Tam kapanmanın detayları

İşte madde madde tam kapanma kuralları

Kabine toplantısını müteakiben Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Nisan Perşembe saat 19,00’da başlayacak, 17 Mayıs Pazartesi sabah saat 05,00’e kadar tam 17 gün sürecek tam kapanmaya geçilme kararı alındığını duyurdu.    

Kabine bugün, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıyı müteakiben açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tip koronavirüs (kovid19) ile mücadele için 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında 17 gün boyunca tam kapanma uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

– Tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık.

– (Kovid19) Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz.

– Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir.

-Tam kapanmanın detaylarını açıkladı.

  • Tam kapanma, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek.
  • Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.
  • Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.
  • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.
  • Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dâhil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
  • Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.