Seçim öncesi emeklinin yüzü gülecek mi?

Bir yanda intibak diğer yanda promosyon hakları konusunda emeklilerin konuyu mahkemeye taşımaları sonucu emekli kitlelerinin dikkatleri gelirlerini artıracak olan bu gelişmelere yöneldi. Öte yandan intibak ve promosyonun yanı sıra emeklinin gelirini artıracak bir formül daha gündeme geldiği ileri sürüldü. Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP’yle) ilgili bir çalışmanın hızlandırıldığı belirtildi.

Yüzde 80’i açlık sınırının altında bir gelirle hayatta kalmaya çalışan, örgütsüz oldukları için sayıları iktidar partisinin aldığı oy oranı potansiyelini yaratacak kadar yükse olan 11 milyona yaklaştığı halde hak mücadelesi veremeyen ya da etkili mücadele ortaya koyamayan emeklilerin gelirini artırıcı gelişmeler umut yarattı. Bir yandan 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için açılan intibak davalarından olumlu haberler gelirken, 10 milyonu aşkın emekliye promosyon da Emekli Sen tarafından yargıya taşındı. Davaların sonucu merakla beklenirken, emeklilerin gelirini artıracak bir formül daha gündeme bomba gibi düştü. Basına düşen haberlere göre, çalışan emeklilerden alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili çalışma yapıldı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuyu Bakanlar Kurulu’nun gündemine soktu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, “acaba bir yaştan sonra almasak mı, 60’tan sonra almasak mı, ya da yüzde 15’i düşürsek mi gibi bu tartışmaları biz Çalışma Bakanlığı bünyesinde yapıyoruz” demişti. Mevcut sistemde, emekli bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, emekli maaşından yüzde 15 oranında kesinti yapılıyor. Bir bakıma üretime ve istihdama katkı yapan emekli cezalandırılmış oluyor.

TESK: “DESTEK PRİMİ KALDIRILSIN”

Yüzde 15’lik kesinti kaldırılır ya da azaltılırsa, işyeri olan emeklinin eline geçen para artacak. Konuyla ilgili dün Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’den bir açıklama geldi. Palandöken, “emekli esnaf ve sanatkârlardan bu primi almak, gençlere iş imkânı sağlayan bir kesimi ödüllendirilmesi gereken yerde cezalandırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle, SGDP uygulaması kaldırılmalıdır. Eğer esnaf ve sanatkârın işyeri açması teşvik edilirse, işsizliği absorbe edecek güç olacaktır” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME ÇAĞRISI

Yaklaşık 2,7 milyon memur ve 1,9 milyon memur emeklisi için 2015 toplu sözleşme yılı. 2016 ve 2017 zamlarının belirleneceği toplu sözleşmenin Ağustos’ta yapılması planlanıyor. Ancak memur ve memur emeklileri, toplu sözleşmenin erkene çekilmesini istiyor. Ulusal Kanal’a açıklama yapan Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, “normal takvime göre Ağustos ayında yapılması düşünülen zam pazarlığını yetkili sendikalar eğer seçim öncesine çekebilirse memurun kazancı daha da artacaktır” dedi.

Bu Haberi Paylaş
KATEGORİLER: Emek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir