TTB Merkez Konseyine sert Tıbbiyeli Hikmet tepkisi

Kovid19 salgını ortalığı kasıp kavururken Koronavirüs bozgunculuğu yapan, PKK’nın cumhurbaşkanı adayı olarak adı geçen TTB başkanı Fincancı ve TTB Merkez Konseyi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir tepki de Özel Isparta Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum  /   Jinekoloji Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaya’dan geldi.  Prof. Dr. Kaya, “kötü şeylere değil iyi şeylere atıfta bulunun; bu benim odam olamaz” dedi.

BUGÜN MORALE İHTİYACIMIZ

Kanal32Haber’e konuşan Özel Isparta Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaya’dan geldi.  Prof. Dr. Kaya, Kovid19 salgının Türkiye’yi kasıp kavurduğu şartlarda vaka sayıları ve sağlık hizmetleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs bozgunculuğu yapan, PKK’nın cumhurbaşkanı adayı olarak adı geçen TTB başkanı Fincancı ve TTB Merkez Konseyi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sert tepki gösteren Prof. Dr. Kaya, “100 bini aşkın hekimimiz canhıraş çalışıyor. 600-700 bin yardımcı sağlık personelimiz var. 600-700 bini aşkın da hizmetli personelimiz var. Kötü yönlerimiz öne çıkarılıyor. Oysa iyi yönlerimize atıfta bulunulmalı. Moral verilmeli. Moral performansı yüzde 50-70 artırır. Bugün morale ihtiyacımız var” dedi.

BİRAZ DA İYİ ŞEYLERE ATIFTA BULUNUN

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da çağrıda bulunan Prof. Dr. Kaya, vaka ve hasta sayısının yüksek olmasının kimseye bir yararının bulunmadığını belirterek, “buraya atıfta bulunacağınıza –iyiniyetli olduğunuzu düşünüyorum- biraz da yapılanlara atıfta bulunun. Mesela bugüne kadar 200 bini aşkın insanımızı hastanelerimizde tedavi ettik. Bu gibi iyi şeyleri öne çıkarın” diye konuştu.

VAKA SAYISININ 20 BİNİ GEÇTİĞİMNİ AÇIKLATTIRINCA ELİNİZE NE GEÇTİ?

Devletimizin hastaya yaklaşımı ile Batı’nın yaklaşımı ve tutumu arasındaki farklara da değinen Prof. Dr. Kaya, “mukayese yapalım. Örneğin İtalya’yla. Hastaneler dolu. Otoparkta arabada bir İtalyan vatandaşı tedavi edilmeye çalışılıyor. Arabanın yanına bir oksijen tüpü koymuşlar. Hiçbir şey yapamıyorsak bunu bari yapalım diye. Bir başka örnek… Birisi acil serviste telefonla çekim yapıyor. Acil serviste iki tane hasta görülüyor. Birisi ölü. Başında kimseler yok. Etrafında can mücadelesi veren hastalar var. Onu gören yok. Bir tanesinin ölü olup olmadığı belli değil. Hareketsiz. Bir de bunlara bakalım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiçbir hastasını dışarda bırakmış değil. Hiçbir hastasını yoğun bakımsız bırakmış değil. Hastanelerimiz bütün gücüyle çalışıyor. Bence bunlara atıfta bulunalım. N’olacak, vaka sayısının 20 bini geçtiğini açıklattırınca ne geçti elinize?” diye konuştu.

TTB YÖNETİMİNE AÇIK ÇAĞRIDA BULUNUYORUM: HEKİM SORUNLARIYLA İLGİLENİN

Vaka sayısını yükse göstererek ve bir takım “muğlak ifadeler” kullanarak, yetişemediği konularda Türkiye Cumhuriyeti devletini “aciz gösterme”nin anlamı olmadığını belirten Prof. Dr. Kaya, TTB’yi hekimlerin sorunlarıyla ilgilenmeye davet etti. “Bugüne kadar bir kere bile kapımızı çalıp sorunlarımızla ilgilenmediler. Ancak siyasetle ilgileniyorlar. TTB yönetimine açık çağrıda bulunuyorum. Hekimlerin sorunlarıyla ilgilenin” diyen Prof. Dr. Kaya, “33 yıllık hekimim. Her yerde çalıştım, doğuda, batıda… Bugüne kadar TTB’den çıkıp gelip de dertlerimizle ilgilenen olmadı. Biz gövdemizle, her şeyimizle taşın altındayız. Siz neredesiniz? Bir hastaya eliniz değdi mi? TTB merkez Konseyine soruyorum, siz neredesiniz? En son hastaya eliniz dokunalı ne kadar zaman oldu? Bu benim odam olamaz. Bizim sorunlarımızla ilgilenmeyen bir odaya niçin üye olmak zorundayım?” diye sorguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir