Sanatçı Arif Sağ: Türkiye’deki kanser tedavilerini kimse hafife almasın, kanseri Türkiye’de atlattım

Türkiye’de iki kez birinci evrede yakalandığı kanser tedavisi için ameliyat olan, ardından Küba’ya giderek kanser aşısı yaptıran Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ, bilinenin tersine kanseri Türkiye’de atlattığını belirterek, “Küba’da hastalığın yeniden nüksetmemesi için aşı tedavisi gördüm. Türkiye’deki kanser tedavilerini kimse hafife almasın” dedi.

Son yıllarda sağlık alanındaki ciddi başarılarıyla uluslararasında ünlenen Küba, Türkiye’deki birçok hasta için de umut kapısı oldu. Küba’yla birlikte kanser üzerine bilimsel çalışmalar yapan, Kanser Enstitüsü kurmak için çaba sarfeden Okan Üniversitesi bilim insanlarının belirttiğine göre, yılda 2 binin üzerinde kanser hastasının Küba’ya tedaviye gidiyor. Türkiye’den sağlık turlarının da sıkça yapıldığı Küba’ya giden isimlerden biri de Türk halk müziğinin usta ismi Arif Sağ. 2017 yılında akciğer kanserine yakalanan usta sanatçı Sağ, Türkiye’deki tedavisinin ardından doktorunun önerisiyle Küba’ya gitti. Sputnik Haber’in Milliyet’ten Gökhan Kam’a dayandırdığı haberine göre, hastalığının nüksetmemesi için Küba’da aşı tedavisi gören Sağ, şunları anlattı:

KANSER TEDAVİSİNİ TÜRKİYE’DE GÖRDÜM

Kanserden kaybettiği eşinin doktorunun kendisini muayene etmesi üzerine halsizlik şikâyetiyle gittiği hastanede ilk evresindeki akciğer kanserine yakalandığını öğrendiğini belirten Arif Sağ, “hemen tedavi sürecim başladı. Akciğer ameliyatı oldum. Sonrasında beynimde de kanser tespit edildi. Ameliyat oldum, 12 seans kemoterapi gördüm. Doktorlarımla konuştuğumda Küba’da kanserle ilgili tedavi olduğunu biliyorduk. Küba’daki aşı bilimsel olarak kabul edilmiş değil. Fakat bütün tıp mensupları aşının doğruluğuna inanıyor. Doktorum ‘bir dene zararı yok’ dedi” ifadelerini kullandı.

KÜBA’YA GİDEBİLMEK İÇİN KANSER TEDAVİSİNİ TÜRKİYE’DE TAMAMLAMAK LAZIM

Küba’ya gittiğini, Küba’da kanseri yendiğimin söylendiğini, ancak bu rivayetin yanlış olduğunu, Küba’da kanser tedavisinin olmadığını, sadece yeniden nüksetmemesi için aşı yapıldığını ifade eden Arif Sağ, “Küba’ya gidebilmek için, kanser tedavisi sürecini tamamlamış olmanız gerekiyor. Her isteyeni kabul etmiyorlar. Tedavi sürecinizdeki tetkikleri, tedavinin şeklini ve ilgili bütün evraklarınızı gönderiyorsunuz. Evrakları inceleyerek nasıl bir tedavi biçimi, nasıl bir hastalık olduğunu belirleyerek kişiye özel aşı üretiyorlar. Eğer sizin hastalığınıza uygun aşı üretilemiyorsa, ülkeye kabul etmiyorlar” diye konuştu.

BANA ÖZEL HAZIRLANAN AŞININ HAMMADESİ MAVİ AKREP ZEHİRİ

“Bana yaptıkları aşının hammaddesi mavi akrep zehriydi” diyen Sağ, “günde beş kere birer damla alıyorum. Ömür boyu kullanmam gerekiyor. Derler ya ‘kanseri yendik’, kanser savaşçı değil ki yenesin. Olay, kanseri yenmek değil, psikolojik olarak korkuyu yenmek. Hastalık korkusuyla yaşayamazsın” dedi.

Arif Sağ şunları ifade etti:

AŞININ TANESİ KÜBA VATANSAŞLARIYLA AYNI: 20 DOLAR

“Her gün doktorlar, hasta bakıcılar gelerek kontrol ediyor ve aşıyı veriyorlar. Aşıyı dışarıdan alma şansı yok. Aşının tanesi 20 dolar. Kendi vatandaşına kaç paraya veriyorsa, size de aynı fiyata getiriyorlar. Şu an hastalığı atlattım ama kontrollerim sürüyor. Sadece Küba’dan gelen aşıyı günde 5 defa dil altına damlatıyorum. Bu süreçte hayatımda hiç bir şey değişmedi. Müzikal çalışmalarım, günlük yaşamım hastalıktan önce nasıl devam ediyorsa, şimdide aynı şekilde devam ediyorum.”

KİMSE TÜRKİTYE’DEKİ KANSER TEDAVİLERİNİ HAFİFE ALMASIN. KANSERİ TÜRKİYE’DE ATLATTIM

Vatandaşlarda Küba’da kanser tedavisi bulunduğu kanısı olduğunu, bunun bir yanılgı olduğunu, Türkiye’de kanserle ilgili çok ciddi çalışmalar yapan doktorların bulunduğunu belirten Sağ, “Küba’daki aşı sadece hastalığın yeniden nüksetmemesi, tekrarlanmaması için yapılıyor. Yani iddiaları bu yönde. Benim Türkiye’deki kanser tedavimin mükemmel olduğunu söylemek zorundayım. Türkiye’deki kanser tedavilerini kimse hafife almasın. Ülkemizde de çok başarılı doktorlar var. Kanseri Türkiye’de atlattım. Türkiye’de tedavimi tamamladıktan sonra gittim” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir