Tarım, gıda güvenliğidir

Çiftçi üretmezse, Türkiye aç kalır

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından alınan kararla 1984 yılından bu yana her yıl tüm dünyada kutlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin yaşadığı zorlukları, çiftçilerin gelecek kaygılarını ve çözüm önerilerini açıkladı. Bayraktar,  “Koronavirüs sürecinde çiftçilerimiz tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan üretmeye devam ediyor. Pandeminin başından bu yana sofralarımızda gıda eksik olmuyorsa bu onların sayesinde. Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde yaptığı açıklamada, salgın sürecinde halkın ezici bir kesiminin evde kalmasına karşılık çiftçilerin fedakârca gıda güvenliği için canla başla çalıştığını vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin yaşadığı zorlukları, çiftçilerin gelecek kaygılarını ve çözüm önerilerini açıkladı. Bayraktar, “biz üretmezsek Türkiye aç kalır” dedi.

Salgın sürecinin tarımın ve çiftçilerimizin önemini bir kere vurguladığını belirten Bayraktar, “Hepimiz biliyoruz, hastalıklarla mücadelede yeterli ve dengeli beslenme, en az ilaç kadar önemli. O nedenle, tarım ve gıda sektörü durursa hayat durur. Biz üretemezsek Türkiye aç kalır. Fedakâr çiftçilerimiz hayat durmasın diye uğraştı, didindi ve gıda arzında kesinti yaşanmasına müsaade etmedi” ifadelerini kullandı.

Tarımın “gıda güvenliği” anlamına geldiğini, “gıda güvenliği”ni sağlama almak için tarımın desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “çünkü çiftçimiz kazanırsa ülkemiz kazanır! Tarlada kalmak, üretmek, insanlarımızı doyurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Koronavirüs salgını tüm dünyaya çok önemli bir şey öğretti ve tarımda kendine yeten ülke olmanın önemi bu süreçte daha iyi anlaşıldı” diyen Bayraktar, “Kendi kendine yeten ülkeler, zor dönemleri daha başarılı bir şekilde atlatıyor. İthalata bağımlı ülkeler ise bu süreçte yara alıyor. ‘Gıda milliyetçiliği’ kavramı bu dönemde daha fazla önem kazandı. Ülkeler uyguladıkları korumacılık tedbirleri kapsamında ihracata kısıtlamalar getiriyor. Bu şartlarda ithalat yapılsa bile ürünün çok daha pahalıya geleceği bilinen bir gerçek!” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir