Uğur Mumcu etkinlikleri

Son yüzyılda Türkiye’nin en büyük devrimci aydınlarından biri, kalpaklı devrimci Mustafa Kemal’in askerlerinden, hakikatin sadık bir kulu olan Uğur Mumcu, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda sevenleri tarafından bir basın açıklamasıyla anıldı. Törende bir konuşma yapan ADD Başkanı Salik Kepenek, “kanlarıyla Cumhuriyet’e kan ve hayat verenleri saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Son yüzyılda Türkiye’nin en büyük devrimci aydınlarından biri, kalpaklı devrimci Mustafa Kemal’in askerlerinden, hakikatin sadık bir kulu olan, arabasına Gladyo tarafından yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden demokrasi ve aydınlanma şehidi Uğur Mumcu’yu ölümünün 25’nci yıldönümünde CHP tarafından düzenlenen anma programına Cumhuriyet Halk Partisi Burdur milletvekili Dr. Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BVHO Başkanı, 22. dönem Milletvekili Kazım Üstüner, CHP İl Başkanı Osman Gök, geçmiş dönem CHP İl Başkanı Barış Ayten, Belediye Meclis üyeleri, kitle örgütlerinin yöneticileriyle vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra ADD Başkanı Salih Kepenek bir konuşma yaptı. “Kanlarıyla Cumhuriyet’e kan ve hayat verenleri saygı ve minnetle anıyoruz” diyen Kepenek, Cumhuriyet ve devrim düşmanlarının bu değerleri kararlılıkla savunan aydınlarımızı hedef aldığını vurguladı.

Konuşmanın ardından Mumcu’nun fotoğraflarının bulunduğu panoya karanfiller bırakıldı.

Akşam da Sergi Salonu’nda saat 20,00’de Burdur Belediyesi tarafından Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi düzenlendi. CHP Manisa Milletvekili ve CHP grup Başkanvekili Özgür Özel konuştu.

CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuşmacı olduğu gecede, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, CHP İl Başkanı Osman Gök, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ve vatandaşlar katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Başkan Ercengiz, basının demokrasilerde yasama, yargının ve yürütmenin ardından 4’üncü kuvvet olduğunu belirterek, “eğer etkin ve tarafsız bir basın varsa aydınlanmanın ve vatandaşın haber alma özgürlüğünün güvencesi olarak gerçek haber verip bu haberleri vatandaşlara ulaştırabiliyorsa o demokrasi sağlam çalışıyor demektir. Ülkemizde maalesef demokrasiye birçok şehit verdik. Bu şehitlerimizin şöyle yelpazesine baktığımızda silahlı kuvvetlerimizden polis teşkilatımızdaki üst düzey yöneticilerimize aydın, çağdaş, yazarların dışında bu konuda herhangi bir şekilde çıkar ve menfaati bulunmayan sadece halkını bilgilendirmek için yazan birçok yazarın da maalesef sonu hiç istemediğimiz gibi olmuştur” dedi.

Başkan Ercengiz şu görüşleri savundu:

“Şöyle dönüp baktığımızda Çetin Emeç’lerden, Bahriye Üçok’lara, Gaffar Okkan’lardan, Eşref Bitlis’lere, Abdi İpekçi’lerden, Uğur Mumcu’lara varıncaya kadar bu ülkenin geleceği için kaygı taşıyan ve bu ülkenin geleceğindeki tehditleri korkmadan cesurca ortaya koyan bir çok insan hunharca vahşice ve haince katledilmiştir. Ülkenin içinde geçtiği zor günlerden 30 yıl öncesinde haber veren Uğur Mumcu 1993’deki bir yazısında şöyle diyordu. 30 yıl sonra bunlar general paşa olacaklar orduyu ele geçirip ülkede hiç istemediğimiz sonuçlar doğuracaklar demişti. 30 yılı bile bulmadı. Ölümünün üzerinden 25 yıl geçti. 1993’te bu tehdidi gördü ve bu devlet içerisinde hiç istemediğimiz bu yapılanmalardan herkesi haberdar etmek için sesini yükseltti ve çeyrek asır önce onu sesini maalesef canına kıyarak susturdular ama susmayacağız susmamak zorundayız. Bu gün yollara düşenler Bugün Türkiye’nin aydınlık yarınları için mücadele verenler salt kent gelecekleri için değil çocuklarının torunlarının ve bu ülkenin aydınlık geleceği için mücadele verenlerdir. Bugün burada bir anma etkinliği yapıyoruz.”

Başkan Ercengiz’in konuşmasını müteakiben Ahmet Şahan’ın solistliğinde Özgür Müzik Grubu’nun ezgileriyle katılımcılar heyecanlı ve duygu dolu anlar yaşadı.

Panelde konuşan Özgür Özel, Uğur Mumcu’nun, dile getirdiği iddiaların altının boş olmadığını ve araştırmacı gazeteciliğin savunucusu olduğunu, onun her süreçte doğru yerde durduğunu ve daima pozisyonunu savunduğunu söyledi.

Gerçek bir aydın olan Uğur Mumcu’nun 1990’larda ordudaki cemaatçi yapılanmaya dikkati çekerek, bunların günün birinde kurmay, amiral, general olabileceğini ve esas tehlikenin o zaman görüleceğini söylediğini aktaran Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz, dört başı mamur bir darbe girişimiydi. Bize yakın demeyelim ama bizim mahallenin içinden de okunan köşe yazarları, tiyatro falan filan yazıyorlar. Bunların her bir tanesi o gerçekliğin karşısında buna inananı, bunu savunmaya çalışanı mahcup edip birilerinin ekmeğine yağ sürecek bir gerçek. 15 Temmuz; bizim Meclis’te yaşadığımız, her yönüyle şahit olduğumuz, ardından yaşananları bütün yargı süreciyle takip ettiğimiz, başarısız olmuş bir darbe girişimi, tiyatro miyatro değil.”

Daha sonraki tanımlamalarının kontrollü bir darbe girişimi olduğunu savunan Özel, kontrollü darbenin gerçekleşmesi öngörülen, önlenmeyen ve sonuçlarından yararlanılan bir durum olduğunu, bunu Uğur Mumcu’nun 23 yıl önce gördüğünü, pek çok aydın ve yazarın on yıllardır söylediğini öne sürdü.

“15 Temmuz, siyasi partiler için turnusol kağıdı veya adeta karnıyarık gibi herkesin içini açtı, içine baktı. Bizim içimizden bir tane darbeci çıkmadı.” diyen Özel, CHP’ye “darbeci, FETÖ’cü, terörist” diyenlere, geçmişte, bugün ve yarın yaşanabilecek her türlü mağduriyet ve eşitsizlik karşısında hak, hukuk, adalet diye 432 kilometre yürümüş bir adamın partisinden terörist çıkmayacağının söylenmesi gerektiğini ifade etti. ”

Panelin sonunda Başkan Ercengiz, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e çiçek ve plaket verdi.

 

MUMCU’YU ANMA GECESİ/ KONFERANS-1

UĞUR MUMCU ETKİNLİKLERİ ÖZGÜR MÜZİK EZGİLERİ-1

UĞUR MUMCU ETKİNLİKLERİ ÖZGÜR MÜZİK EZGİLERİ-2

UĞUR MUMCU ETKİNLİKLERİ- KONFERANS- ÖZGÜR ÖZEL-1

UĞUR MUMCU ETKİNLİKLERİ- KONFERANS- ÖZGÜR ÖZEL-2

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir