Sokağa çıkma yasakları geri geldi

Yeni normali eskiye dönüş zannederek Kontrollü Toplumsal Hayatın (maske-mesafe-hijyenden oluşan) üç mecburiyetine uyulmayarak, yaz ayları boyunca sokaklarda, caddelerde, mahfillerde, düğünde, dernekte, nişanda, asker uğurlama, evlerde misafirciliklerde Koronavirüsün azgınlaştırılmasından sonra aylardır beklenen yasaklar nihayet bugünkü Kabine toplantısıyla gündemimize girdi. Bilim Kurulunun tavsiye kararlarına uyularak alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Millete Seslenişte açıkladı.

SALGININ İKİNCİ PİKİ HIZLA TIRMANIYOR

Aylar sonra salgının ikinci pikinde ilk defa ölüm oranı 100 rakamını aştı.

Hasta sayımız da 4 binlere tırmandı.

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

– Kamu ve özel sektördeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek.

– Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.

– Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

– Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

– Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

– Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yılsonuna kadar kapalı kalacak.

– 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.

– Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

SON 24 SAATTE KORONA TABNLOSUNU SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI

Güncel verilere göre, son 24 saatte 156 bin 692 Kovid-19 testi yapıldı, 3 bin 819 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 103 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 688 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 359 bin 63’e yükseldi.

Toplam test sayısı 16 milyon 464 bin 678’ya ulaştı. Hasta sayısı 421 bin 413, vefat sayısı 11 bin 704, ağır hasta sayısı 3 bin 657, aktif hasta sayısı 50 bin 646 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8, Ventilatör doluluk oranı yüzde 37,6, ortalama temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir