Sokağa atana 10 bin lira ceza

Hayvan hakları kanun teklifi önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Tasarıya göre, artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ muamelesi görecek ve korunacak. Hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanları yargılanacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak; sokağa bırakanlara, köylerden çuvallara doldurup kent varoşlarına bırakanlara 10 bin TL’ye kadar ceza verilecek.

ARTIK HAYVANLAR EŞYA OLMAKTAN KURTULUYOR, CANLI MUAMELESİ KAZANIYOR

Aydınlık Gazetesi’nin Yeni Şafak’a dayandırdığı haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bütçeden sonra Meclis gündemine getirin” talimatının ardından AK Parti, hayvan hakları kanun teklifi için düğmeye bastı. Teklife göre, artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak.

SOKAĞA ATANA 10 BİN LİRA CEZA

Hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanları yargılanacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara, son zamanlarda Burdur’da yaşandığı gibi, köylerden çuvallara doldurulup kent varoşlarına terkedenlere 10 bin TL’ye kadar ceza verilecek. Hayvanların yaptığı bütün eylemlerden sahibi sorumlu olacak. Kanuna ‘hayvanların cinsel istismarı’ şeklinde eklenecek olan madde yeniden düzenlenecek. Hayvanlara karşı kötü muamele edenlere verilecek hapis cezalarının alt sınırı en az 2 yıl 1 ay olacak. Bu ceza ertelemeye, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya para cezasına çevrilemeyecek.

İHBAR HATTI KURULACAK

Öte yandan hayvanlara zarar veren, işkence eden ve kötü davrananlar için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulacak merkeze ihbarda bulunulabilecek. Gerekli görülenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Kurmaylar, “Adalet Bakanlığı’nın bu konuda iş yükünü artırmak istemiyoruz. Ara bir mekanizmaya ihtiyacımız var. Biz de böyle bir formül bulduk” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir