Senir içme suyu projesine yeniden el atıldı

Burdur’un içme suyu sorununa çözüm arayışları sürüyor

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve İller Bankası Antalya Bölge Müdürü Fuat Koçal ile birlikte Senir – Burdur İçme Suyu hattının yeniden aktif hale getirilmesi için yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere yerinde incelemede bulundular.

İncelemeleri sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Arslantaş, projenin en kısa sürede yeniden aktif hale getirilmesini sağlayarak Burdur’un birkaç on yılı içeren su sorununu çözeceklerini belirtti.

Ziyaret sırasında Burdur Belediyesi ve İller Bankası Antalya Bölge Müdürlüğü’nden teknik personel de hazır bulundu.

İlgili teknik personel tarafından Burdur Gölü’nün karşı kıyısı Senir bölgesindeki kuyulardan Burdur’a aktarılacak içme suyu hattı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı incelemeler sırasında, boruların döşeneceği yeni güzergâhla ilgili de alanda değerlendirmede bulunuldu.

Vali Arslantaş incelemelerin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

 “Şuanda geçtiğimiz yüzyılın sonlarında projelendirilen ve ihale edilen yaklaşık 30 yıllık hikâyesi olan bir işin başındayız. Geçtiğimiz hafta içerisinde malumlarınız olduğu üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey ilimizi ziyaret etti. Ziyareti esnasında Belediye Başkanımızın, ilin içme suyu merkez ilçede içme suyu sıkıntısı olduğu, vatandaşlarımızın içme suyuna ulaşma hususunda zorlandıkları, Belediye imkânlarıyla bunu aşmaya çalışmalarına rağmen yetersiz kaldıkları noktaların olduğu bu konuda Bakanlığımızın destek olarak ne yapabileceği hususunda yapmış olduğu teklif ve sunduğu dosya sonrasında Bakanımızın verdiği talimat üzere geçtiğimiz hafta bir inceleme yapmıştım. Bugün de taraflarını yanıma alarak yerinde bir inceleme yapma gereğini duydum.

8 kuyudan yaklaşık saniyede 400 litre su elde edebileceğimiz bir imkânımız var burada. Bu suyu da karşıya Burdur’a geçirmek için bir hat kurulmuş. Maalesef Belediye Başkanımız, Bölge Müdürümüz ve ben konuyu kucağımızda bulduk. Ortada bir cenaze var! Bu cenazeyi kaldırmamız lazım hep beraber. Belediye, İller Bankasını, İller Bankası işin yüklenici firmasını mahkemeye vermiş durumda. Bir de ayrıca yürüyen adli süreç var. Bu adli sürecin zeminde mahkemelerin yerinde tespitlerini sağladıktan sonra bu tespitleri üzerinden karar vermek üzere dosya kararına geçmesini sağlayıp burada bir an önce bu suyun karşı tarafa Burdurlu hemşerilerimizin hizmetine sunulması gerekiyor.

İller Bankasının üzerinden Bakanlığımız Belediyemize hem hibe, hem kredi desteğinde bulunacak. Bundan sonraki iş bizim riyasetimizde İller Bankamızda ve Belediyemizde. İnanıyorum ki birkaç ay içerisinde yükümlülüklerimizi sağlıklı olarak yerine getirebilirsek yapımına başlanıp birkaç on yıl Burdur’un su sıkıntısını çözeceğini düşündüğümüz bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. İnşallah kısa süre içerisinde işin yapım aşamasına geçtiğimizde ilk kazmayı vurup kazmaya başladığımızda da beraber oluruz.

Mühendis arkadaşlarımız en uygun noktayı suyun içerisine gelmeyecek şekilde değerlendirecekler. Proje çalışması olacak fakat kuyular depo bu tarafta gölün karşı tarafında ara toplama istasyonu ve Burdur Belediyesi’ne ait depolar yerinde sadece bu kıyıdan karşıya suyun geçirilmesi gerekiyor. Saniyede bir litre su 24 saatte 86 litre su yapar. Modern bir insanın temizlik, kullanma ve içme için 113 litre suya ihtiyacı var. Burdur’umuzun nüfusu ortada! Buradan karşıya geçirilecek saniyede 400 litre su ile ne kadar vatandaşımıza hizmet edebileceğimiz ortada. Burdur’un nüfus kestirimlerinin de önümüzdeki yıllarda nereye varacağı ortada önümüzdeki birkaç 10 yılda içme suyuna ihtiyaç olmayacağını ön görüyoruz.

Miktarı ve modern insanın ihtiyacı olan suyu kabaca hesap ettiğimizde yaklaşık 300 bin kişiye 24 saat çalıştırılırsa rahatlıkla yetebilecek bir su görünüyor. İller Bankamız burada, Sayın Bakanımızın iradesi ortada, Belediye Başkanımız burada; topumuz bizim riyasetimizde Belediye Başkanımızın kucağında. Bu sıkıntıyı inşallah birlikte bertaraf etmek için çalışacağız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir