Türkiye için kritik karar açıklandı: Erken seçim 24 Haziran’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmesinin ardından erken seçim kararını ve tarihini 24 Haziran olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim konusunda yaptığı zirve yaklaşık 30 dakika sürdü. Zirveden yaklaşık 2 saat sonra kameraların karşısına geçen Erdoğan, kararını şu ifadelerle duyurdu: “Bahçeli’nin erken seçim teklifine olumlu yaklaştık. Seçimlerin 24 Haziran 2018’de yapılmasına karar verdik.”

Erdoğan, televizyonlarda Türkiye’nin kilitlendiği kritik konuşmasında şunları söyledi:

“Değerli basın mensupları, bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bahçeli ile çeşitli defalar bir araya gelerek iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik. Bahçeli’nin dün ifade ettiği Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette bir milattır. Milletimizin kahramanlığı unutulmayacaktır. 29 gece tutulan nöbetler istiklal ve istikbaline giden yolda sembol olmuştur. Yenikapı’da yaptığımız milyonlarca vatandaşımız katıldığı mitingde mesajını çok net ortaya koymuştur. Vatandaşımızın bu mesajı 16 Nisan referandumunun önünü açmıştır. Bahçeli’nin ön açması ile yönetim değişikliğini hayata geçirme fırsatı bulduk. Türkiye hâlâ 16 Nisan’dan sonra eski diye ifade ettiğimiz sistemle yönetilmektedir.

“Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumu sayesinde sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları devam etmektedir. Hükümetimiz ve partimizin tavrı 2019 Kasım seçimlerine kadar dişimizi sıkmaktan yanaydı. Ancak Suriye ve Irak merkezli yaşanan tarihi önemdeki hadiseler üzerine Türkiye’nin belirsizlikleri bir an önce aşması gerekmektedir. Yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet göstermektedir. Bahçeli’nin çağrısını yetkili kurullarla görüştük. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu sorunlar nedeniyle Bahçeli’nin çağrısına olumlu yaklaştık.

Seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmak şarttır. Seçime birlikte girmeye mutabık bulunduğumuz Bahçeli’nin çağrısı ile seçimlerin 24 Haziran 2018’de yapılmasına karar verdik. Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır. Milletimize hayırlı olsun diyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir