Vali Arslantaş, çeşitli incelemelerde bulundu

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Serençay Kanyonu ile Askeriye Köyünde iyileştirmesi planlanan tarihi çeşmeleri yerinde inceledi.

İnceleme gezisinde Vali Arslantaş’a İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, İl Genel Meclis Üyesi Halil Çiçek, Müze Müdürü Murat Kaleağasıoğlu eşlik etti.

Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel miras açısından önemli bir potansiyele sahip İlimizin, bu alandaki önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyan Serençay Kanyonunda incelemede bulunan Vali Arslantaş, beraberinde yer alan yetkililerden kanyonla ilgili bilgi aldı.

Dağ bisikleti ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra, antik yapıların bulunduğu, Günalan Köyü’nde bulunan, Serençay deresinin kalker kütleyi aşındırmasıyla oluşmuş olan, Burdur Gölü kıyısındaki düzlüğe açılan, Kanyonun iki kıyı kenarının en çok yüksekliğe ulaştığı bölümlerinde kalker kütleyi oyarak yapılmış dinsel amaçlı mekanlarla iskan edildiği sırada ölenlerin gömüldüğü oyma mezarların yer aldığı, yaklaşık M.S. 4. yy. ile 6. Yy’a tarihlenen, 1. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2000 yılında 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş olan Serençay Kanyonu içerisinde yürüyüş yapan Vali Arslantaş, Kültür Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.

 Vali Arslantaş, kanyonda ki incelemelerinin ardından, Merkeze bağlı Askeriye Köyünde iyileştirilmesi planlanan tarihi çeşmeleri yerinde gördü.

Ziyaret sırasında Askeriye köyü camisini de inceleyen Vali Arslantaş, köy sakinleri ile bir süre sohbet ettikten sonra ziyaretini tamamladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir