Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Aracı göreve Başladı

İl Özel İdaresi tarafından sahipsiz sokak hayvanları için hizmete alınan mobil kısırlaştırma aracının tanıtımı yapıldı. Programa Vali Arslantaş da katıldı.

Yazıköy’de gerçekleşen programda konuşan Vali Arslantaş, sahipsiz sokak hayvanlarının kısırlaştırmaları, kayıt, çip, küpeleme ve parazitle mücadele gibi hizmetlerin, bir klinikte olması gereken azami bütün özelliklere sahip mobil araçla 193 köyümüzde yerinde verileceğini belirterek, hayırlı olmasını diledi.

Programa Vali Arslantaş, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, muhtarlar, il özel idaresi birim müdürleri ve ilgili uzman personel katıldı.

Beraberinde yer alan protokolle birlikte mobil araç içerisinde incelemede bulunan Vali Arslantaş, İl Özel İdaresi Personeli Veteriner Hekim Ahmet Arvasi Günel’den mobil araç ve verecekleri hizmetle ilgili bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Arslantaş, “Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili çok önemli projenin başlangıç aşamasındayız. İl Özel İdaremizin 193 köyümüzde hizmet verecek mobil sahipsiz hayvan kısırlaştırma aracını hizmete alıyoruz, hayırlı olmasını diliyorum. Sistem nasıl çalışacak? Burada veterinerimiz var. Ameliyathane dâhil bütün imkanlar aracımızın içerisine kurulmuş durumda. Kafeslerimiz var agresif hayvanlar için.  Köy muhtarlarımız belirli

plan programı dâhilinde arkadaşlarımızla irtibata geçecekler. Bugün Yazıköy’deyiz. Yarın bir başka köyde olacağız. Sahipsiz erkek-dişi hayvanların tamamı kısırlaştırılacaklar. Hayvanların geçirdikleri operasyondan sonra iyileşme sürecini de muhtarlarımızla birlikte İl Özel İdaremiz Veterinerleri takip ederek doğal ortamlarına bırakılacaklar. İlçelerimiz, merkezimiz,  beldelerimiz, 193 köyümüzün tamamında vatandaşların çağrılarına kulak verecek bir sistemi arkadaşlarımız kuruyor” dedi.

Bir klinikte olması gereken azami bütün özelliklere sahip olan mobil araçta, yalıtımlı ve tamamen sterile edilebilir bir ortamın yanı sıra klima ve havalandırma sistemi, sıcak ve soğuk su sistemi, elektrik olmayan yerler için jeneratör bulunmaktadır.

Araç kırsaldaki sahipsiz hayvanların kısırlaştırma işlemleri için tam donanımlı olarak hazırlanmış olup, sterilizatör, acil durumlar için kafes sistemi mevcuttur.

İl Özel İdaresi olarak hizmete alınan bu mobil araçla başta kısırlaştırma işlemleri olmak üzere, kayıt, çip, küpeleme ve paraziter mücadele hizmetleri sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik köylerimizde yerinde verilecektir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.