarıldı

 Kahramanmaraş‘ta 61 saat sonra enkazın altından 7 yaşında bir kız çocuğu kurtarıldı.

18,24’de Van’dan gelen ekip imdada yetişti

Van Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği arama kurtarma ekipleri deprem bölgesinde bir vatandaşımızı daha kurtardı. O an kameralara da yansıdı.

19,12’de 12 yaşındaki çocuk enkazdan “futbol sohbeti” eşliğinde çıkarıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’da, enkazdan kurtarılmaya çalışılan çocuğun babası ve ekiplerle futbol sohbeti kameraya yansıdı.

Bu arada kurtarma ekipleri, çocuğu enkaz altından çıkarmaya çalışırken bilincini açık tutmak amacıyla sohbet etti.

“Hangi takımlısın?” sorusuna “Galatasaray” cevabı alan ekipler futbol üzerine sohbete başladı. Ekipler, bir yandan çalışmalarını yaparken “Ya bırak Galatasaray’ı, gel Beşiktaşlı ol” diyerek şakalaştı.

Çalışmaları takip eden babanın “Ben de çok uğraştım ama Beşiktaşlı olmadı” demesinin ardından çevredeki bazı kişiler de “Karışmayın adama, lider takım bu.” esprisini yaptı.

Çocuğun enkazdan Beşiktaşlı olmayacağını söylemesi üzerine babası da “Sen çık, ben Galatasaraylı olurum oğlum” diye yanıt verdi.

Diyaloglar sırasında gülüşmeler yaşandı.

19,36’da 61 saat sonra enkazdan yaralı kurtarıldı

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde, 84 yaşındaki Fatma Sultan Çetinkaya, depremden 61 saat sonra enkazdan yaralı çıkarıldı.

Nurdağı’nda 129 saat sonra enkaz altından kurtuldular

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, afetin 129. saatinde biri çocuk 4 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.

11 Şubat- 16,19’da Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları devam etti.

UMKE, JÖAK, Polis Arama Kurtarma ekipleri, çalışmalarını Pevzi Paşa Mahallesi Kardelen Apartmanı enkazında sürdürdü.

Ses gelmesi üzerine enkaza yoğunlaşan ekipler, yıkıntı altında bulunan 4 yaşındaki Şengül Karabacak ile iletişim kurdu. Yapılan çalışmanın ardından küçük çocuk, 12 saatlik çalışma sonucu enkazdan yaralı olarak çıkarıldı.

Depremin 132. saatinde enkazdan çıkarılan küçük kız, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.