Salda Gölü’nün beyaz kumsalı Millet Bahçesi uğruna katlediliyor!

Salda Gölü’nün biyomineraller içeren kumulları Millet Bahçesi projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sırasında kamyonlarla taşınmaya başlandı.

Üzerine ayakkabıyla bile basılmaması gereken Salda Gölü’nün beyaz renkli hidromanyezit kumulları Millet Bahçesi projesi için iş makineleriyle kamyonlara doldurularak taşınıyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan doğal sit alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) niteliğindeki Salda Gölü’nde geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan Millet Bahçesi projesi kapsamında milyonlarca yılda oluşan ve göle özelliğini veren beyaz renkli kumullar kamyonlarla taşınmaya başlandı. İş makineleri ile kamyonlara doldurularak ilçeye yakın bölgede bulunan Halk Plajı’na taşınan kumların yürüyüş yolu yapılması için taşındığı öne sürüldü. Salda Gölü kıyısında TOKİ eliyle Millet Bahçesi yapılmak istenmesi tepkiyle karşılanırken, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumulların biyomineralizasyon sonucunda oluştuğuna dikkat çekerek ayakkabıyla bile girilmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Türkiye’nin en güzel doğal göllerinden biri olan Burdur’daki Salda Gölü’nde geçtiğimiz yıl gündeme gelen Millet Bahçesi projesi, onca meslek odası ve bilim insanının karşı çıkmasına rağmen geçtiğimiz ay başladı. TOKİ tarafından yapılan tartışmalı ihale ile gündeme gelen Millet Bahçesi projesi için göl kıyısına inen iş makineleri ve kamyonlar, göle özelliğini veren beyaz kumulları Halk Plajı olarak kullanılan bölgeye taşımaya başladı.

BEYAZ KUMLARLA YÜRÜYÜŞ YOLU YAPILACAK İDDİASI

Covid-19 salgını gerekçesiyle giriş çıkışların yasak olduğu şantiye alanında sürdürülen hummalı çalışmalar sırasında yetkililerin daha önce yaptığı gölün doğal dokusuna zarar verilmeyecek açıklamalarına rağmen Salda Gölü’nün kumulların taşınarak tahrip edilmesi dikkat çekiyor. Göldeki biyomineralizasyon oluşumunun en yoğun olduğu bölge olan Beyaz Adalar Mevkii’nden alınan kumullar, toplam bin metrekarenin üzerinde yapılaşma öngörülen Halk Plajı bölgesine getiriliyor. Millet Bahçesi projesi kapsamında bu alanda otopark, kafe, sağlık birimleri, satış üniteleri, mescit ve tuvalet gibi yapılarla sosyal donatıların yapılması planlanıyor. İddiaya göre bu alana taşınan beyaz kumullar yürüyüş yolu yapımında kullanılacak.

CHP’Lİ GÖKER TEPKİ GÖSTERDİ: ‘KATLETMEYE BAŞLADILAR’

Salda Gölü’nde yaşanan kumul tahribatına tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Corona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nü iş makineleri ile katletmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

İnsanlığın yeni düşmanı Kovid19 gerçekleri

EMİNE ERDOĞAN ‘BEN MUTMAİN OLDUM’ DEMİŞTİ

Eylül 2019’da Millet Bahçesi tartışmalarıyla gündeme gelen Salda Gölü’nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan bilgi almasının ardından  “ben mutmain oldum, halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullanmıştı. Projenin çok güzel bir girişim olduğunu savunan Emine Erdoğan, “halkımız buraya geldiği zaman arabalarını gölün dibine kadar çekmeyecekler. İhtiyaçlarını giderebilecekleri, yemek yiyebilecekleri belki ufak bir restoran, işte duş alabilecekleri bir yer. Buraya zarar vermeden tahta veya taştan yapılan basit yerler olacak, diye bakanımız söyledi. Ben de kendisine güveniyorum ve tebrik ediyorum” görüşünü dile getirmişti.

KESİCİ: ‘AYAKKABIYLA BİLE BASILMAMASI GEREKİYOR’

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumulların biyomineralizasyon sonucunda oluştuğuna dikkat çekerek ayakkabıyla bile girilmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Salda Gölü çevresinde bilimsel çalışmalar yapan Kesici, “bir bilim insanı olarak Salda Gölü kıyısında yapılacak Millet Bahçesi projesini ben de inceledim. Çivi bile çakılmayacak söylemleriyle basite indirgenen projede asansör ve devasa klimalar var. Restoranlar, kahvehaneler, kafeteryalar, otoparklar var. Beton ve demirden çivilerin çakılacağı bu projenin Salda Gölü’nü koruyacağına inanmadım. Açıkçası ben mutmain olmadım” görüşünü dile getirmişti.

Türkiye’nin titizlikle koruması gereken Salda Gölü’ne özelliğini veren beyaz kumulların Millet Bahçesi uğruna tahrip edilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklama yapması bekleniyor.

BURDUR’DA CILIZ TEPKİLER

Toplumun siyasi güç merkezlerinin elinden sadece sitemden başka bir şey gelmiyor. Yeşilova Belediyesi’ni de sindirdiler. Millet Kovid19 virüsüyle boğuşurken 2 milyon yılda oluşmuş Göl’ün üzerine çullandılar.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir