Ulucami ve çevresinde tarihi kent sağlıklaştırması başlayacak

Daha önce Hükümet Caddesi’nde bulunan 12 adet geleneksel ve 15 adet tescilli olmak üzere toplam 27 adet yapının Burdur Sokak Sağlıklaştırma Projesi Yapımı İşi kapsamında iyileştirmeleri sağlanmıştı. AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik yaptığı yazılı açıklamayla şimdi de Ulucami ve etrafının yapılan çalışmalarla güzelleşeceğini belirtti.

Ulucami ve çevresi Kentsel tasarım ve Tarihi kent Merkezi Sağlıklaştırmasının, Burdur tarihine ve kültürüne sahip çıkılan bir proje olduğunu vurgulayan Özçelik, 27 yapının restorasyon projeleri ile kentsel tasarım ve alt yapı projelerinin yapılmış olduğunu, Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı yatırım programında “Tarihi Kent Merkezi ve Dokularının İhyası” başlığı altında “Burdur Merkez Ulu Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Tarihi Kent Merkezi Sağlıklaştırma İşi” çalışmalarının gerçekleştirileceğini belirtti.

Milletvekili Özçelik şunları söyledi:

“Söz konusu çalışmalar kapsamında Ulucami ve Saat Kulesi çevresinde bulunan konut, dükkan, çeşme ve cami yapılarında çalışma başlatılacaktır. Yapılarda; çatılar, sokağa bakan cephelerinde sıva sağlamlaştırma (yenileme, koruma vb.) işlemleri, dış cephe boyaları, kapı ve pencere doğramalarının yenilenmesi, boyanması, kent mobilyaları (sokak düzenlemesi, kaldırımlar, aydınlatma vb.) çalışmaları yapılması öngörülmektedir. Tüm bu çalışmaların ödeneğini Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.”

Vekil Özçelik sözlerine, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek proje sonrasında Ulucami ve çevresi tamamen Kültür Hazinesi olarak Tarihi görüntüsüne dönmüş olacaktır” diye son verdi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.