Sağanak yağış Karamanlı’yı felcetti

Küresel ısınma, kuraklık vs. tartışmalarının ardından bu yıl ülkede felaket bir kış yaşandı. Burdur 25-30 yıldır görmediği kış şartlarını maruz kaldı; zaman zaman gece ısı -15-17 dereceyi gördü. Yıllar sonra kar yağışı da kendini hissettirdi. Şimdi de sağanak yağışlar geldi. Birkaç gündür yağan sağanak yağışların aybaşına kadar süreceği bildiriliyor. Bu kapsamda Karamanlı ilçesinde 1,5 gündür yağan yağmur su taşkınlarına neden oldu. Samsat mevkisinde, yüze yakın kuzu sel sularına kapılarak telef oldu. Karamanlı barajı taştı.

Karamanlı Haber İnternet Gazetesinin haberine göre, Karamanlı Kaymakamlığı kriz masası oluşturdu.  Kaymakam Oğuzhan Sargın başkanlığında akşam saatlerinde başlatılan çalışmalarda, İlçe Jandarma Garnizon Komutanlığı ve Karamanlı Belediyesi yoğun bir önleme ve kurtarma faaliyetine girişti. Burdur AFAD, DSİ ve Özel İdare ekipleri bölgeye yönlendirildi.

Aralıksız ve yoğun bir şekilde yağan sağanak yağmurun ardından, Karamanlı Barajı taştı. Ardıçlık Deresinde su seviyesinin yükselmesiyle, Kılçan köyü yakınlarındaki bir köprü çöktü. Samsat Çayındaki su seviyesinin artması soncu bir çoban koyunlarıyla beraber mahsur kalırken, yüze yakın kuzu telef oldu. Manca ve Kılavuzlar köyünün Karamanlı ile bağlantı yolu ulaşıma kapandı. Mahsur kalan çoban ve Kılavuzlar köyünde aracında mahsur kalan bir vatandaş, Zodyak botla kurtarıldı. Burdur AFAD, DSİ ve İl Özel İdare ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Burdur Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Oral, Karamanlı’da aşırı yağış nedeniyle su taşkınlarının meydana geldiğini belirtti.

Aralıksız yağan sağanak yağmur nedeniyle Karamanlı Barajı’nda taşmanın görüldüğünü ifade eden Oral, “Barajın su tahliye kanallarından gelen sularla, derelerdeki sular”ın kabardığını, gece saat 4.00’den itibaren olay başında olduklarını,  DSİ ve Özel İdare ekiplerinin bölgeye sevkedildiğini vurgulayarak, “taşkınların olduğu yerlerde barikatlar kurulmasına rağmen, yoldan aracıyla geçmeye çalışan bir kişi mahsur kaldı. O kişiyi, su üstü arama-kurtarma ekibimizle kurtardık. Ayrıca Manca köyünde açık arazide bir çoban ve koyunları mahsur kaldı. Çobanı kurtardık, koyunlarını kurtarmak için çalışmalar yapıyoruz. Olay kontrolümüzde, herhangi bir can kaybı ve tehlike yok” diye konuştu.

Öte yandan Burdur Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Karamanlı ilçesine gelerek bölgede incelemelerde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir