Tehlikenin yeni adı: “Aşısızlar salgını”

Vaka sayısı 2 haftada nerdeyse 3’e katlanacak; 15 bin sınırına dayandı. Bu gidişin sonunun kötü olacağı belirtiliyor. Yetkili kendisi ve kamu sağlığını korumakla görevli olduğu halde Sağlık Bakanı Koca, çözümün “sıkı tedbir ve ilk fırsatta aşı” olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Necmi İlhan, “Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var” yorumunu yaptı.

Geçen yılki hataya tekrar düşüldü. Kontrollü serbestlik dendi ama her şey otokontrolü olmayan vatandaşın inisiyatifine bırakıldı. Kolluk sahadan çekildi. Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

25 Temmuz günü son 24 saatte 223 bin 837 test yapıldı ve 14 bin 230 yeni vaka saptandı. 55 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 211 kişi sağlığına kavuştu.

10-16 Temmuz arasında toplam 1 milyon 608 bin 670 test yapıldı. 43 bin 609 vaka saptandı. 3 bin 708 kişi hasta oldu. Toplam 295 ölüm oldu. 36 bin 377 vatandaş sağlığına kavuştu.

Şimdiye kadar toplam vaka sayısı 5 milyon 514 bin 373 ve toplam ölüm 50 bin 550 kişi oldu.

AŞILAMA YAVAŞLADI

Aşılamada durum iç açıcı değil. Bayramdan önce yavaşlayan aşılama oranı kaygı verici ortalamalarda bulunuyor.

Korunmayı sağlayan iki doz ortalaması henüz yüzde 36,80 civarında seyretmektedir. Oysa bu oranın yüzde 75 rakamını bulması gerektiği belirtiliyor. 1’inci doz ortalaması yüzde 63,61’e ulaşabildi.

Yüzde 75 oranını ancak 6 il yakalayabildi: Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Edirne ve Amasya…

DÖRDÜNCÜ DALGA: “AŞISIZLARIN PANDEMİSİ”

MediKritik adlı sağlık çalışanlarının internet gazetesinin TRT Haber canlı yayınına dayandırdığı haberine göre, Delta etkisiyle artan vakalar 4. dalga riskini artırıyor. Uzmanlar, 4. dalganın “aşısızların pandemisi” olacağı görüşünde.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun önemini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi.

Delta varyantının özellikle aşı olmayanlarda etkisinin daha fazla olacağı yönünde araştırmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmaları hakkında bilgi verdi.

AŞILAMADA, HEDEFİN 3’TE 1’İNDEYİZ

İki doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısının 21 milyon 500 bini geçmiş durumda olduğunu vurgulayan İlhan, “Ama bunun hedefin 3’te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34’lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da ‘Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son dönemde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak lazım. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya ağırlık vermek ve maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek” diye konuştu.

Bayram nedeniyle yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, korunma önlemlerinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak ancak aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi söyledi.

İKİ DOZ AŞI OLANLARDA VİRÜS YAYILIMI DAHA AZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının 2 haftada 2 katına çıktığını açıkladı. Bu konuda da değerlendirme de bulunan İlhan, vakaların 9 bin 500 civarına tırmansa da bundan daha yüksek seviyede olmayışının sebebini çift doz aşılamaya bağladı ve aşılamanın toplumsal bağışıklık üzerine etkisine değinerek, “Şu an için hangi aşı olursa olsun çalışmalar bize gösteriyor ki, 2 doz aşısını olanlar koronavirüsten korunuyor ve hastalığı daha hafif geçiriyor. Hastalığı daha hafif geçirdiğinden çevrelerine virüs saçımı daha az oluyor ve böylece bulaştırma oranını azaltmış oluyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

3’üncü doz aşıyı ise sırası gelenlerin bir an evvel olması gerektiğini söyleyen İlhan sözlerine, “Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan gruplar içerisindeysek 3. doz aşıyı yaptırmaktan imtina etmemek gerekiyor. Bu aşıyı olmamak doğru bir yaklaşım değil. Aşılamanın aşamaları tüm dünyaya göre güncellenerek ilerliyor. Bu yüzden bakanlığın uygulamalarını takip etmek ve aşılanarak sevdiklerimizi korumamız gerekiyor” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.