Şeker sorunu çözüldü

Şeker fabrikası yönetiminin tüccar istihkakının bittiği gerekçesiyle Burdurlu esnafa şeker vermeyi durdurmasıyla başlayan sıkıntı nihayet çözüme kavuştu. Çeşitli kitle örgütleri ve odaların açıklamalarının yarattığı kamuoyu baskısı çerçevesinde Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı birebir görüşmelerle sorun çözüme kavuştuğu bildirildi.

Geçmişte zaman zaman özelleştirmeci kuvvetlerin yaptığı özelleştirme, piyasalaştırma hamlelerine muhatap olan, ancak her seferinde özelleştirme karşıtı devletçi-halkçı kuvvetlerce püskürtülmüş olan, en son rant olarak göz diktikleri fabrika arazisine bir verem mikrobu gibi bir ucundan giren, kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet binası diye başlatılan inşaatlarla arazisi kemirilen Şeker Fabrikası yönetiminin, tüccar istihkakının bittiği iddiasıyla esnafa şeker vermeyi durduran haksız tasarrufuna kitle örgütü ve odalardan şiddetli tepkiler gelmiş, Meclis’te önergeye konu olmuştu. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) konu hakkında açıklamalarda bulunmuş, Burdur Sivil toplum Platformu BUTSO’yu destekleyen bir açıklama yapmış, ardından BUTSO fabrika yönetimiyle görüşmelerde bulunmuştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Başkan Yusuf Keyik, “yaptığımız çalışmalar sonuç verdi; gıdacı esnafımızın şeker sorunu çözüldü. Burdur Şeker Fabrikası’nın tüccara verilen istihkakının bitmesi ile oluşan sıkıntının giderilmesi için geçtiğimiz günlerde devreye girdik. Burdur Şeker Fabrikası yetkilileriyle, Genel Müdürlük görüşmelerimizle harekete geçtik. Ak Parti ve CHP Milletvekillerini bilgilendirerek; Onların da Genel Müdürlük nezdinde girişimleri sağlandı. Bütün bu çalışmaların neticesinde, sadece Burdur esnafı için, 30 Ağustos’a kadar olmak üzere, günde 30 çuvalı geçmemek şartıyla, şeker verilmesine müsaade edilmiştir” dedi.

Sorunun çözümünde ilgilerini esirgemeyen yetkililere ve destek olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Keyik açıklamasını, “başta, Burdur Şeker Fabrika’mızın müdürü ve ekibi olmak üzere, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ne, girişimlerinden dolayı çok değerli milletvekillerimize ve bu çalışmada bize destek veren tüm sivil toplum örgüt başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Burdur şekersiz kalmayacak, tadımız bozulmayacak” diye sürdürdü.

Konuya ilişkin bir açıklama da Burdur Sivil toplum Platformu Kemal Arslan’dan geldi.

Arslan Burdur’da tam da bayram arifesinde halkın şekersiz kalmasını, kitle örgütlerinin ve odaların mücadelelerinin önlediğini hatırlatarak, demokratik kitle örgütlerinin kamuoyu oluşturma ve sorun çözmedeki etkisine dikkat çekti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.