Süt Toplama Ağı Projesinin Hibe Töreni Düzenlendi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği ile Burdur İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) koordinatörlüğünde hazırlanan Burdur Küçükbaş Hayvancılık Süt Toplama Ağı SOGEP Projesi kapsamında İl Özel İdaresinde ‘Hibe Töreni” düzenlendi.

Törene Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler, Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Yıldız, ilgili birim müdürler, siyasi parti başkanları, protokol üyeleri ve yetiştiriciler katıldı.

Hibe Töreninde açılış konuşmasını Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler yaptı. Daha sonra Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur da birer konuşma yaparak makine ve ekipman hibelerinin hayırlı olmasını dilediler.

Burdur Kendi Bölgesinde Yetişen Sütten Elde Edilen Bir Tulum Peynirine Kavuşacak

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da bir konuşma yaparak, projeye gereken desteği ve önemi verme konusunda hassasiyet gösterdiklerini söyledi. Rektör Korkmaz konuşmasının devamında; “Hepimiz biliyoruz ki keçi sütü çok değerlidir. Bu süt genellikle hak edilen ekonomik değere dönüşmeden ya da çok yöresel düzeyde küçük pazarlara sunulan bir çerçevede değerlendiriliyor. Bir kısmını da pazarlama imkanları olmadığı için belki hiç değerlendiremiyoruz. Akademisyenlerimiz bir yıllık bir saha çalışması sonucunda Burdur’un değişik bölgelerinde geleneksel usulle üretilen peynir süreçlerine katıldılar. Bunun sonucunda Burdur’a özgü Burdur’un otlarından beslenen hayvanların sütlerinin aromasını tespit edip, onun bize özgü starter kültürü, lezzet ve tadı tanımladılar ve bunun formülünü de şu anda oluşturdular. Artık Burdur’un her bölgesinde üretilen sütten elde edilen ortalama tat ve kaliteyi yakalayan bir tulum peynirinin Ar-Ge’si tamamlandı. Çok deneysel ve laboratuvar ortamı olduğu için de çok sınırlı miktarda üretim yapabildik. Bu proje ile iki tür üretim gerçekleştirecek. Birincisi Anadolu’nun çok geleneksel deri tulum peyniri şeklinde. Bu konudaki deriye ilişkin Ar-Ge çalışmalarımız da tamamlandı. İkinci tü de klasik ambalajlarla deride bir kiloluk, iki kiloluk, beş kiloluk ve on kiloluk gibi üretim süreçlerine ilişkin çalışmalar da devam ediyor. ifadelerini kullandı.

1 Haziran’da İlk Sütümüzü MAKÜ’ye Teslim Ediyoruz

Son Konuşmayı Burdur Valisi Ali Arslantaş yaptı. Arslantaş konuşmasında; Hep merak ediyorsunuz. Bu vereceğimiz sütlerin fiyatı ne olacak? Arkadaşlarımız bunun için çalışıyorlar. Ulusal Süt Konseyi büyükbaş sütünü 7.5 lira olarak belirledi. Genel yaklaşımda koyun sütü büyük baş sütünün 2 katı, keçi sütü de koyun sütünün üçte ikisi. Arkadaşlarımız da 11-12 lira üzerinden bir çalışma yapıyorlar. Sizleri daha çok kazanacağınız bu katma değerli ürünün ederinden daha fazla istifade edeceğiniz bir fiyat belirlenecek. Hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği bir fiyat olacak, hatta mutlu olacağınız bir fiyatı olacağını düşünüyorum. Öyleyse 1 Haziran’da ilk sütümüzü teslim ediyoruz. Üretime hemen başlıyoruz. Raflardaki yerini almaya başlıyor Teke Yöresinin keçilerinin sütleri” dedi.

Konuşmalardan sonra Burdur İl Küçükbaş Hayvancılık Süt Toplama Ağı Projesi kapsamında belirlenen 52 yetiştiriciden 24 tanesine makine ve ekipman protokol üyeleri tarafından teslim edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.