Vatan Partisi Burdur İl Başkanı Aşkar’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

Vatan Partisi Burdur İl Başkanı Hayat Harputlu Aşkar 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Aşkar’ın mesajı şu şekilde:

Cumhuriyet’in kendilerinden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmesini istediği aziz öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, enflasyonun, hayat pahalılığının, işsizliğin ve ekonomide daralmanın minderlerimizi tutuşturduğu, Doğu Akdeniz’den başlayan Suriye ve Irak kuzeyinden geçerek İran’a kadar uzanan bir hattan vatanımızın kuşatıldığı, ordumuzun ABD piyonlarına karşı bir vatan savaşı verildiği şartlarda kutluyoruz. Öğretmenlerimiz, hakettikleri ekonomik ve toplumsal şartların çok gerisinde görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Ekonomik gelişmeler sonucu maaşları son bir yılda 600 lira eridi. Bu yüzde 18 oranına tekabül etmektedir. Emeklilerin maaşları da 400-450 lira erimeye maruz kaldı.

Ülkemizde her yıl 100 bin civarında öğretmen atamasına ihtiyaç duyulduğu halde sözleşmeli öğretmen çalıştırıldığından dolayı atanamayan öğretmenler sorunu meydana gelmiş, böylece 400 bin öğretmen bu topluluğu oluşturmuştur. Bu öğretmenler çaresizlik ve yokluklar içinde kıvranırken bir kısmı da intihara sürüklenmektedir.

Yeni nesilleri, “fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar isteyen Cumhuriyet’e” uygun “nitelik ve kabiliyette yetiştirme”yi ellerinde tutan öğretmenlerimiz, aylık gelirleriyle geçinememekte, ailesinin, çocuklarının eğitim, gıda ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Öte yandan öğretmenlerimiz siyasi görüşleri sebebiyle baskı altında tutulmakta, siyasi iktidara yakın sendikalara üye olmaya zorlanmaktadır. Bütün bu zor şartlar eğitsel ortamı bozmakta ve bulandırmaktadır.

Büyük devrimci ve Başöğretmenimiz Atatürk, “eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” diyerek eğitimin önemini vurgulamıştır.

Bütün olumsuzluklara rağmen ellerini ve yüreklerini taşın altına koyan, çocuklarımız için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, kandil gibi kendini bitirirken çevresine ışık saçan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir